Jak wyhodować piękne storczyki

Storczyk

fot. Storczyk

Storczyki to kwiaty o niezwykłej urodzie. Dzięki bogatej kolorystyce i różnorodności kształtów, mogą stanowić wspaniałą ozdobę domu. Najczęściej spotykanym w polskich domach storczykiem jest Phalenopsis. Warto poznać parę podstawowych informacji dotyczących uprawy i pielęgnacji storczyków, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.

Jak pielęgnować storczyki?
Storczyki najlepiej czują się w jasnych pomieszczeniach z rozproszonym światłem. Doskonale do tego nadaje się wschodni lub zachodni parapet. Warto zadbać także o to, aby powietrze było wilgotne. W okresie letnim doniczkę z kwiatem można wystawić na balkon lub taras, jednak należy uważać, by roślina nie była narażona na ostre promienie słoneczne, ponieważ może ulec poparzeniu.

storczyki

Przeczytaj: Rozmaryn

fot. storczyki

Temperatura
Odpowiednia temperatura, w której powinno się hodować storczyki powinna utrzymywać się w granicach 25ºC. Zimą powinniśmy uważać na kwiaty, które stoją w pobliżu okien, ponieważ przeciągi i zimowe wietrzenia mieszkania mogą sprawić, że ulegną one przemarznięciu. W takiej sytuacji liście tych roślin więdną i stają się szkliste. Mocne przemarznięcie storczyka może doprowadzić nawet do śmierci całej rośliny.

Wilgotność powietrza
Optymalna wilgotność powietrza w miejscu hodowli powinna utrzymywać się w zakresie 50-70%. Jeśli storczyk jest odpowiednio podlewany, może zaadoptować się do niższego poziomu wilgotności. W godzinach porannych dodatkowo można stosować mgiełkę, ale tak, by liście mogły przed wieczornym obniżeniem temperatury obeschnąć.

Storczyk

Przeczytaj również: Filodendron

fot. Storczyk

Jak podlewać storczyki?
Warto wiedzieć, że storczyki nie lubią przemoczonego podłoża. Roślinę należy podlewać dopiero, gdy ziemia w doniczce będzie sucha. W przypadku zbyt obfitego podlewania, korzenie mogą zacząć gnić. Storczyki najlepiej podlewać rano, dzięki temu podłoże zdąży przeschnąć do wieczora, co zapobiegnie chorobom związanym z działaniem niskiej temperatury na mokre części roślin. Mimo że storczyki należy podlewać obficie, nadmiar wody, która zbierze się w doniczce lub podstawce trzeba wylać. Najlepsza woda do podlewania storczyków to deszczówka lub woda destylowana. Wodą z kranu także można podlewać, jednak powinna ona być przegotowana i odstana.

Nawożenie i przesadzanie storczyków
W celu nawożenia kwiatów można zaopatrzyć się w sklepie ogrodniczym w preparat specjalnie przeznaczony do nawożenia falenopsisów. Dawkowanie preparatu powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Zwiększenie dawkowania może zaszkodzić roślinie. Nawożenie storczyków ma sens w okresie od wiosny do jesieni. W czasie spoczynku oraz od razu po przesadzeniu storczyków nie powinno się nawozić – w drugim przypadku najlepiej odczekać około miesiąca i dopiero nawieźć.

storczyk

fot. storczyk

Storczyki przesadzamy dopiero wtedy, gdy faktycznie tego wymagają, czyli wtedy, gdy np. ziemia w doniczce uległa zbytniemu zasoleniu i jest za bardzo zbita, by do korzeni docierało powietrze. Rozwój rośliny będzie zależeć od odpowiedniego umieszczenia w doniczce. Trzeba pamiętać, by nowe przyrosty pędów miały miejsce do rozwoju przez najbliższe parę lat.
Przesadzanie storczyków to dobra okazja do ich rozmnażania. W tym celu należy używać ostrego noża, starając się aby rany po podziale korzeni były jak najmniejsze.

Doniczki do storczyków
Pojemniki dla storczyków powinny mieć duże otwory odpływowe. Warto wybrać te, wykonane z przezroczystego tworzywa lub szkła, przez które będzie dochodzić światło.

Storczyk

fot. Storczyk

Najczęstsze choroby storczyków
Choroby grzybowe storczyków rozwijają się, gdy rośnie on w zbyt wilgotnym miejscu. Należy także uważać na choroby wirusowe, ponieważ gdy mocno zaatakują storczyka, będziemy zmuszeni zniszczyć roślinę. Najczęstszymi szkodnikami, mogącymi pojawić się na roślinie są przędziorki, wciornastki, tarczniki, miseczniki czy nawet ślimaki. W razie obecności szkodnika, należy niezwłocznie zakupić odpowiedni środek do jego zwalczania i zastosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)