X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Jagoda kamczacka (suchodrzew jadalny)

jagody
Jagoda kamczacka (Lonicera coerulea var. kamtschatica Sevast.) należy do rodziny przewiertniowatych (Capriloliaceae Juss.), która obejmuje zarówno suchodrzewy jak i wiciokrzewy. Jagoda kamczacka, nierzadko zwana suchodrzewem jadalnym to długowieczny krzew owocowy, o kulistym i zwartym pokroju. Osiąga 1,5-2 metrów wysokości i może przetrwać nawet 35 lat. W naturalnych warunkach występuje w północno-wschodnich rejonach Azji. Sprzyjający dla niej jest także klimat północnej Europy.


Krzew jagody kamczackiej w czasie kwitnienia pokrywa się biało-żółtymi kwiatami o długości ok.1,5 cm. Charakterystyczne owoce, o niezwykłym kształcie, smakiem przypominające leśne jagody, dojrzewają na przełomie maja i czerwca. Ciemnozielone liście utrzymują się na krzewie nawet do początku października, dzięki czemu krzew jagody kamczackiej może stać się niezwykle dekoracyjnym akcentem przydomowych ogrodów.Jagoda kamczacka uprawa
Krzew ten jest bardzo wytrzymały na suszę i mróz, dzięki czemu nie przemarza nawet, gdy temperatura powietrza osiągnie -45°C. Aby roślina dobrze rosła warto zapewnić jej słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. Należy unikać zacienionych zakątków, ponieważ owoce rośliny, posadzonej w takim miejscu, mają wyraźnie cierpki smak. Gleba na stanowisku uprawy powinna być średniozwięzła, żyzna, piaszczysto-gliniasta o lekko kwaśnym odczynie. Ziemię zbyt ciężką można rozluźnić kompostem, korą i piaskiem. Natomiast za lekką można zagęścić torfem.

Jagoda kamczacka
Jagoda kamczacka rozmnażanie
Jagody kamczackie dość szybko zaczynają wegetację i bardzo intensywnie rosną wiosną. Krzew najłatwiej rozmnażać poprzez pobranie sadzonek jesienią i przechowywanie ich przez zimę w piasku w chłodnym miejscu. Na sadzonki idealnie nadają się zdrewniałe i młode pędy, ucinamy do tego celu odcinki ok.15 cm z kilkoma parami pąków. Wiosną tak przygotowane sadzonki należy wysadzić pojemników z torfem. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ ziemia pod sadzonki nie powinna być sucha. Po kilku tygodniach sadzonki się ukorzenią i będzie je można przesadzić do miejsca docelowego.

Jagoda kamczacka odmiany
W sklepach ogrodniczych można zakupić odmiany jagody kamczackiej, takie jak:
- ‘Wołoszebnica’ - jest to bardzo popularna odmiana. Charakteryzuje się silnym wzrostem, smacznymi owocami, których zbiór przypada na początek czerwca.
-‘Dlinnopłodna’ - jest to odmiana wczesna. Ta odmiana jagody daje duże i bardzo smaczne owoce, chętnie wykorzystywane do deserów.
- ‘Czelabinka’ - charakteryzuje się średnim wzrostem oraz owocami o kwaśno-słodkim smaku. Dojrzewają na początku czerwca.
- ‘Sinigłazka’ - jest to wczesna odmiana krzewu. Charakteryzuje się smacznymi i dość dużymi owocami.
-‘Wojtek’ - jest to odmiana bardzo plenna. Owoce są duże i bardzo słodkie.
- ‘Zojka’ - daje średniej wielkości owoce o słodkim smaku.
- ‘Rebeka’ - jest to odmiana późna, ale bardzo plenna. Owoce długo utrzymują się na krzewie.

krzewy
Lecznicze działanie owoców
Owoce najlepiej zbierać kilka dni po wybarwieniu, ponieważ dojrzałe opadają. Jagody są źródłem substancji czynnych, substancji odżywczych oraz licznych witamin - A, C, żelaza, jodu i miedzi. Mają właściwości ogólnie wzmacniające, antyseptyczne i wspomagające w leczeniu wielu chorób. Napar z suszonych kwiatów działa hamująco na rozwój wirusów i bakterii, dlatego zalecany jest przy przeziębieniach, grypie i zapaleniach gardła.

Jagoda kamczacka przetwory
Owoce jagody kamczackiej prócz licznych właściwości zdrowotnych, mają także walory smakowe. Można je spożywać na surowo, w sałatkach, ciastach, pierogach czy jako dodatek do deserów. Idealnie nadają się na przetwory - dżemy, konfitury i soki.

W trakcie uprawy tego krzewu bardzo ważne jest także odpowiednie nawożenie. W tym przypadku dobrze spisze się rozłożony obornik lub dojrzały kompost. Tą czynność powinniśmy powtarzać jesienią, co 2-3 lata.

Jagoda kamczacka to wyjątkowy krzew, który przy niewielkim nakładzie pracy daje odżywcze i smaczne owoce. Dlatego warto tą wspaniałą roślinę wprowadzić do przydomowego ogrodu i korzystać z jej dobrodziejstw.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jagodowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-09 06:53:03
Tagi do artykułu: jagody | krzewy | rośliny
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
porzeczki

Porzeczka - kiedy najlepiej sadzić?

Najlepszym terminem sadzenia porzeczek to późna jesień. Krzewy te najlepiej rosną na próchnicznej, średnio ciężkiej, piaszczystej i gliniastej glebie o wystarczającej wilgotności.
Porzeczki nie są zbyt wymagające, jednak warto wcześniej zasilić glebę dużą ilością kompostu. Choć krzewy mają płytki system korzeniowy, to przed ich sadzeniem należy glebę przekopać na dość dużą głębokość...
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
porzeczki

Porzeczki - odmiany i ich dojrzewanie

Krzewy porzeczek mają małe wymagania zarówno glebowe, jak i klimatyczne. Doskonale będą czuły się na terenie całej Polski. Wybierając dla nich stanowisko pamiętajmy o pH gleby. Porzeczka najlepiej owocuje na glebie lekko kwaśniej o odczynie 6,2-6,7, wilgotnej, próchnicznej.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Ocieplanie roślin

Ochrona bylin przed zimą
Gdy z dnia na dzień jest coraz chłodniej, warto zatroszczyć się o nasze ogrodowe rośliny. Dzięki odpowiedniej osłonie, możemy je uchronić przed niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Niektóre rośliny uprawiane w pojemnikach, można bez problemu przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jednak takiej możliwości nie mamy w przypadku roślin sadzonych do gruntu. Wtedy wiele naszych ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed wpływem niskich temperatur.

Przedzimowe zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie

szron
Ostatnie dni listopada to okres, w którym często mamy do czynienia z pierwszymi opadami śniegu, nie wspominając już o porannych przymrozkach, które od przeszło dwóch tygodni spędzają sen z powiek wszystkim kierowcom.

Ogród ekologiczny

Ogród
Jeszcze do niedawna przy projektowaniu ogrodów zwracano szczególną uwagę na jego estetykę. Miał być przede wszystkim zadbany i przez cały rok dekoracyjny. Jednak trendy, także te ogrodowe, ulegają zmianom. Obecnie można zauważyć, że coraz chętniej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, powstają ogródki ziołowe, kompostowniki i szklarnie. Pragniemy by nasz prywatny kawałek zieleni był nie tylko piękny, ale także przyjazny środowisku.