X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Spoiwa budowlane

maszyna buowlana
Spoiwa budowlane to mieszanki wiążące, które służą m.in. do przygotowania betonów, zapraw, materiałów ściennych i wykończeniowych.

Podziału spoiw dokonuje się ze względu na sposób twardnienia:

Spoiwa hydrauliczne twardnieją dzięki reakcjom chemicznym z wodą zarobową. Cement portlandzki, hutniczy, gips, czy wapno hydrauliczne stygną również w środowisku mokrym.

Spoiwa powietrzne zastygają w wyniku reakcji z dwutlenkiem węgla z powietrza lub z odparowywania wody. Do tego rodzaju materiałów zaliczamy m.in. wapno lasowane, wapno hydratyzowane, glinę, a także spoiwa wapienne.

CEMENT
Do spoiw hydraulicznych należy popularny cement. Otrzymuje się go po zmieleniu klinkieru cementowego z 5% dodatkiem kamienia gipsowego. Pozostałe dodatki to inne surowce do 55% wielkości wagowej. Regulatorem wiązania jest kamień gipsowy. Głównym składnikiem cementu jest klinkier cementowy, który powstaje w wyniku spalania mieszanki wapieni i glinokrzemianów w temperaturze ok. 1450 stopni. Mieszankę po paleniu mieli się na drobny proszek.Dobór cementu powinien się odbywać ze względu na klasę wytrzymałości na ściskanie zastygniętej masy (po 28 dniach). Poszczególne klasy cementu dają różnej klasy beton o innej wytrzymałości na ściskanie.

WAPNO
Wapno należy do spoiw powietrznych (spoiw wapiennych). Głównymi składnikami są tlenki i wodorotlenki wapnia z niewielkimi domieszkami. Przeważnie nie stosuje się go jako samodzielnego spoiwa. Raczej jako dodatek do innych spoiw, np. cementu, gipsu, do sporządzania zapraw murarskich i tynkarskich. Wapno sprawia, że zaprawa jest bardziej plastyczna i nie rozwarstwia się.

GIPS
Gips to półwodny siarczan wapnia, który ulega twardnieniu w wyniku uwodnienia proszku gipsowego. To materiał, który szybko twardnieje przez co niechętnie stosuje się go na dużych powierzchniach.
Anhydryt to jedna z odmian gipsu. Zastygnięty anhydryt jest łatwiejszy do obróbki i oszlifowania. Wykorzystuje się go do przygotowania mieszanek gładzi tynkarskich. Twardnienie gipsu następuje na skutek reakcji z wodą.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Materiały
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-16 09:11:17
Tagi do artykułu: spoiwa budowlane | Spoiwa hydrauliczne | Spoiwa powietrzne | cement | Wapno | gips | Anhydryt | Twardnienie gipsu
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Okpol okna

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
tarcica

Drewno i materiały drewnopochodne

Drewno jest najstarszym i najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jest wykorzystywane nie tylko przy budowie, ale także przy wykańczaniu wnętrz. Jednak nie samo drewno jest ważne. Materiały drewnopochodne często będąc w ukryciu spełniają równie ważną rolę – tworzą konstrukcję zarówno całej budowli, jak i drobnych elementów, które nas otaczają.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Cement jako spoiwo budowlane

Betoniarka
Spoiwa budowlane są to sproszkowane mieszkanki wiążące, które zmieszane z wodą lub też inną substancją płynną wiążą a następnie twardnieją. Mieszanki te służą do przygotowywania betonów, zapraw oraz różnego rodzaju materiałów tynkarskich oraz wykończeniowych.

Wapno jako spoiwo budowlane

Zaprawa murarska
Wapno budowlane jest spoiwem powietrznym, czyli takim, które twardnieje tylko na powietrzu. Jego głównymi składnikami są tlenki i wodorotlenki wapnia z małą domieszką wodorotlenku magnezu, dwutlenku krzemu, tlenku glinu i tlenku żelaza. Zazwyczaj wapno służy jako dodatek do innych spoiw - cementu lub też gipsu. W ten sposób poprawiają się ich właściwości ciepłochronne, urabialność oraz reguluje się czas wiązania.

Jak zbudować basen ogrodowy?

basen
W okresie letnim prawie każdy spędza czas wolny nad wodą. Może to być egzotyczny wypoczynek nad morzem, pływanie łódką na jeziorze lub plażowanie nad Bałtykiem. O przyjemności wylegiwania się nad wodą, nie trzeba nikogo przekonywać.

Co to jest konsystencja i urabialność betonu?

maszyna buowlana
Konsystencja mieszanki betonowej bardzo często mylona jest z jego urabialnością. W prawdzie oba terminy dotyczą świeżego betonu, jednak określają całkowicie inne właściwości. Na czym polegają różnice i co wpływa na urabialność betonu?