Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?

kuchnia

fot. kuchnia

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia? To jeden z dylematów z którym przyjdzie nam zmierzyć się podczas kupowania nowego mieszkania. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety jak i wady. Nasz wybór bardzo często determinuje wielkość mieszkania, ale także zwyczaje jakie panują wśród domowników.

Kuchnia zamknięta
Jest to idealne rozwiązanie dla tradycyjnych domów. Zamknięte drzwi kuchni skutecznie chronią pozostałe domowe pomieszczenia przed intensywnymi zapachami i hałasami, powstającymi podczas przygotowywania posiłków. Kuchnia tego rodzaju przeważnie charakteryzuje się ustawnością, ze względu na większa ilość ścian, dając nam możliwość zmieszczenia większej ilości szafek, schowków czy dłuższego blatu kuchennego.
W zamkniętej kuchni nie musimy zabudowywać i chować wszystkich urządzeń. Nawet, gdy po posiłku zostanie sterta brudnych naczyń w zlewie, możemy zwyczajnie zamknąć drzwi. Dzięki temu mało atrakcyjne widoki nie będą zakłócać spokoju poobiedniego wypoczynku.

Decydując się na kuchnię zamkniętą zyskujemy także swobodę w urządzaniu wnętrza. Bez problemu możemy kuchni nadać inny charakter niż ten panujący w salonie. Łatwiej też będzie podporządkować wygląd wymogom ergonomii, poprzez zróżnicowanie wysokości blatów. Na poziomie 75 cm najlepiej wykonuje się najcięższe prace, na wysokości 85-90 cm można zaplanować miejsce do przeglądania książek kucharskich, a barek kuchenny powinien znajdować się na wysokości 100-110 cm.
Zamkniętą kuchnię łatwiej jest zabezpieczyć przed najmłodszymi domownikami, instalując specjalną ażurową furtkę w drzwiach lub po prostu zamykając drzwi.
Decydując się na kuchnię zamknięta warto pamiętać, że powinna mieć ona powierzchnię nie mniejszą niż 8-10 m2. Cześć miejsca zajmie blat lub stolik kuchenny, który z pewnością będzie przydatny podczas np. śniadań. Warto także zwrócić uwagę na szerokość drzwi – przenoszenie przez nie posiłków do jadalni powinno być łatwe i wygodne.

Kuchnia otwarta

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

fot. Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

Aneks kuchenny jest coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniu. Otwarcie kuchni na inne pomieszczenia powinno być przemyślane. Aneks powinien być przede wszystkim dobrze rozplanowane i dopasowane do stylu życia domowników.
Nawet niewielka kuchnia połączona z salonem będzie wydawać się przestronna. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwia dostęp do jadalni jej użytkownikom. Nie trzeba także organizować dodatkowego miejsca w kuchni na posiłki. Klimat tego miejsca można podkreślić odpowiednio dobranym oświetleniem, które będzie działać niezależnie od tego usytuowanego w strefie wypoczynkowej.
Dzięki odpowiedniemu urządzeniu otwartej kuchni, możemy ją wykorzystać nie tylko jako miejsce spożywania posiłków, ale także do pracy, odpoczynku i zabawy.
Jednak decydując się na aneks kuchenny musimy liczyć się z tym, że trudno będzie nam uniknąć rozprzestrzeniania się kuchennych aromatów. Ciężkie opary bardzo łatwo wnikają np w tapicerkę.
Otwarta kuchnia wyglądem powinna nawiązywać do charakteru panującego w salonie. Meble i sprzęt kuchenny powinny wyglądać atrakcyjnie. Niestety za modele przeznaczone do zabudowy musimy zapłacić więcej niż za wolnostojące.
Aneks kuchenny narzuca domownikom dyscyplinę – warto sprzątać od razu po posiłkach, ponieważ pozostawione talerze w zlewie wyglądają bardzo nieatrakcyjnie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)