Podłoga. Sufit. Strop.

Stropy drewniane

Towarzyszy nam przez całe nasze życie. Potocznie mówi się o nim sufit, czasem podłoga. Można go pomalować, zawiesić na nim żyrandol albo położyć na nim dywan. Ale tak naprawdę sufit i podłoga to tylko widoczna – górna i dolna część jednego z najważniejszych poziomych elementów konstrukcyjnych oddzielających poszczególne kondygnacje budynku. Strop, bo o nim mowa, przenosi obciążenia stałe (ciężar własny, ciężar ścianek działowych, czasem ciężar więźby dachowej), obciążenia użytkowe (meble, wyposażenie, ludzie), zwiększa sztywność budynku, chroni od przenikania ciepła i dźwięku, a także ogranicza rozprzestrzenianie się ognia.

strop drewniany

fot. strop drewniany

Pierwszym podziałem, który należy wziąć pod uwagę klasyfikując stropy jest rodzaj rozwiązania konstrukcyjnego:
stropy belkowe – elementami nośnymi są belki ułożone równolegle do siebie, na nich opierają się elementy wypełniające i warstwy podłogowe. Mogą być drewniane, stalowe lub żelbetowe. W zależności od użytego materiału konstrukcyjnego, stosuje się odpowiednie wypełnienie: najczęściej są to elementy prefabrykowane czasem także płyty ceramiczne bądź cegły.
stropy gęstożebrowe – tutaj głównym elementem konstrukcyjnym są żebra, czyli belki żelbetowe lub ceramiczno-żelbetowe. Są one rozstawione bardzo gęsto (co 30-60cm). Ze względu na bardzo dobrą wytrzymałość, sztywność, łatwość wykonania i izolacyjność (zarówno akustyczna jak i cieplną) są najbardziej popularnym typem stropów. Cechy te uzyskuje przez złożoność konstrukcji: przestrzeń między żebrami wypełnia się pustakami ceramicznymi, betonowymi lub gipsowymi oraz warstwą nadbetonu. Tak związany strop stanowi bardzo dobre oparcie dla reszty konstrukcji domu. Dużą zaletą jest mozliwość wykonania tego stropu bez ustawiania gęstego szalunku oraz bez użycia ciężkiego sprzętu. Konieczne jest tylko tymczasowe podparcie belek.
stropy płytowe – funkcję nośną spełnia żelbetowa płyta monolityczna lub prefabrykowana. Niestety przy wykonaniu płyty monolitycznej potrzebny jest pełny szalunek od spodu co może stanowić pewien problem podczas wykonywania. Zbrojenie stropu jest krzyżowe bądź jednokierunkowe. Strop płytowy opiera się bezpośrednio na ścianach. Zaletą jest uzyskanie równej powierzchni zarówno z dołu jak i z góry.
stropy płytowo-żebrowe – strop taki wylewa się bezpośrednio na budowie, niekiedy szalunek użyty do uformowania żeber ma charakter szalunku traconego, przez co uzyskujemy płaski sufit (szalunek tworzy płaska płaszczyznę dolna). Zużywa się tu dużo więcej betonu niż w stropach gęstożebrowych.

Następny podział jest ze względu na materiały użyte do wykonania stropu:
stropy drewniane – są odmianą stropu belkowego, tyle że materiałem konstrukcyjnym jest drewno.
stropy żelbetowe – jest to strop prefabrykowany bądź monolityczny.
stropy ceramiczne – wykonuje się je z cegieł lub pustaków, jednak rzadko występują w postaci samych cegieł. Najczęściej są to:
stropy stalowo-ceramiczne – elementami nośnymi są stalowe belki, na nich opierają się płyty ceramiczne.
stropy ceramiczno-żelbetowe – elementem konstrukcyjnym są żebra żelbetowe, pomiędzy nimi układa się wypełnienie z pustaków.

Stropy

fot. Stropy

W zależności od materiału i rozwiązania konstrukcyjnego znamy kilka typów stropów:
stropy Ackermana – są to stropy gęstożebrowe monolityczne. Strop Akermana wykonuje się z pustaków ceramicznych o wysokości 18 i 20cm, natomiast konstrukcja nośna to żebra żelbetowe o rozstawie osiowym 31cm. Całość zalana jest 3cm warstwą betonu Jest to strop lekki, posiadający dobrą ciepłochronność.
stropy Kleina – konstrukcję nośną stanowią stalowe belki dwuteowe. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełniają płyty z cegieł zbrojone prętami stalowymi lub płaskownikami. W zależności od rozstawu belek i obciążenia działającego na strop, płytę międzybelkową można wykonać typu lekkiego (¼ cegły), typu półciężkiego (¼ cegły plus żeberka ustawione w rąb – wzmacniające) lub typu ciężkiego (½ cegły). Rozstaw belek to 1,0-1,6m. Jest to bardzo stary typ stropu i w obecnych czasach prawie w ogóle się go nie stosuje.
stropy Fert – są stropami gęstożebrowymi, składają się z prefabrykowanych belek ceramiczno-żelbetowych, pustaków ceramicznych, żeber żelbetowych i płyty betonowej. W zależności od rozstawu i wysokości wyróżniamy 3 rodzaje stropów Fert:
– Fert 40 – rozstaw co 40cm i wysokość 23cm
– Fert 45 – rozstaw co 45cm i wysokość 23cm
– Fert 60 – rozstaw co 60cm i wysokość 24cm
Zaletą jest łatwość wykonania i mały ciężar własny.
stropy Filigran – są to stropy monolityczne składające się z płyty żelbetowej o gr. 5cm., warstwy nadbetonu, zbrojenia w postaci siatki (górą i dołem) i kratownicy przestrzennej o przekroju trójkątnym. Stropy takie nie wymagają tynkowania, mają mały ciężar własny, a ich montaż jest prosty i szybki.
stropy Teriva – Składają się z kratownicowych belek stropowych, pustaków betonów keramzytowych i betonu ( nie mniej niż B15). Rozstaw żeber co 60cm a wysokość 24cm. Charakteryzują się duża lekkością, łatwością montażu, dużą trwałością oraz posiadają wysoką izolacyjność zarówno cieplną jak i akustyczną.

Oczywiście istnieje wiele innych typów stropów. Jednym z przykładów są stropy odcinkowe. Są one miłe dla oka, jednak rzadko się je obecnie stosuje i najczęściej możemy je podziwiać w starych budynkach, kościołach czy piwnicach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)