Zbuduj inteligentny dom

inteligentny dom

fot. inteligentny dom

Jeśli myślisz o nowym domu – zbuduj go wykorzystując najnowsze technologie. Inteligentny dom sam się ogrzewa, pozyskuje energię elektryczną i broni przed nieproszonymi gośćmi. Nowoczesne rozwiązania to także telewizory sterowane głosem oraz ruchem, inteligentne słuchawki które „wiedzą” ile wody mają zużyć i rolety które „uczą się” kiedy mają się zasłonić. Wszystkie te akcesoria można kupić już teraz.

Przeczytaj również: Pomieszczenie gospodarcze

Nowoczesny dom jest funkcjonalny, ekologiczny i energooszczędny. Zmiany w technologii budowy domu dotyczą zarówno materiałów budowlanych jak i odpowiednich akcesoriów do urządzenia wnętrz. Ponadto wszystkie niezbędne materiały do budowy i wyposażenia domu można kupić nie wychodząc z domu.

Indywidualne preferencje
Największą zaletą inteligentnych systemów jest możliwość dopasowania ich działania do indywidualnych potrzeb. Każdy system można zbudować inaczej i zdefiniować te funkcje, które będą nam najbardziej potrzebne. Coraz większą popularnością cieszą się wszelkie systemy identyfikacji, w którym każdy z mieszkańców ma swój kod dostępu do domu. Do każdego kodu dopasowane są indywidualne ustawienia innych systemów. Dom rozpoznając kod domownika włącza ulubioną muzykę lub światło w drodze do odpowiedniej sypialni na piętrze.

Za co odpowiadają inteligentne systemy?
Obecnie inteligentne systemy mogą sterować niemal wszystkim, od okien, poprzez oświetlenie, ogrzewanie, lampy ogrodowe, bramy, klimatyzację, aż do analizy ruchu i składu powietrza. Ponadto wszystkimi elementami z osobna można także sterować zdalnie za pomocą komputera i internetu lub telefonu dzięki dedykowanym aplikacjom np. na smartfony.

Dodatkową zaletą systemu inteligentnego jest odpowiednia reakcja w sytuacji zagrożenia. Jeśli w domu wybuchnie pożar, czujnik zaalarmuje nas oraz automatycznie zawiadomi agencję ochrony i straż pożarną. Do tego sam odetnie dopływ gazu i wyłączy prąd.
W ciągu roku wzrosło zainteresowanie elementami inteligentnego wyposażenia domu o 15%. Oprócz ceny bardzo ważne są aspekty ekologiczne i oszczędne rozwiązania .

Ogrzewanie
Inteligentne urządzenia sterujące ogrzewaniem wyposażone są w czujniki, dzięki którym dostarczają odpowiednią ilość ciepła do wnętrz. Odpowiadają za to systemy zintegrowane ze stacją pogody, wiatrakiem, bateriami słonecznymi, kotłami, pompami ciepła i rekuperatorami. Od pewnego czasu w sprzedaży dostępne są okna, która odcinają dopływ gorącej wody do grzejnika, kiedy są otwarte lub reagują na poziom wilgoci w powietrzu i automatycznie regulują przepływ powietrza.

Wyposażając dom w inteligentne systemy warto zainwestować w rolety zewnętrzne. Według badań, zasuwanie rolet na noc zmniejszają straty ciepła o 30%. Na rynku są już modele rolet, które same reagują na natężenie światła i chronią budynek przed przegrzaniem.

Zobacz również: Brązowa kreacja dla domu

Telewizor – nowoczesne centrum rozrywki
Nowoczesne technologicznie modele telewizorów stanowią prawdziwe centra rozrywki. Możliwość podłączenia do Internetu, korzystania z przeróżnych nośników z filmami i muzyką, a także oglądanie filmów w technologii 3D – to nie wszystko. Niektórymi telewizorami można sterować bez pilota – za pomocą gestów, czy głosu. Zainstalowane w nich kamery rozpoznają twarz użytkownika i automatycznie logują go do serwera. Przykładem takiego telewizora jest choćby Samsung UE55ES8000 (http://www.ceneo.pl/16371380s). Specjalne oprogramowanie umożliwia sterowanie innymi urządzeniami w domu za pośrednictwem telewizora, np. światłem, klimatyzacją czy roletami.

A w łazience …
W łazience także możemy korzystać z nowoczesnych technologii, np. wymieniając zwyczajny prysznic na ekologiczny, możemy zaoszczędzić realne pieniądze. Niektóre prysznice wyposażone są w przycisk zmieniający strumień wody na oszczędny, nie ograniczając jednocześnie wygody i przyjemności płynącej z kąpieli. Na uwagę zasługuje np. zestaw Hansgrohe Raindance (http://www.ceneo.pl/3429931). Pozostałe baterie w łazience i w kuchni można wymienić na modele termostatyczne. Dzięki nim woda płynie o ustalonej temperaturze i ma blokadę na zbyt wysoką. Niektóre modele dodatkowo nie nagrzewają się z zewnątrz od gorącej wody. To bardzo przydatne funkcje w domu, w którym mieszkają małe dzieci.

Inteligentne technologie, które możemy obecnie wyposażyć nasz dom nie należą do najtańszych. Warto jednak zainwestować w takie systemy, gdyż nie tylko umilają życie, ale też w dłuższej perspektywie pozwalają na spore oszczędności. Nabywając poszczególne elementy takich systemów w Internecie – możemy zaoszczędzić już podczas zakupu.

Mimo, że w kategorii Dom i Wnętrze w serwisie Ceneo wciąż królują akcesoria do wyposażenia wnętrz, to coraz więcej ludzi kupuje tu też elementy niezbędne przy budowie. Obecnie na Ceneo można znaleźć przeszło 150 tys. materiałów budowlanych. Jest z czego wybierać, zwłaszcza jeśli chcemy uczynić nasz dom bardziej nowoczesnym – w kategoriach związanych z domotyką i automatyką jest już przeszło 20tys. produktów.

Największe „inteligentne” kategorie w serwisie Ceneo.pl:

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)