Akcesoria drzwiowe – szczegóły dopełniające całości

Każdy wie jak ważny jest wybór odpowiednich drzwi. Odpowiednich to znaczy takich, które będą funkcjonalne, ładne i pasujące do wnętrza. Musimy jednak pamiętać, że same drzwi to za mało. Równie ważne (jak nie najważniejsze) są akcesoria i okucia do drzwi. Bo nawet najlepsze drzwi, ale z kiepskimi zawiasami czy zamkami, mogą nam przysporzyć wiele problemów.

okucia drzwi

fot. okucia drzwi

Podczas zakupu drzwi, zazwyczaj mamy możliwość wyboru poszczególnych elementów. Pierwszą rzeczą na jakiej się skupiamy jest wybór klamki. Klamka do drzwi powinna być nie tylko ładna, ale także trwała. Możemy wybrać klamkę standardową lub nietypową – np. gałkę. Dostępne są one w wielu wzorach, kolorach i z wielu różnych materiałów. Mamy do wyboru klamki mosiężne, niklowane, aluminiowe anodowane albo z PCV. Sam montaż klamki nie powinien nam przysporzyć za dużego kłopotu. Zresztą wybierając ją w sklepie do kompletu z drzwi, na pewno znajdzie się jakiś pracownik, który nam pomoże.

Bardzo ważny elementem, który wymaga od nas chwili zastanowienia jest zamek do drzwi. Wiadomo, że tu ważne jest czy chodzi o drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne. Najbardziej uniwersalne są zamki wpuszczane. Jak sama nazwa wskazuje są montowane wewnątrz drzwi. Zamki wpuszczane wyposażone są w zasuwy uruchamiane kluczem (najczęściej w przypadku drzwi zewnętrznych) lub zatrzaski uruchamiane przez półobrót klamki (drzwi wewnętrzne). Przy wyborze zamka zewnętrznego warto pomyśleć nad zamkiem wielopunktowym. Jego największą zaletą jest możliwość zamknięcia w jednej chwili drzwi w kilku punktach, przy użyciu tylko jednego klucza. Zamki drzwiowe wielopunktowe nazywane są także skrzynkowymi.
Wybierając odpowiedni zamek, nie sposób pominąć kwestie wyboru odpowiedniej wkładki. Najczęściej używanymi wkładkami są wkładki cylindryczne. Mogą one być:

– zamykane z obu stron na klucz – zapewniają największe bezpieczeństwo;
– zamykana z jednej strony kluczem, a z drugiej pokrętłem – należy unikać takiego rozwiązania w przypadku drzwi oszklonych;
– zamykana tylko z jednej strony kluczem – nadaje się do pomieszczeń, które zamyka się tylko od strony zewnętrznej, np. piwnica.

Wracając do zamków wpuszczanych, musimy wiedzieć, że niektóre drzwi nie nadają się do ich montażu (są np. zbyt cienkie), wtedy należy założyć zamek wierzchni.

Dla bardziej zapominalskich użytkowników przewidziano samozamykacz do drzwi. Odpowiednio dobrany i zamontowany pozwoli nam spokojnie spędzić dzień poza domem, bez zastanawiania się czy zamknęliśmy drzwi.

Równie ważną kwestią jest dobór odpowiednich zawiasów. Standardowe drzwi umieszcza się na dwóch zawiasach (czasem montuje się trzeci pośrodku). Przy wyborze należy zwrócić uwagę, aby można było regulować zawieszenie skrzydła względem ościeżnicy. Zawiasy drzwiowe czasem osłania się specjalną listwą maskującą. W przypadku drzwi zewnętrznych lepiej gdy są to zawiasy chowane wewnątrz ościeżnicy. Zawiasy do drzwi szklanych różnią od takich standardowych zarówno wyglądem jak i sposobem montażu. W ich przypadku rozróżnia się zawias górny i dolny.

Wizjer

fot. Wizjer

Szczególikiem dopełniającym całości jest wybór odpowiedniego wizjera. Wizjery do drzwi wbrew pozorom różnią się między sobą. Różnice są zauważalne w doborze materiału z jakiego są wykonane, układu optycznego czy korpusu. Ludziom lubiącym niebanalne rzeczy, do gustu powinny przypaść wizjery wykonane przez młodych artystów przypominające oko czy małego stworka.

Jak widać wybór odpowiednich akcesoriów czy okuć drzwiowych, nie jest wcale taki prosty. Ale godzina poświęcona temu tematowi, na pewno pozwoli nam się cieszyć przez długie lata nie tylko ładnymi, ale także funkcjonalnymi drzwiami.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)