X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kredyt hipoteczny "Rodzina na swoim"

dom jednorodzinny
Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych. W myśl ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, Rodzina na Swoim rozumiana jest jako małżeństwo lub samotny rodzic. Dopłata nie jest wbrew pozorom taka symboliczna.


Pomyślne podjęcie kredytu hipotecznego w ramach tego programu to gwarancja pokrycia przez Skarb Państwa 50% odsetek, naliczonych według stopy referencyjnej, przez okres pierwszych ośmiu lat spłat.
W prawdzie przepis o finansowym wsparciu jest aktywny od września 2006 roku, ale prawdziwy renesans swojego istnienia przeżywa od niedawna.

Kto udziela kredytu preferencyjnego?
Obsługą i koordynacją programu zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Oferta nie jest dostępna w każdej placówce udzielającej kredyty hipoteczne.
Banki, które na początku marca podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, upoważnione do przydzielania tego typu kredytów, to:


- Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.,
- Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe,
- Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Bank Pocztowy S.A.,
- Bank Polska Kasa Opieki S.A.,
- Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Alior Bank S.A. - wnioski o kredyt preferencyjny przyjmowane są od 2 kwietnia 2009 roku.,
- Dom Bank Hipoteczny Oddział GETIN Bank S.A. - wnioski o kredyt preferencyjny przyjmowane są od 1 kwietnia 2009 roku.,
- Pekao Bank Hipoteczny S.A. - wnioski o kredyt preferencyjny przyjmowane są od 1 kwietnia 2009 roku.
Kredyt mieszkaniowy Rodzina na swoim udzielany jest tylko w walucie polskiej.

Komu udzielany jest kredyt Rodzina na swoim i jakie warunki musi spełnić?
Podmiotami uprawnionymi do skorzystania z programu mogą być:
- małżeństwa - Zarówno te z długim jak i krótkim „stażem”, dzietne lub bezdzietne,
- osoby samotnie wychowujące dzieci;

Tej drugiej grupie stawia się przynajmniej jeden z poniższych warunków do spełnienia:
1. dziecko pobiera świadczenie, lub zasiłek pielęgnacyjny (na podstawie ustawy z dnia 8 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, z późn. zm.)– bez określonych ram wiekowych;
2. dziecko małoletnie lub do 25 roku życia, które uczy się w : szkołach (także wyższych, o których mowa w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ) i innych o których jest mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Brane pod uwagę są także ośrodki kształcenia duchownego prowadzone nie tylko przez Kościół katolicki RP.

Warunki jakie należy spełnić aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny Rodzina na swoim są następujące:
1.Po pierwsze i najważniejsze: trzeba mieć zdolność kredytową. Zdolność liczona jest dla stawki pełnej raty kredytu hipotecznego, bez uwzględnienia dopłat programowych. To jednak nie koniec świata, jeśli podmiot zainteresowany owej zdolności nie ma, a jest ktoś z rodziny kto chciałby pomóc. Program pozwala na przystąpienie osobom trzecim, pod warunkiem pokrewieństwa lub powinowactwa.
2.Nie można mieć innych umów o charakterze hipoteki lub kredytów preferencyjnych,
3.W dniu zawarcia umowy kredytowej należy spełnić kolejne warunki:
a) nie można być właścicielem, ani nawet współwłaścicielem nieruchomości o charakterze mieszkalnym (dotyczy to zarówno mieszkań i budynków),
b) nie można mieć spółdzielczego własnościowego prawa własności do nieruchomości o charakterze mieszkalnym (dotyczy to zarówno mieszkań i budynków),
c) nie można mieć spółdzielczego lokatorskiego prawa własności do nieruchomości o charakterze mieszkalnym,
d) nie można tez być najemcą lokalu, czy domu mieszkalnego;
Odnośnie punktu 3 podp. c) i d): Istnieje opcja uzyskania kredytu preferencyjnego pod warunkiem pisemnego wypowiedzenia lub zrzeczenia członkostwa w spółdzielni. Ponadto należy rozwiązać umowę najmu i opuścić lokal w ciągu pół roku od nabycia nieruchomości na która został przeznaczony kredyt. W przypadku budowy domu termin ten jest liczony od dnia, w którym dom jest przystosowany prawnie do zamieszkania.

Jakie nieruchomości spełniają warunki stawiane przez program Rodzina na swoim ?
1.Nieruchomości mogą pochodzić zarówno od developerów, jak i z rynku wtórnego.
2.Warunki które muszą spełnić lokale mieszkalne to maksymalna powierzchnia użytkowa: 75m2; Warunki które muszą spełnić domy to maksymalna powierzchnia użytkowa: 140m2;
3.Cena za 1 m2 nieruchomości, która określana jest wskaźnikami przeliczeniowymi kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych określonymi odrębnie dla każdego województwa. Według owych wskaźników w drugim kwartale 2009 r. cena za 1 m2 (od 1.04.2009 do 30.09.2009) kształtuje się następująco(dane dla przykładowych miejscowości. Cena oznacza maksymalną stawkę za m2):
województwo dolnośląskie: 3 097,00 zł,
Wrocław (w mieście): 4 653,00 zł,
Kraków: 30982,00 zł,
Warszawa: 5 463,00 zł;
Łódź: 4 154,00 zł
Opole: 4 089,00 zł;
Gdańsk: 3 975,00 zł;
Katowice: 3 676,00 zł;
Poznań: 5 160,00 zł;
Szczecin: 3 366,00 zł;
Kielce: 3 795,00 zł;
Białystok: 4 048,00 zł;
Rzeszów: 3 328,00 zł

4.Nieruchomość musi znajdować się w granicach administracyjnych RP.

Artykuł powstał na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (źródło: www.sejm.gov.pl)
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-25 13:16:05
Tagi do artykułu: rodzina na swoim | kredyty hipoteczne | kredyty | Banki | zdolność kredytowa | kredyty preferencyjne | Wskaźniki przeliczeniowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czym jest program Rodzina na Swoim?

klucze
Coraz wyższe odsetki oraz wahania kursów walut powodują, że ludzie planujący zakup własnego mieszkania czy domu poszukują sposobów na obniżenie opłat. Szansę taką dają dopłaty programu rządowego Rodzina na Swoim, którego popularność wciąż rośnie...

Koniec Rodziny na swoim?

rodzina
Zgodnie z zapowiedziami Rząd przygotowuje zmiany w programie Rodzina na swoim. Nowe warunki nie do końca pokrywają się z zapowiedziami z końca 2010 roku. Single i młode małżeństwa nie otrzymają pomocy od państwa.

Nowe limity RnS

rodzina na swoim
Liczba kredytów hipotecznych, przyznawanych od początku 2012 roku, wciąż spada. W pierwszym kwartale bieżącego roku, ilość zaciągniętych kredytów preferencyjnych zmniejszyła się, w porównaniu do zeszłorocznych danych, niemal o 37%*. Podobna sytuacja dotyczy kredytów hipotecznych zaciąganych bez dopłat. Jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy?

Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Wkrótce zakończy się program Rodzina na Swoim, dzięki któremu mnóstwo młodych małżeństw mogło pozwolić sobie na kupno pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny nieruchomości i wycofanie programu kredytów preferencyjnych znacznie spowolnią rynek nieruchomości.