Zmień wnętrza na dobre!

sypialnia

fot. sypialnia

To w jaki sposób urządzamy domowe cztery kąty odzwierciedla nasz gust i potrzeby. I choć stylizacji wnętrz może być nieskończenie wiele, w aranżacji, która oprze się próbie czasu i sezonowych trendów, niezmiennie najważniejsze pozostaje znalezienie proporcji między estetyką, a funkcjonalnością materiałów. Jak zatem zmienić wnętrza na dobre? – podpowiada ekspert z firmy Wicanders.

Przeczytaj również: Styl industrialny we wnętrzu

Warunkiem udanej aranżacji wnętrz jest wybór materiałów, które nie tylko wpisują się w nasze estetyczne oczekiwania, ale i są wdzięcznym surowcem przy urzeczywistnianiu nawet najbardziej nieszablonowych projektów. Kamień, drewno i szkło, od lat obecnie w projektach wnętrz, mają poważnego rywala. Korek, bo o nim mowa, wyznaczył nowy sposób aranżacji, któremu z pewnością warto się lepiej przyglądnąć.

wykończenie ścienne

fot. wykończenie ścienne

„Naturalny korek ujmując autentycznością i plastycznością w rękach zręcznego projektanta posłuży do stworzenia nieskończenie różnorodnych aranżacji. W zależności od faktury i kolorystyki materiał ten może być doskonałym tłem dla wyrazistej stylizacji lub też nieodzownym urozmaiceniem monotonnych kompozycji. Duża rozpiętość barw i deseni sprawia, że korek doskonale sprawdzi się zarówno w roli okładziny podłogowej, jak i ściennej. Panele i płytki wykonane z tego materiału, równie efektownie prezentować będą się w tradycyjnych domowych wnętrzach czy awangardowych apartamentach. Tak naprawdę wyznacznikiem zastosowania okładziny korkowej jest tylko nasza wyobraźnia” ­- mówi Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders.

wykończenie ścienne

fot. wykończenie ścienne

Zobacz również: Kuchnia szumiąca morzem

Zdarza się, że efektowne materiały wnętrzarskie nie wytrzymują próby czasu. Pod wpływem codziennej eksploatacji ich uroda nieodwracalnie przemija. W 100% naturalny korek do takich surowców jednak nie należy. Materiał ten to połączenie nieszablonowej urody i wyjątkowej trwałości. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że materiał ten jest także znakomitym izolatorem akustycznym. Pochłaniając dźwięki, skutecznie tłumi hałas zarówno wewnątrz mieszkania, jak i odgłosy dobiegające z innych kondygnacji. W przypadku okładziny podłogowej dwie warstwy korka gwarantują doskonałą amortyzację i wygodę podczas chodzenia. Równie cenną właściwością materiału jest zapewnienie izolacji cieplnej. W efekcie pokryte okładziną korkową ściany lub podłogi nie wychładzają się, co pozytywnie wpływa nie tylko na odczuwalny komfort cieplny, ale także na obniżenie kosztów zużycia energii. Warto także zaznaczyć, że tego rodzaju podłogi przenoszą duże obciążenia. Nie musimy zatem obawiać się, że na jej powierzchni powstaną wgłębienia i widoczne zarysowania. Specjalna warstwa lakieru poliuretanowego sprawia, że panele i płytki pozostają odporne na zadrapania oraz są bezproblemowe do utrzymania w czystości. Do ich pielęgnacji wystarczy jedynie wilgotny mop. Okazuje się to szczególnie praktyczne w pomieszczeniach narażonych na intensywne użytkowanie, jak np. przedpokój, kuchnia czy salon. Praktycznym argumentem przemawiającym za wyborem okładziny korkowej do wnętrz, jest też sprawna instalacja paneli i płytek korkowych. W przypadku podłóg oznacza to również brak konieczności zakupu dodatkowego podkładu, co skraca czas i koszty montażu. Za zastosowaniem korkowej okładziny podłogowej i ściennej przemawia także aspekt zdrowotny. Artystyczna warstwa wykończeniowa zabezpiecza panele i płyty korkowe przed osadzaniem się brudu, rozwojem zarazków i grzybów. Bez obaw można więc ten materiał stosować w pokoju dziecinnym lub alergika.

sypialnia

fot. sypialnia

Funkcjonalność materiału musi iść w parze z walorami estetycznymi. W przypadku okładziny korkowej inspiracji do tworzenia wnętrz z pewnością nie zabraknie. Paleta barw i deseni surowca jest równie bogata, co imponująca.

„Naturalny korek wprowadza do wnętrz niepowtarzalny klimat. Okładzina może mieć charakter elegancki, wręcz wyrafinowany lub też pomóc w stworzeniu przytulnego, kameralnego aranżu. Delikatne przejścia kolorystyczne, silne nawiązania do natury, widoczne słoje, i niedoskonałości surowca nadają wnętrzom kolorytu i indywidualnego rysu. W zależności od kolekcji możemy sięgnąć po surowiec utrzymany w kolorach ziemi, naturalnych szarościach, intensywnych czerwieniach lub wyrazistych melanżach brązów, czerni i żółci. Tak udekorowane wnętrza prezentują się wyjątkowo. A możliwe to jest właśnie dzięki niewymuszonej, harmonijnej urodzie surowca. Nic więc dziwnego, że materiał ten pozostanie równie aktualny za kilkanaście lat.” – mówi ekspert z firmy Wicanders.

Aranżacja wnętrz to niełatwe zadanie. Szukając pomysłu na styl, który będzie korespondować z naszymi oczekiwaniami warto puścić wodze fantazji i sięgnąć po dotąd nieznane rozwiązania i materiały wykończeniowe, takie jak naturalny korek. Jak przekonuje ekspert z firmy Wicanders, jego potencjał dekoracyjny i funkcjonalność pomogą nam zmienić wnętrza… na dobre!REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)