X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Świadectwo energetyczne przez Internet!

świadectwo energetyczne
Świadectwo energetyczne jest przez polskich inwestorów wciąż jeszcze uważane za kolejny zbędny, ale niestety wymagany dokument na drodze do wymarzonego domu. Podejście to wynika przede wszystkim z braku skutecznej kampanii promocyjnej pokazującej świadectwo, jako źródło cennych informacji o walorach energetycznych domu oraz z zawiłej i mało czytelnej formy samego dokumentu. Tymczasem świadectwo często dostarcza wielu cennych informacji, które mogą zostać wprost przełożone na to, co najbardziej interesuje przyszłych użytkowników domu - czyli m.in. wysokość rachunków za ogrzewanie.


Studio Z500 przy współpracy z firmą BuildDesk Polska uruchomiło na swojej stronie www.z500.pl dodatkową zakładkę, która umożliwia inwestorom zamówienie wykonania certyfikatu energetycznego.

Marcin Sitkowski, dyrektor strategiczny ds. wizerunku, komunikacji i marketingu, Studio Z500: „Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem każdy inwestor po zakończeniu budowy, powinien w urzędzie złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie domu do którego od stycznia 2009r trzeba dołączyć także aktualne świadectwo charakterystyki energetycznej. Poprzez uruchomienie zakładki umożliwiającej zamawianie wykonania świadectwa przez Internet Studio Z500 wraz z firmą BuildDesk chce ułatwić inwestorom realizację tego obowiązku. Chcemy także aby nasze wspólne działania miały charakter edukacyjny i przyczyniały się do zmiany myślenia inwestorów o świadectwie jak o kolejnym, zbędnym dokumencie”Jak zamówić świadectwo?
Wystarczy wejść na stronę Z500 gdzie w zakładce dodatki znajduje się link świadectwa energetyczne. Na stronie publikowane są obszerne informacje dotyczące obowiązku certyfikowania budynków w Polsce, podstawa prawna, szczegółowe informacje o świadectwie, wskazówki jak z dokumentu wyczytać potencjalne koszty eksploatacji domu, procedura realizacji zamówienia, koszty związane z jego wykonaniem oraz link, który bezpośrednio kieruje do formularza zamówienia znajdującego się na stronie www.swiadectwo.builddesk.pl W ciągu kilku dni od złożenia zamówienia terenowy partner firmy kontaktuje się z inwestorem w celu ustalenia szczegółów związanych z wykonaniem usługi.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia.

Obowiązek posiadania świadectwa został nałożony na inwestorów 1 stycznia 2009r. i wynika z prawa europejskiego. Sporządza się je dla wszystkich nowopowstałych nieruchomości oraz używanych, wprowadzanych do obrotu (sprzedawanych lub wynajmowanych), a także dla budynków, w których w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie charakterystyka energetyczna. Jest opracowywane na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu wielu różnych parametrów energetycznych (zintegrowanej charakterystyce energetycznej). Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budownictwie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Normalizacja
2010-09-02 09:11:26
Tagi do artykułu: certyfikat energetyczny | charakterystyka energetyczna | ogrzewanie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
świadectwo energetyczne

Świadectwo energetyczne

Świadectwo energetyczne jest oceną jakości użytkowej i rynkowej budynku bądź lokalu. To dokument, który może wydać jedynie specjalista.
Określa zapotrzebowanie energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku bądź lokalu...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak obliczyć świadectwo charakterystyki energetycznej?

Kalkulator
Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków i lokali z rynku pierwotnego i wtórnego – wystawionych na sprzedaż i wynajem, wszedł w życie w 2009 roku. Certyfikat sporządza się w oparciu o obliczenia, związane ze zużyciem energii. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i jak wykonywane są obliczenia? - wyjaśnia Paweł Rządkowski, właściciel studia architektonicznego RP.81.

Ekonomiczny dom z pomysłem

domy pasywne
Na charakterystykę energetyczną budynku ma wpływ wiele czynników, w tym izolacyjność termiczna przegród i wykorzystywane źródła energii. Z korzyści, jakie daje użytkowanie najnowszych zdobyczy w dziedzinie budownictwa energooszczędnego, oferowanych przez firmę Schüco, cieszą się na co dzień właściciele domu jednorodzinnego w Niemczech.

Przewodnik po Prawie budowlanym

paragraf
Planując budowę domu lub innego obiektu budowlanego, należny postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niniejszy przewodnik po przepisach Prawa budowlanego powstał w oparciu o Ustawę z dnia 7 lipca 1994r. i późniejszymi zmianami.

Prawo budowlane: Rozdział 6 - Utrzymanie obiektów budowlanych

paragraf
Rozdział 6 Prawa budowlanego o utrzymaniu obiektów budowlanych...