X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Budujemy pergole i arki

Pergola
Arki i pergole swym pięknem i siłą swych konstrukcji dodają ogrodom charakteru, stanowiąc podporę dla dużej ilości pnączy. Umieszczone tuż przy wejściu do ogrodu nadadzą mu odrobinę tajemniczości i urozmaicą jego przestrzeń. Pergole i arki z powodzeniem pomogą również odizolować nieatrakcyjną część ogrodu czy stać się zasłoną dla nieestetycznych zabudowań gospodarczych. Nasza konstrukcja może być zarówno ozdobna, jak i prosta, skomplikowana i najzwyczajniejsza na świecie. Tylko od nas zależeć będzie, co i jak pięknego stworzymy.


Arki i pergole ogrodowe odmienią każdy ogród. Pergola nad ścieżką biegnącą od furtki zaprosi naszych gości do środka domu, ukryje ławeczkę i przyjmie nas goszcząc swym cieniem. Przybliży nas do stylu ogrodów śródziemnomorskich, a odpowiednio duża, ugości rodzinę na wspólnym obiedzie.

Decydując się na ich budowę powinniśmy pamiętać, by miały one przynajmniej 2,5 metra wysokości, tak by nieco wyższe osoby mieściły się pod nimi swobodnie. Pomyślimy, co stanie się, jeśli oplotą je gęsto silne pnącza, a ciężkie kwiaty opadną nieco pod swym ciężarem. Szerokość budowanej drewnianej pergoli czy arki zależeć będzie w głównej mierze od szerokości wejścia lub wielkości miejsca gdzie one staną. Najefektowniejsze będą jednak przejścia pozwalające na swobodny spacer dwóm osobom.Rozpoczynając budowę musimy zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Potrzebować będziemy metalowych nasadek fundamentowych, belek, poziomicy, miarki, piły, konserwantu do drewna, młotka i dłuta, gwoździ, śrub wraz ze śrubokrętem, oraz kratownicy. To oczywiście nie wszystko... ale być może dla niektórych nawet za dużo.
Najmniej skomplikowaną formę arki uzyskamy łącząc pionowe słupki o wymiarach 10x10 centymetrów, z poprzecznymi belkami o wymiarach 10x5 centymetrów oraz montując kratownice na samej górze. To oczywiście jedynie przykładowe wymiary.
Do zbijania poszczególnych części używajmy galwanizowanych gwoździ i śrub. Tworząc konstrukcję dobrze jest zastosować specjalne nacięcia stabilizujące na belkach. Przed stawianiem całej konstrukcji w podłoże wbijmy metalowe nasadki zabezpieczające pionowe słupki przed gniciem w ziemi. Innym rozwiązaniem jest zatopienie słupków bezpośrednio w betonie.

Stawiając pergolę musimy kierować się podobnymi wytycznymi, z tym, że musimy „rozciągnąć" zasady na długość. Pergola różni się od arki najczęściej jedynie długością. Łącząc ze sobą kilka arek stworzymy pergolę.
Jeśli boczne ściany pergoli mają stać się zielonymi ścianami i stanowić oparcie dla pnączy, pamiętajmy o rozpięciu pomiędzy pionowymi słupkami galwanizowanego drutu.

Budując arki i pergole możemy popuścić troszeczkę wodze fantazji. Najprostszą opisaną wyżej formę możemy odrobinę rozbudować, bądź zmienić. Arek i pergoli nie musimy budować z gotowych, kupionych w sklepie elementów. Przepiękną formę uzyskamy łącząc okorowane przez nas samych belki, zakupione np. w tartaku. Zawsze pamiętajmy o odpowiedniej konserwacji drewna. Elementy drewniane powinny być zaimpregnowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy naszej konstrukcji.
Arka bądź pergola nie musi być zakończona poziomą kratą. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dwuspadowe zakończenie.
Pamiętajmy, by co kilka lat wzmocnić uszkodzone elementy, w razie konieczności wymienić.

Sadząc rośliny posadźmy je tuż przy słupkach. W miarę wzrostu pnączy pomóżmy im oplatać słupki i poprzeczki. Jeśli nie jesteśmy pewni stabilności konstrukcji wybierajmy raczej pnącza lekkie i średnio ciężkie. Powojnik, jaśmin, róże pnące, które mocno tniemy są dobrym rozwiązaniem. Nie obciążą one na pewno i nie nadwyrężą konstrukcji.

Budowa arki czy pergoli nie jest najtrudniejszym wyzwaniem budowlanym. Nie trzeba ogromnej wiedzy i umiejętności, wystarczy zapał i chęć. Nie zbudujemy zapewne wrocławskiej Pergoli, ale nawet niewielkich rozmiarów budowla da nam satysfakcję i wiele radości.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-12 23:54:00
Tagi do artykułu: Arki | pergola | pergole ogrodowe | ogród | pnącza | kwiaty | pergole drewniane | krata | powojnik | Róże pnące
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogród na balkonie

pelargonie
Decydując się na ukwiecenie balkonu i stworzenie niewielkiej kwiecistej przestrzeni powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na parę pytań. Jak duży obszar chcemy zagospodarować? Jak słoneczny jest nasz balkon? W jakim stylu chcemy urządzić nasz balkon, bylinowym, czy też jednorocznym? Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie jest sprawą najłatwiejszą, aczkolwiek wykonalną.

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuskie ogrody
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

Męczennica

Roślina egzotyczna
Męczennica (Passiflora caerulea) to szybkorosnące, wieloletnie, wieczniezielone pnącze z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty białe, wielkości do 9 cm, owoce owalne, długości 7,5cm szerokości do 4 cm, jadalne. Dojrzałe koloru pomarańczowego z czerwonym smacznym miąższem.
Męczennica bardzo dobrze rośnie w pojemnikach. W czasie letnich miesięcy wymaga jasnego, ciepłego miejsca, zimować powinna w doniczce w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5°C.

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze wysokości do 8 m. Liście eliptyczne do owalnych, siedzące na krótkich ogonkach. Kwiaty kremowobiałe i bladoróżowe, pachnące, do 2 cm średnicy. Szczególnie ozdobny jesienią ze względu na grona czerwonych jagód i żółto zabarwione liście. Owoce mają wspaniałe właściwości lecznicze, zawierają dużo witaminy C i kwasów organicznych. Doskonały na nalewki.
Cytryniec jest gatunkiem dwupiennym. Dla produkcji owoców należy sadzić oba rodzaje krzewów: męskie i żeńskie.