Wystrój okien i dekoracje okienne – inspiracje

Dekoracje wiosenne

Okno to nie tylko otwór w ścianie, przez który do wnętrza domu czy mieszkania wpada światło dzienne i świeże powietrze. Jest także elementem wystroju wnętrza. Dekoracje okienne mogą podkreślić charakter pomieszczenia oraz dodać akcentu wieńczącego całość wystroju pomieszczenia. Odpowiednio dobrane nadadzą indywidualnego charakteru, pozwolą na optyczną zmianę wielkości wnętrza. Dzięki nim można podkreślić walory pomieszczenia lub zamaskować niedoskonałości niektórych miejsc.

wystrój okien w kuchni

fot. wystrój okien w kuchni

Najczęściej ozdoby okienne stanowią zasłony i firany. Chronią one prywatność, odgradzając od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Jednak źle dobrane pomniejszają przestrzeń pokoju i ograniczają widoczność tego, co znajduje się za oknem. Materiał na zasłony do okien powinien podkreślać lub przełamywać styl wnętrza. Najlepiej, aby był spójny lub przemyślanie wprowadzać lekką dysharmonię. Ważna jest także długość zasłon i firan. Interesująco wyglądają te sięgające do samej ziemi lub sprawiające wrażenie za długich.

wystrój okien w odcieniach żółci

fot. wystrój okien w odcieniach żółci

Wystrój okien – inspiracje

Odpowiednio dobrana tkanina we wnętrzu może nadać mu nastrój i ciepło. Zasłony okienne mogą stanowić doskonałą dekorację okienną. Nawet najładniej urządzone mieszkanie z odsłoniętymi oknami bez dekoracji może sprawić wrażenie niedokończonego.

Drzwi balkonowe

fot. Drzwi balkonowe

Bardzo dekoracyjnie będą prezentować się okna przyozdobione zasłonami austriackimi, weneckimi lub festonowymi. Takie zasłony opuszczone wyglądają zupełnie zwyczajnie, jednak podczas podciągania marszczą się i tworzą bufy, a ich forma nabiera eleganckiego i dostojnego szyku.

Popularnym rozwiązaniem są także zasłony sznurkowe, które w domowych wnętrzach prezentują się lekko i delikatnie. Wykonane są z cieniutkich paseczków bądź tasiemek, które swobodnie powiewają przy nawet najmniejszym ruchu powietrza. Tego rodzaju dekoracje okienne doskonale prezentują się w ciepłych, pastelowych wnętrzach. Zasłony sznurkowe mogą także stanowić granicę pomiędzy pomieszczeniami lub wydzielać strefy w pokojach.

Wybierając zasłony, warto kierować się przede wszystkim kolorystyką pomieszczenia oraz jego stylem. Do dekoracji okien kuchennych zazwyczaj stosowane są krótkie firanki, które sięgają parapetu lub firany żakardowe. Warto zadbać, aby były wykonane z materiału, na którym nie będą tworzyć się przebarwienia do wilgoci oraz wchłaniać zapachów.

Natomiast w celu dekoracji okien w salonie można wykorzystać takie materiały jak koronki lub aksamitne zdobienia, które w kuchni byłyby bardzo kłopotliwe. Własne stworzenie dekoracji okiennych może być sposobem na osiągnięcie niepowtarzalnego efektu.

Jak udekorować okno bez firanek?

Klasyczna zasłona okienna

fot. Klasyczna zasłona okienna

  • Rolety okienne są bardzo cenione nie tylko za swoją funkcjonalność, ale także za wyjątkową estetykę. Szeroka gama materiałów i wzorów umożliwia dobranie modelu według naszych upodobań i potrzeb. Rodzaj tkaniny warto dostosować do funkcji i wystroju pomieszczenia. Przytulny oraz nastrojowy klimat nadadzą tkaniny przyjemne w dotyku i utrzymane w ciepłych barwach. Do kuchni idealne będą żywe kolory lub wyraziste wzory. Dodatkowo warto zadbać o to, by materiał był łatwy do utrzymania w czystości. Dobrym rozwiązaniem są kuchenne rolety wykonane z poliestru, które w razie zabrudzenia wystarczy wyczyścić szmatką.
  • Rolety rzymskie stanowią nowoczesne dekoracje okienne, ale nadają się także do wnętrz innego rodzaju. Posiadają specjalną konstrukcję, pozwalającą na układanie się ich w równoległe i proste fałdy podczas odsłaniania okna. Mogą być wykonane z dowolnej tkaniny.
  • Żaluzje drewniane cechuje niezwykła elegancja. Wykonane z naturalnych materiałów będą nadawać się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz.
dekoracje okienne

fot. dekoracja okien dachowych

Poza roletami, zasłonami, czy żaluzjami liczne sklepy oferują również różnego rodzaju drobiazgi: klamry do zasłon, nowoczesne dekoracje okienne, rośliny w ozdobnych donicach, ażurowe podwieszki, lampki lub witraże.

O ile dekorowanie okna standardowego nie stanowi nadzwyczajnego problemu, o tyle dekoracja okna dachowego ogranicza się do zasłon i rolet. Jednak ich różnorodność pozwala nam na tworzenie rozmaitych, efektownych aranżacji. Dzięki klamrom do zasłon można je podwieszać w różnych kombinacjach, tworząc nadzwyczajny klimat.

Szeroki wachlarz wyboru zasłon i firan sprawia, że rozwiązań jest wiele, a jedyne co nas może w tym temacie ograniczyć, to wyobraźnia.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)