Styl eko – numer jeden w nowoczesnych trendach wnętrzarskich

Moda na ekologię podbija kolejne dziedziny naszego życia. Nie dziwi więc fakt, że od pewnego czasu jednym z dominujących trendów w branży wnętrzarskiej jest styl inspirowany naturą. Eko-aranżacje tworzą klimatyczną przestrzeń, która urzeka oryginalnością i wprawia w doskonały nastrój.

Ekologiczne wnętrza charakteryzuje spokój i harmonia. Są ciepłe, przyjazne i stanowią idealne miejsce wytchnienia od codziennego pośpiechu i zgiełku. Styl eko jest niezwykle uniwersalny i w zależności od indywidualnych upodobań może nawiązywać do różnych nurtów, np. minimalizmu, stylu skandynawskiego lub rustykalnego. Ważne jest, aby tworząc taką kompozycję, zachować podstawowe cechy definiujące ekologiczny trend i zadbać o to, żeby odgrywały one dominującą rolę w aranżacji. W tym celu wystarczy poznać kilka prostych zasad.

salony

Przeczytaj również: Przechowywanie drewna na opał

fot. salony

Każde wnętrze może być eko
Jednym z wielu walorów ekologicznych stylizacji jest ich szeroki wachlarz możliwości zastosowania. Ze względu na lekki charakter doskonale sprawdzają się nie tylko w okazałych domach i apartamentach, ale także w mieszkaniach o standardowym metrażu, które obecnie cieszą się dużym popytem.
Od pewnego czasu obserwujemy, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o powierzchni 60-70 m2. Jest to optymalny metraż, który zapewnia wysoki komfort mieszkania dla 3- czy 4-osobowej rodziny, a jednocześnie jest adekwatny do zasobów finansowych znacznej części zainteresowanych kupnem mieszkania na rynku pierwotnym – mówi Tadeusz Suleja, kierownik dz. sprzedaży i marketingu w firmie Budotex.

Mieszkania tej wielkości warto zaaranżować w sposób, który nada im wrażenia lekkości i podkreśli ich przestronność. Jasna paleta stonowanych barw eko i naturalne materiały doskonale spełnią to zadanie. Aranżacje inspirowane naturą cechują się skromnością i prostotą, co sprawia, że są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż kompozycje bazujące na intensywnych barwach i dekoracyjnych formach.

ABC eko stylu
Podstawę ekologicznej aranżacji stanowią odpowiednio dobrane kolory oraz materiały. Dominuje biel zestawiona ze stonowaną paletą odcieni ziemi jak beże, brązy i szarości. Dla ożywienia kompozycji najczęściej stosuje się delikatne błękity oraz subtelne żółcienie.
Biała bazowa barwa odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż rozjaśnia wnętrze i nadaje mu świeży charakter. Materiały w ekologicznej stylizacji powinny być jak najmniej przetworzone. Królują przede wszystkim drewno, kamień, rattan, wiklina oraz różnego rodzaju tkaniny naturalne. Dopuszczalne jest również wprowadzanie elementów szkła oraz metalu, natomiast rezygnujemy tu ze wszelkich sztuczności jak plastik czy tkaniny syntetyczne. Aby podkreślić ekologiczny styl wnętrza, warto zastosować akcenty o surowej formie. Mogą to być np. meble z niewykończonego drewna lub elementy z niepolerowanego kamienia – radzi Karolina Strzelczyk, Architekt Wnętrz z Pracowni Aranżacji Wnętrz Carolineart.

sypialnie

fot. sypialnie

Meble w ekologicznej kompozycji wnętrza bazują na prostych formach. Są funkcjonalne i pozbawione elementów ozdobnych. Podłogi najczęściej wykonuje się z drewnianych desek lub paneli. Jeżeli mamy do czynienia z dużą płaszczyzną, warto rozważyć zastosowanie wariantów o mocno zarysowanym usłojeniu lub z sękami, które efektownie urozmaicą aranżowaną przestrzeń. Korzystnie prezentują się także powierzchnie wyłożone kaflami ceramicznymi o odpowiednio dobranej, nieregularnej fakturze. W eko stylizacjach ważną rolę odgrywają dodatki wyraźni nawiązujące do natury. Mogą to być lampy z papierowymi kloszami, które dodatkowo stworzą nastrojowy klimat wnętrza lub bardzo modne ozdoby i meble z recyklingu. Dzięki nim nie tylko podkreślimy charakter kompozycji, ale także sprawimy, że stanie się ona ciekawa oraz niepowtarzalna. W ekologicznej przestrzeni nie powinno też zabraknąć żywych roślin, których soczysta zieleń stworzy efektowny kontrast ze stonowaną kolorystyką wystroju. Zwolennicy przytulnych wnętrz mogą wzbogacić je dodatkowo świecami, ceramiką oraz fotografiami nawiązującymi tematem do natury. Należy przy tym pamiętać, aby nie zaburzyć harmonii, która jest jedną z kluczowych wartości ekologicznego stylu. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)