X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Jak usunąć pleśń na fugach w łazience?

Fugowanie
Pleśń lub grzyb na fugach i silikonie w łazience może oznaczać, że w pomieszczeniu panuje zły mikroklimat. Zanim zapadnie decyzja o wymianie fug i silikonu przy wannie, należy sprawdzić i zlikwidować przyczynę takiego stanu rzeczy. W przeciwnym wypadku pleśń i grzyb wrócą na nowych materiałach wykończeniowych w ciągu kilku miesięcy.


Przyczyną powstawania czarnego lub zielonego nalotu na fugach, w narożnikach ścian i sufitów, a także na silikonie, najczęściej jest: źle działająca wentylacja, błędy wykonawcze powstałe podczas urządzania łazienki lub niedogrzanie. Woda lubi skraplać się i wnikać w zimne mury.
W pierwszej kolejności trzeba określić poziom wilgotności powietrza w łazience. Następnie można wykonać w formie wspomagania wentylacji kratkę w drzwiach do łazienki.
Warto sprawdzić też jakość pracy wykonanej przez glazurnika. Szczeliny, głęboko osadzone fugi, a także źle dobrane kleje i masy wypełniające mogą powodować gromadzenie wody i złe odparowywanie powierzchni.W przypadku grzybów i pleśni naprawa powstałych szkód nie pomoże, jeśli nie zostanie zlikwidowana przyczyna ich powstawania.

Usuwanie grzybów i pleśni z fug
Fugi, które zostały zaatakowane przez pleśń lub grzyb przeważnie trzeba usunąć i zastąpić nowym wypełnieniem. Zainfekowana spoina może mieć w swojej strukturze zarodniki, które zakwitną na świeżej warstwie fugi.
Wszystkie pozostałości zagrzybionej lub spleśniałej fugi, po wyskrobaniu, trzeba pieczołowicie usunąć - najlepiej przy pomocy odkurzacza. Tak przygotowane przestrzenie między płytkami pokrywamy, co najmniej dwukrotnie, preparatem grzybobójczym. Gdy preparat wyschnie, można użyć dodatkowo substancję, która zmniejszy nasiąkliwość podłoża. Dzięki niej nowa fuga dobrze zwiąże się z podłożem.
Producenci materiałów wykończeniowych oferują także produkty dedykowane do łazienek i kuchni, odporne na grzyby i pleśń.

uszczelnianieW przypadku zagrzybionego silikonu postępujemy analogicznie. Stary silikon trzeba usunąć: preparatem do usuwania silikonu, ostrym nożem bądź dedykowanym do tego celu narzędziem.
Szczelina po starym silikonie musi dokładnie wyschnąć. Każda odrobina wilgoci, może spowodować powrót problemu. Silikon wstrzykuje się przy pomocy pistoletu. Wierzchnią warstwę wychodzącą ze szczeliny formuje się przy pomocy szpachelki z końcówką formującą lub okrągłym, wąskim czubkiem noża. Kształt wypełnienia musi ułatwiać spływanie kropli wody z kafelkowej nawierzchni do wanny.

Obecność pleśni w pomieszczeniach użytkowanych przez ludzi jest bardzo groźna dla zdrowia. Przebywanie w takich miejscach i wdychanie zarodników, może być przyczyną groźnych chorób dróg oddechowych i płuc. Zarodniki grzybów mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego przebywanie w takich pomieszczeniach jest kategorycznie zabraniane kobietom w ciąży.
Zapobiegliwym radzimy zakup profesjonalnych środków w aerozolu. Służą do regularnego spryskiwania elementów łazienkowych, np. raz w tygodniu.

Czytaj też:
Fuga jak malowana
Fuga, czyli zaprawa do spoinowania
Fugowanie gresu
Z fugą, czy na styk?
Wymiana fug
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Agnieszka Bykowska
2011-11-21 15:50:31
Tagi do artykułu: grzyby | Fugi | pleśń | wentylacja | wilgoć
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów