X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Drzwi zewnętrzne z witrażem

Znana już od czasów starożytnych technika witrażownictwa, kojarzona niegdyś wyłącznie ze sztuką sakralną, dziś coraz częściej jest obecna w przedmiotach codziennego użytku. Nadal jednak nosi znamiona sztuki, nadając ozdobionym nią wnętrzom niepowtarzalną atmosferę.

Niegasnąca popularność witraży to zasługa efektu dekoracyjnego, jaki daje przenikające przez kolorowe szkło światło, a także widocznego na szybie wzoru czy rysunku. Gra światła najlepiej widoczna jest w przypadku dużych, barwnych przeszkleń – przykładem pięknego ich wykorzystania są okna w świątyniach. Wiele osób pragnie powtórzyć ten efekt we własnych domach – ze względów praktycznych i estetycznych decyduje się jednak wykorzystać kolorowe szkło nie w oknach, a w drzwiach wejściowych.


drzwi zewnętrzne
Barwny punkt na fasadzie
Aleksandra Białek, projektant z biura Rubikon, mówi: - Drzwi zewnętrzne powinny tworzyć harmonijną całość z wnętrzem, a także przykuwać uwagę z zewnątrz. W związku z tym mają one duży wpływ na ostateczną kompozycję elewacji.W zależności od kształtu i wzoru widocznego na witrażu, drzwi z kolorowymi szybkami możemy dopasować zarówno do budynku o klasycznej bryle, jak i utrzymanego w nowoczesnym stylu. Bogato zdobione, z kwiatowymi ornamentami szkło zdecydowanie bardziej przypadnie jednak do gustu zwolennikom tradycyjnych domów. Ascetyczne w formie i wystroju nowoczesne budowle korzystać mogą z prostszych, geometrycznych wzorów.

Wnętrze z kolorem
- Bez względu na styl architektoniczny, w jakim zostały zaprojektowane budynki, tego typu drzwi sprawdzą się w przypadku ciemnych korytarzy, gdyż bardzo dobrze rozwidniają wnętrza. Dla estetyki pomieszczenia ważna jest barwa szkła zastosowanego w witrażu. Przykładowo, zamontowanie drzwi z jasnym szkłem optycznie powiększy przestrzeń, niebieskie szyby stworzą chłodniejszy klimat, zaś satynowane nadadzą wnętrzu elegancki wygląd – wyjaśnia Aleksandra Białek. Pamiętajmy też o tym, że tego typu drzwi najlepiej sprawdzą się w przypadku wnętrz o stonowanej kolorystyce. Jaskrawe ściany mogą okazać się zbyt krzykliwe w połączeniu z kolorowymi refleksami wpuszczanymi przez doświetlenie, i w rezultacie wprowadzić chaos w wystroju.

Witraż na różne sposoby
Na rynku dostępne są drzwi zewnętrzne z witrażami wykonanymi różnymi metodami.
- Najpopularniejszym sposobem ich wykonywania jest znana od końca XIX wieku technika Tiffany’ego. Polega ona na wycięciu z dużych tafli opalizowanego szkła mniejszych elementów, których brzegi, po owinięciu taśmą miedzianą, łączy się ze sobą poprzez lutowanie cyną. Witraże angielskie wyglądem przypominają te wykonane metodą Tiffany’ego, ale wytwarza się je nie tylko ze szkła, ale i kolorowych folii. Wiele osób preferuje dekoracje ze szkła matowionego – efekt taki uzyskać można poprzez piaskowanie, czyli poddanie szyby obróbce mechanicznej, polegającej na wystawieniu tafli na uderzenia strumienia piasku pod wysokim ciśnieniem – mówi Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, producenta m.in. drewnianych drzwi zewnętrznych z witrażami.

Ze względu na wymagania stawiane drzwiom zewnętrznym w zakresie bezpieczeństwa, wiele osób z rezerwą traktuje możliwość wykorzystania w nich barwnych przeszkleń. – Witraże do drzwi zewnętrznych montowane są w zestawach szybowych dwukomorowych. Dzięki temu są one chronione od bezpośredniego oddziaływania warunków zewnętrznych, czy uszkodzeń mechanicznych. Zewnętrzne szkło w zestawie jest najczęściej antywłamaniowe, co zapewnia bezpieczeństwo domownikom – dodaje Czesław Suski.
Więcej informacji: www.drzwi-cal.pl
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzwi zewnętrzne
2011-10-06 10:04:50
Tagi do artykułu: witraże | przeszklenia | Drzwi zewnętrzne
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dekoracyjne drzwi zewnętrzne

drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne stanowią najlepszą wizytówkę domu. Odpowiednio dobrane tworzą spójną kompozycję z elewacją budynku, a także decydują o atrakcyjnym wyglądzie przedpokoju lub holu. Popularnym elementem zdobniczym, który można wykorzystać w wybranych skrzydłach drzwiowych, są przeszklenia.

Drzwi wejściowe do domu

drzwi zewnętrzne
Fasada domu wraz ze stolarką drzwiową i okienną dużo mówi o jego mieszkańcach, stanowiąc niepowtarzalną manifestację personalnych gustów i upodobań. Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych zdając sobie z tego sprawę dostosowuje wygląd własnych domów do obecnie obowiązującej mody, która obfituje w kolory, ciekawe faktury i zdobienia...

Dobry wybór drzwi zewnętrznych w sześciu krokach

dom piętrowyWybierając drzwi zewnętrzne powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie czynniki, które składają się zarówno na ich funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz wygląd, jak i wieloletnią trwałość. Porad z zakresu odpowiedniego doboru drzwi wejściowych do domu udziela Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.

Dekoracyjne i ciepłe drzwi wejściowe

drzwi wejściowe
Seria drzwi zewnętrznych Deco Basic firmy WIŚNIOWSKI łączy w sobie awangardowy design z klasyczną, ponadczasową kolorystyką. Poszczególne modele aluminiowych drzwi Deco Basic charakteryzują się ciekawymi geometrycznymi motywami, które będą stanowić oryginalną ozdobę każdego domu. Dodatkowo seria drzwi Deco Basic cechuje się także wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej.