Tynkowanie ścian metodą natryskową

malowanie

fot. malowanie

Od kilku lat firma Lakma SAT upowszechnia na rynku rewolucyjną technologię kładzenia tynku. System natryskowy Lakma Term – bo o nim mowa – wraz z dedykowanymi do niego tynkami Porolit, w porównaniu do tradycyjnej metody nakładania i zacierania tynku pacą, charakteryzuje się wyższą wydajnością oraz pozwala na znaczną oszczędność czasu. Przyjrzyjmy się więc wszystkim zaletom systemu natryskowego.

Najbardziej popularną w naszym kraju metodą kładzenia tynku jest bez dwóch zdań tradycyjny sposób polegający na nakładaniu a następnie zacieraniu tynku pacą. Sposób ten stosowany jest od dziesiątek lat i dzięki temu cieszy się ogromnym zaufaniem wykonawców. Jest metodą prostą, nie wymagającą stosowania skomplikowanych technologii, gdyż do aplikacji wystarczy zwykła paca murarska. Co więcej, straty materiałów i nakłady pracy są traktowane za rzecz normalną.

Czym jest system Lakma Term
Sprawdzony i prosty sposób nie zawsze jednak jest najlepszy. W ciągu kilku ostatnich lat na polskim rynku budowlanym firma Lakma jako pierwsza wprowadziła oraz upowszechnia technologię, która rewolucjonizuje podejście do tradycyjnego sposobu kładzenia tynku. Jest to metoda natryskowa, polegająca na nakładaniu warstwy, tynku maszynowego, za pomocą specjalistycznego zestawu tynkarskiego, składającego się z kompresora, pistoletu natryskowego, kompletu dysz oraz węża. – Metoda ta od kilku lat zyskuje wśród wykonawców coraz większą liczbę zwolenników. Nie powinno to dziwić, gdyż w porównaniu do tradycyjnego sposobu kładzenia tynku, metoda natryskowa, choć z pozoru bardziej skomplikowana i wymagająca większej liczby narzędzi, ma wiele zalet. Po pierwsze – ułatwia pracę, a po drugie – jej stosowanie przekłada się bezpośrednio na zysk i konkurencyjność danego wykonawcy – mówi Mirosław Tadla, ekspert od systemów natryskowych Lakma Term. Jak pokazuje praktyka, system ten wcale nie jest skomplikowany i doskonale sprawdza się zarówno przy tynkowaniu małych obiektów (takich jak domy jednorodzinne), jak i dużo większych, jak np. bloki mieszkalne i inne budynki wielorodzinne.

Czas to pieniądz
Za pomocą agregatu tynkarskiego tynk rozprowadza się dużo łatwiej niż w wypadku tradycyjnej metody. Zamiast mozolnego nakładania go pacą, rozprowadzania a następnie zacierania, wystarczy za pomocą specjalnego pistoletu połączonego wężem z kompresorem rozprowadzić tynk po ścianie. Zysk czasu jest ogromny i dzięki metodzie natryskowej wykonawca może wykonać inwestycję nawet trzykrotnie szybciej. – W ciągu kilku lat mieliśmy okazję doprowadzić tę metodę do perfekcji. System natryskowy Lakma Term, wraz z specjalnie stworzonymi do tego celu tynkami Porolit, pozwala wykonać inwestycję trzy razy szybciej. – mówi Mirosław Tadla.

Komfort i wydajność
Bardzo ważny jest również komfort pracy, szczególnie przy powierzchniach trudnych do tynkowania, do których zaliczymy sufity, wnęki okienne i balkonowe oraz elementy dekoracyjne takie jak gzymsy czy bonie. Praca z takimi powierzchniami przy wykorzystaniu tradycyjnej metody jest zazwyczaj bardzo męcząca dla pracownika. Metoda natryskowa jest bardziej wydajna nie tylko w wypadku tynkowania sufitów i innych trudno dostępnych miejsc. Jak pokazuje praktyka, przy tynkowaniu zwykłych ścian metodą natryskową, dzięki dokładnemu aplikowaniu odpowiedniej warstwy, zużywa się 2 razy mniej materiału niż w wypadku metody tradycyjnej

Tabela 1. Porównanie metody natryskowej i tradycyjnej pod kątem przeciętnego zużycia materiału i wielkości opakowań:

Jest to wynikiem wykorzystywania tynków Porolit, które w swoim składzie mają specjalne wypełniacze pochodzenia wulkanicznego. – Nie bez znaczenia są też aspekty ekonomiczne. Dzięki dwukrotnie większej wydajności koszt położenia m2 jest o około 30% tańszy w porównaniu do innych tynków cienkowarstwowych nakładanych pacą. Koszt metra bieżącego tynku Porolit położonego metodą natryskową jest niższy niż koszty otynkowania tej samej powierzchni metodą w tradycyjną – dodaje Tadla. Ostatecznie zarówno oszczędność czasu, jak i wysoka wydajność wiążą się z dużo dalej idącymi oszczędnościami

Tabela 2. Porównanie parametrów czasowych metody natryskowej do tradycyjnej:

tabela

fot. tabela

Nie tylko pieniądze, ale i efekt!
Dla inwestorów wynajmujących firmę wykonawczą ważna jest nie tylko cena, ale także jakość wykonania i ostateczny efekt wizualny. – Bardzo często zdarza się, że inwestorzy oczekują, iż położony tynk będzie miał idealną strukturę „baranka”. W przypadku stosowania metody polegającej na nakładaniu materiału pacą, efekt taki jest trudny do uzyskania. Tylko więc za pomocą metody natryskowej i za pośrednictwem tynków dedykowanych tej metodzie można uzyskać strukturę idealnego „baranka” – mówi ekspert. Baranek nie jest jedynym efektem mogącym wpłynąć pozytywnie na estetykę całej inwestycji. Metoda natryskowa umożliwia uzyskanie efektownych kompozycji kolorystycznych poprzez wielowarstwowe nakładanie różnych kolorów tynków lub dodawanie specjalnych materiałów dekoracyjnych, takich jak chips metaliczny, barwiony kamyczek kwarcowy czy szklane kulki refleksyjne. Wygląd efektu ważny jest nie tylko tuż po zakończeniu wykonywania elewacji, ale także po kilku miesiącach i latach.

Niestety, w wypadku inwestycji realizowanych tradycyjną metodą zdarza się, że na elewacji widać nierównomierne mazy, powstałe w wyniku zacierania. Wynika to z nierównomiernego osadzania się zanieczyszczeń na zatarciach. W przypadku metody natryskowej problem ten nie występuję, gdyż tynkowana powierzchnia nie ma bezpośredniej styczności z narzędziami.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)