X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Jak usunąć pleśń na fugach w łazience?

Fugowanie
Pleśń lub grzyb na fugach i silikonie w łazience może oznaczać, że w pomieszczeniu panuje zły mikroklimat. Zanim zapadnie decyzja o wymianie fug i silikonu przy wannie, należy sprawdzić i zlikwidować przyczynę takiego stanu rzeczy. W przeciwnym wypadku pleśń i grzyb wrócą na nowych materiałach wykończeniowych w ciągu kilku miesięcy.


Przyczyną powstawania czarnego lub zielonego nalotu na fugach, w narożnikach ścian i sufitów, a także na silikonie, najczęściej jest: źle działająca wentylacja, błędy wykonawcze powstałe podczas urządzania łazienki lub niedogrzanie. Woda lubi skraplać się i wnikać w zimne mury.
W pierwszej kolejności trzeba określić poziom wilgotności powietrza w łazience. Następnie można wykonać w formie wspomagania wentylacji kratkę w drzwiach do łazienki.
Warto sprawdzić też jakość pracy wykonanej przez glazurnika. Szczeliny, głęboko osadzone fugi, a także źle dobrane kleje i masy wypełniające mogą powodować gromadzenie wody i złe odparowywanie powierzchni.W przypadku grzybów i pleśni naprawa powstałych szkód nie pomoże, jeśli nie zostanie zlikwidowana przyczyna ich powstawania.

Usuwanie grzybów i pleśni z fug
Fugi, które zostały zaatakowane przez pleśń lub grzyb przeważnie trzeba usunąć i zastąpić nowym wypełnieniem. Zainfekowana spoina może mieć w swojej strukturze zarodniki, które zakwitną na świeżej warstwie fugi.
Wszystkie pozostałości zagrzybionej lub spleśniałej fugi, po wyskrobaniu, trzeba pieczołowicie usunąć - najlepiej przy pomocy odkurzacza. Tak przygotowane przestrzenie między płytkami pokrywamy, co najmniej dwukrotnie, preparatem grzybobójczym. Gdy preparat wyschnie, można użyć dodatkowo substancję, która zmniejszy nasiąkliwość podłoża. Dzięki niej nowa fuga dobrze zwiąże się z podłożem.
Producenci materiałów wykończeniowych oferują także produkty dedykowane do łazienek i kuchni, odporne na grzyby i pleśń.

uszczelnianieW przypadku zagrzybionego silikonu postępujemy analogicznie. Stary silikon trzeba usunąć: preparatem do usuwania silikonu, ostrym nożem bądź dedykowanym do tego celu narzędziem.
Szczelina po starym silikonie musi dokładnie wyschnąć. Każda odrobina wilgoci, może spowodować powrót problemu. Silikon wstrzykuje się przy pomocy pistoletu. Wierzchnią warstwę wychodzącą ze szczeliny formuje się przy pomocy szpachelki z końcówką formującą lub okrągłym, wąskim czubkiem noża. Kształt wypełnienia musi ułatwiać spływanie kropli wody z kafelkowej nawierzchni do wanny.

Obecność pleśni w pomieszczeniach użytkowanych przez ludzi jest bardzo groźna dla zdrowia. Przebywanie w takich miejscach i wdychanie zarodników, może być przyczyną groźnych chorób dróg oddechowych i płuc. Zarodniki grzybów mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego przebywanie w takich pomieszczeniach jest kategorycznie zabraniane kobietom w ciąży.
Zapobiegliwym radzimy zakup profesjonalnych środków w aerozolu. Służą do regularnego spryskiwania elementów łazienkowych, np. raz w tygodniu.

Czytaj też:
Fuga jak malowana
Fuga, czyli zaprawa do spoinowania
Fugowanie gresu
Z fugą, czy na styk?
Wymiana fug
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Agnieszka Bykowska
2011-11-21 15:50:31
Tagi do artykułu: grzyby | Fugi | pleśń | wentylacja | wilgoć
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Kolekcja Vampa

Wymieniamy płytki w łazience. Porady dla remontujących

Pierwszy krok do remontu łazienki to podjęcie decyzji o jego przeprowadzeniu. Następnie warto obliczyć budżet, wybrać styl, znaleźć idealne płytki oraz pasujące do nich dodatki. Wtedy od pięknego wnętrza dzieli Cię już tylko chwila.
abstrakcje lotari

Abstrakcje jako atrakcje w Twoim domu

Koniec z najmodniejszymi wzorami sezonu, z koronkami, kwiecistymi szablonami czy sterylną bielą. Nadchodzi nowe. Zbliża się czas rewolucyjnych rozwiązań i abstrakcyjnych dekoracji. Pozwól, by Twój dom był inny niż wszystkie.
Strefa dzienna

Strefa dzienna w projekcie domu – najlepsze rozwiązania architektoniczne

Architekci starają się sprostać oczekiwaniom klientów, realizować ich pomysły przy jednoczesnym postępowaniu zgodnie z podstawowymi zasadami. Jedną z nich jest podział przestrzeni na strefy: dzienną, nocną, zabawy i pracy. Jak wygodnie zorganizować dom i zapewnić sobie spokój?
design

Trendy we wzornictwie

Łacińskie „designare” to „wyznaczać”, włoskie „disegno” to „rysunek”. W Polsce design od kilkunastu lat przyjmuje się jako synonim projektowania lub wzornictwa. Wszystko co nas otacza to design. Przedmioty których używamy zostały stworzone przez kogoś a powodem ich powstania był czyjś pomysł. Historia wzornictwa przemysłowego zarówno światowego jak i polskiego jest bogata. Design tyczy się praktycznie wszystkiego: od projektów domów, samochodów, przez wyposażenie wnętrz, przedmioty codziennego użytku po food-design.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu...

Po co mierzyć wilgotność powietrza w domu?

termometr
Za sucho? A może za wilgotno? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jaki wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet stan naszych mebli ma niewłaściwy poziom wilgotności w mieszkaniu. Jak szkodzi za suche lub za wilgotne powietrze i jak zbadać poziom wilgotności w mieszkaniu?

Skuteczne farby na wilgoć i grzyby

LATEX SATINE – BIO
Wyjątkowo wilgotna aura ostatnich tygodni i skutki powodzi oznaczają często przykre dolegliwości pojawiające się w wielu mieszkaniach. Ciemne wykwity na ścianach i nieprzyjemny zapach stęchlizny oznaczają, że mamy do czynienia z grzybami pleśniowymi.
Praktyka uczy, że nie można lekceważyć pierwszych, najmniejszych nawet oznak pojawienia się tych nieproszonych gości. Nieusunięte w porę kolonie grzybów rozsiewają szybko nowe zarodniki, co bywa przyczyną ciężkich stanów alergicznych, czasami powodujących nawet przewlekłe choroby dróg oddechowych.