X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak usunąć pleśń na fugach w łazience?

Fugowanie
Pleśń lub grzyb na fugach i silikonie w łazience może oznaczać, że w pomieszczeniu panuje zły mikroklimat. Zanim zapadnie decyzja o wymianie fug i silikonu przy wannie, należy sprawdzić i zlikwidować przyczynę takiego stanu rzeczy. W przeciwnym wypadku pleśń i grzyb wrócą na nowych materiałach wykończeniowych w ciągu kilku miesięcy.


Przyczyną powstawania czarnego lub zielonego nalotu na fugach, w narożnikach ścian i sufitów, a także na silikonie, najczęściej jest: źle działająca wentylacja, błędy wykonawcze powstałe podczas urządzania łazienki lub niedogrzanie. Woda lubi skraplać się i wnikać w zimne mury.
W pierwszej kolejności trzeba określić poziom wilgotności powietrza w łazience. Następnie można wykonać w formie wspomagania wentylacji kratkę w drzwiach do łazienki.
Warto sprawdzić też jakość pracy wykonanej przez glazurnika. Szczeliny, głęboko osadzone fugi, a także źle dobrane kleje i masy wypełniające mogą powodować gromadzenie wody i złe odparowywanie powierzchni.W przypadku grzybów i pleśni naprawa powstałych szkód nie pomoże, jeśli nie zostanie zlikwidowana przyczyna ich powstawania.

Usuwanie grzybów i pleśni z fug
Fugi, które zostały zaatakowane przez pleśń lub grzyb przeważnie trzeba usunąć i zastąpić nowym wypełnieniem. Zainfekowana spoina może mieć w swojej strukturze zarodniki, które zakwitną na świeżej warstwie fugi.
Wszystkie pozostałości zagrzybionej lub spleśniałej fugi, po wyskrobaniu, trzeba pieczołowicie usunąć - najlepiej przy pomocy odkurzacza. Tak przygotowane przestrzenie między płytkami pokrywamy, co najmniej dwukrotnie, preparatem grzybobójczym. Gdy preparat wyschnie, można użyć dodatkowo substancję, która zmniejszy nasiąkliwość podłoża. Dzięki niej nowa fuga dobrze zwiąże się z podłożem.
Producenci materiałów wykończeniowych oferują także produkty dedykowane do łazienek i kuchni, odporne na grzyby i pleśń.

uszczelnianieW przypadku zagrzybionego silikonu postępujemy analogicznie. Stary silikon trzeba usunąć: preparatem do usuwania silikonu, ostrym nożem bądź dedykowanym do tego celu narzędziem.
Szczelina po starym silikonie musi dokładnie wyschnąć. Każda odrobina wilgoci, może spowodować powrót problemu. Silikon wstrzykuje się przy pomocy pistoletu. Wierzchnią warstwę wychodzącą ze szczeliny formuje się przy pomocy szpachelki z końcówką formującą lub okrągłym, wąskim czubkiem noża. Kształt wypełnienia musi ułatwiać spływanie kropli wody z kafelkowej nawierzchni do wanny.

Obecność pleśni w pomieszczeniach użytkowanych przez ludzi jest bardzo groźna dla zdrowia. Przebywanie w takich miejscach i wdychanie zarodników, może być przyczyną groźnych chorób dróg oddechowych i płuc. Zarodniki grzybów mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego przebywanie w takich pomieszczeniach jest kategorycznie zabraniane kobietom w ciąży.
Zapobiegliwym radzimy zakup profesjonalnych środków w aerozolu. Służą do regularnego spryskiwania elementów łazienkowych, np. raz w tygodniu.

Czytaj też:
Fuga jak malowana
Fuga, czyli zaprawa do spoinowania
Fugowanie gresu
Z fugą, czy na styk?
Wymiana fug
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-10 11:19:39
Tagi do artykułu: grzyby | Fugi | pleśń | wentylacja | wilgoć
 
bathroom shop
gość_katarzyna @ 2012-01-29 11:48:01
Użytkownik Siwy dnia 21 listopad 2011 - 16:06 napisałKoniecznie trzeba stosować silikon z dodatkami przeciwgrzybicznymi, sprawdzone! - w każdy inny po 2 miesiącach znowu włazi grzyb.

sa tez specjalne specyfiku likwidujace plesn i grzyba bardzo skutecznie. tylko trzeba pamietac, aby nie robic tego w zamknietym pomieszczeniu, bo sa dosc szkodliwe. otworzyc drzwi, okno i dzialamy!


bathroom shop
gość_katarzyna @ 2012-01-28 02:26:51
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
półki

Ciemny kolor we wnętrzu: czarny

Kolor czarny, tak jak biały pasuje do każdej kompozycji kolorystycznej. To najciemniejsza barwa, która nie występuje w naturze. Jej dostojny i mroczny charakter jest trudny do aranżacji. Czerń zawsze wybija się na pierwszy plan, w każdym zestawieniu kolorystycznym.
łazienka

Mała łazienka

Nawet mała łazienka musi zapewniać domownikom komfort i wygodę podczas użytkowania. Aranżacje niewielkiego pomieszczenia często jest efektem kompromisu, a nierzadko i wyrzeczeń. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, estetycznie i funkcjonalnie.
łazienka

Aranżacja i wyposażenie łazienki

Łazienki to pomieszczenia, które dotąd w Polsce nie uzyskały statusu salonowego i należą raczej do mniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Coraz częściej stanowią osobne pomieszczenie z WC – to bardzo pozytywne zjawisko. Każdą łazienkę, małą lub dużą, można urządzić tak, aby stała się czymś więcej, niż pomieszczeniem koniecznym do utrzymania codziennej higieny.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu...

Po co mierzyć wilgotność powietrza w domu?

termometr
Za sucho? A może za wilgotno? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jaki wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet stan naszych mebli ma niewłaściwy poziom wilgotności w mieszkaniu. Jak szkodzi za suche lub za wilgotne powietrze i jak zbadać poziom wilgotności w mieszkaniu?

Skuteczne farby na wilgoć i grzyby

LATEX SATINE – BIO
Wyjątkowo wilgotna aura ostatnich tygodni i skutki powodzi oznaczają często przykre dolegliwości pojawiające się w wielu mieszkaniach. Ciemne wykwity na ścianach i nieprzyjemny zapach stęchlizny oznaczają, że mamy do czynienia z grzybami pleśniowymi.
Praktyka uczy, że nie można lekceważyć pierwszych, najmniejszych nawet oznak pojawienia się tych nieproszonych gości. Nieusunięte w porę kolonie grzybów rozsiewają szybko nowe zarodniki, co bywa przyczyną ciężkich stanów alergicznych, czasami powodujących nawet przewlekłe choroby dróg oddechowych.