Wrzos – jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.

Pierwsze odmiany tych małych krzewinek zaczynają kwitnąć już w lipcu, jednak większość z nich kwitnie w sierpniu i wrześniu a niektóre utrzymują kwiaty nawet do końca października. W uprawie jest wiele odmian – od niskich krzewów aż po wyższe, o wzniesionych pędach. Mogą się one różnić nie tylko wysokością, terminem kwitnienia czy barwą kwiatów ale także kolorem liści.

Urok tych kwiatów pozwala stworzyć w mieszkaniu pogodną atmosferę. Krzewinki doskonale prezentują się w prostych i minimalistycznych, jak i bardziej ozdobnych pojemnikach. Z ich drobnych kwiatków i listków można tworzyć wianki, ornamenty, kule oraz wiele innych dekoracyjnych form. Wrzosowe kompozycje często wzbogacane są różnego rodzaju paciorkami, perełkami, kokardami, wstążkami czy innymi kwiatami.

Przeczytaj również: Idealna wyspa kuchenna
wrzos

fot. wrzos

Tworząc wrzosowe dekoracje do domu, warto pamiętać, że rośliny te doskonale wyglądają i czują się w towarzystwie innych wrzosowatych krzewinek – wrzośców, dabecji i andromed. Elegancko prezentują się w towarzystwie różaneczników, azalii, pierisów, kalmii czy ostrokrzewów i laurowiśni. Akcentem, który kolorystycznie urozmaici wrzosowe kompozycje, może okazać się kostrzewa sina o stalowo-niebieskim zabarwieniu.

byliny

fot. byliny

Do domowych aranżacji doskonale pasują naturalne dodatki, które będą podkreślać delikatny urok wrzosowych kwiatów. Niezastąpione w tej roli będą niewielkie ozdobne dynie, orzechy, szyszki, gałązki czy kawałki mchu.

Wzrok gości z pewnością przyciągnie wrzosowy wieniec zawieszony na drzwiach wejściowych czy bukiet zaaranżowany w rożku kory. Stół w salonie można ozdobić małymi lampionikami owiniętymi wrzosowymi gałązkami. Uroku dodadzą także wrzosowe bukiety osadzone w dyni, wiklinowym koszyku, metalowej osłonce czy starym wiaderku. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)