X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Stawiamy ścianki działowe

murowanie
Ściany działowe to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji budynku. To właśnie od nich zależy końcowy wygląd naszego mieszkania lub domu. Warto postarać się aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. W ten sposób ścianki działowe zapewnią nam nie tylko niezbędną prywatność, ale przy odrobinie pomysłowości mogą stać się ozdobą wnętrz.


Głównym zadaniem takich ścianek jest dzielenie przestrzeni budynku. Konstrukcja nie musi być masywna, jednak konieczne jest aby spełniały wszelkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej czy zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej. Ważne aby także chroniły przed hałasem i zabezpieczały wnętrze przed wilgocią. W przeciwieństwie od ścian konstrukcyjnych, ściany działowe nie przenoszą dużych obciążeń, jednak trzeba uwzględnić mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnię, np. szafki lub póki.

ściany działowe


Cegły, pustaki a może… luksfery?
Wybierając odpowiedni materiał do budowy ścianki działowej, warto mieć na uwadze późniejsze przeznaczenie konstrukcji. Wybór materiałów jest znacznie szerszy, niż w przypadku budowy ścian nośnych. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że każda opcja ma swoje zalety jak i wady. Najczęściej wybieramy te same materiały, z których były wznoszone ściany konstrukcyjne. Czasami zdarza się jednak, że w wykończonym obiekcie powstaje potrzeba zmiany rozmieszczenia pomieszczeń. W tym celu warto skonsultować się z konstruktorem, który z pewnością podsunie najlepsze rozwiązanie.

Do budowy ścian działowych najczęściej używana jest cegła pełna 12 cm. Mniej powszechne są cieńsze cegły, ponieważ w takim przypadku trzeba zastosować zbrojenie poziome. Ścianki działowe wykonane z pełnych cegieł, charakteryzują się dużą wytrzymałością i ochroną akustyczną. Są jednak ciężkie, dlatego trzeba je stawiać na wzmocnionych stropach lub belce żelbetowej. Aby zmniejszyć ciężar ścian działowych, można zastosować cegłę dziurawkę, która zredukuje wagę ściany nawet o 30%.

Można także zastosować pustaki ceramiczne, które ze względu na dość duże rozmiary sprawią, że prace będą postępować dość szybko. Takie ścianki działowe wykańcza się tynkiem, który polepsza ich właściwy. Można także spotkać ścianki działowe wzniesione z betonu komórkowego. Betonowe bloczki niewiele ważą, dzięki czemu można można uniknąć niepotrzebnego obciążenia, a co za tym idzie - uginania stropów. Dodatkowo praca z bloczkami jest szybka i wygodna. Jednak ze względu na stosunkowo niewielką gęstość trudno zawiesić na nich cięższe elementy oraz słabo tłumią dźwięki, dlatego warto je otynkować z tradycyjnej zaprawy. Można je także wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi z dodatkową warstwą izolacji akustycznej.

Obecnie najczęstszym rozwiązaniem stosowanym do podziału przestrzeni są ściany z płyt gipsowych, które są jednak mało wytrzymałe. Można także spotkać ścianki działowe wykonane ze szklanych pustaków tzw. luksfer.

Ściany działowe i nośne
Przed rozpoczęciem prac, trzeba sprawdzić, w jaki sposób w projekcie został określony sposób oparcia ścian na posadzce lub stropie. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy poradzić się konstruktora. Najpopularniejszym sposobem łączenia ścian działowych z konstrukcjami polega na wycięciu w ścianach konstrukcyjnych co najmniej 5 cm głębokości bruzd. Nierówności powstałe na skutek prac są później przykrywane tynkiem. Kolejną metoda jest łączenie za pomocą zakotwień w ścianie nośnej, które robi się za pomocą płaskowników i prętów stalowych. Powinny one mocować ścianę działową w co trzeciej spoinie poziomej. Takie kotwienie jest niezbędne w przypadku ścian, których grubość nie przekracza 6,5 cm. Oba sposoby zapewniają odpowiednią stabilność konstrukcji.

Istotne jest by pamiętać, że ściany działowe nie stykały się ze stropem, który ugina się podczas eksploatacji obiektu. Sztywne połączenie mogłoby spowodować zbytnie obciążenie ścian, które w konsekwencji może prowadzić do ich pękania. Styk pomiędzy ścianą, a stropem wypełnia się specjalną pianką, która nie doprowadza do odkształceń. Należy zwrócić uwagę na dokładne wypełnienie szczelin, tak by nie powstały mostki termiczne. Trzeba pamiętać, że ściany działowe z reguły cechują się znacznie gorszą izolacyjnością cieplną. Jeśli stanowią jedyną barierę między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi, należy zawsze zastosować dodatkową izolację, np. z wełny mineralnej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
2012-02-09 12:00:15
Tagi do artykułu: ściany | pustaki | luksfery | cegły | beton komórkowy
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Budowanie ścianek działowych

murowanie
Nowoczesne aranżacje wnętrz bardzo często prezentują otwarte przestrzenie. Jednak w niektórych przypadkach osobne pomieszczenia okazują się niezbędne w życiu codziennym. Jeżeli chcemy podzielić pokój, najlepszym sposobem będzie postawienie ścianki działowej. Podpowiadamy, jak krok po kroku zbudować ścianki działowe, aby zapewniały niezbędną prywatność w domu, ale także mogły stać się ozdobą domowego wnętrza.

Z czego i jak wykonać ściany wewnętrzne?– poradnik

ściana jednowarstwowa
Ściany wewnętrzne – praktyczny poradnik dla budujących i remontujących
Przegrody we wnętrzach domu stanowią jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Nie zawsze jednak wiemy, z czego warto wznosić ściany działowe, ani też jak daleko możemy ingerować w konstrukcję i usytuowanie istniejących już przegród.

Jakie ściany wybrać do domu?

ściany zewnętrzne
Głównym zadaniem ścian zewnętrznych jest ochrona domu i jego wnętrza przed wychłodzeniem i przegrzewaniem. Dlatego ich wybór jest ważną decyzją przed postawieniem wymarzonego domu. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe, ciepłe, ciche, ale też zdrowe. Jaki rodzaj będzie najlepszy dla naszego domu?

Nadaj skosom sens

półki
Mieszkania na poddaszu mają niezaprzeczalny urok, ale z powodu skosów marnuje się tam wiele miejsca. Można to zmienić i zagospodarować przestrzeń pod skosami, montując tam półki lub szafki, których w domu nigdy za wiele.