Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?

kuchnia

fot. kuchnia

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia? To jeden z dylematów z którym przyjdzie nam zmierzyć się podczas kupowania nowego mieszkania. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety jak i wady. Nasz wybór bardzo często determinuje wielkość mieszkania, ale także zwyczaje jakie panują wśród domowników.

Przeczytaj również: Kuchnia w stylu sycylijskim

Kuchnia zamknięta
Jest to idealne rozwiązanie dla tradycyjnych domów. Zamknięte drzwi kuchni skutecznie chronią pozostałe domowe pomieszczenia przed intensywnymi zapachami i hałasami, powstającymi podczas przygotowywania posiłków. Kuchnia tego rodzaju przeważnie charakteryzuje się ustawnością, ze względu na większa ilość ścian, dając nam możliwość zmieszczenia większej ilości szafek, schowków czy dłuższego blatu kuchennego.
W zamkniętej kuchni nie musimy zabudowywać i chować wszystkich urządzeń. Nawet, gdy po posiłku zostanie sterta brudnych naczyń w zlewie, możemy zwyczajnie zamknąć drzwi. Dzięki temu mało atrakcyjne widoki nie będą zakłócać spokoju poobiedniego wypoczynku.

kuchnia

Przeczytaj również: Ożywczo kolorowe krzesła

fot. kuchnia

Decydując się na kuchnię zamkniętą zyskujemy także swobodę w urządzaniu wnętrza. Bez problemu możemy kuchni nadać inny charakter niż ten panujący w salonie. Łatwiej też będzie podporządkować wygląd wymogom ergonomii, poprzez zróżnicowanie wysokości blatów. Na poziomie 75 cm najlepiej wykonuje się najcięższe prace, na wysokości 85-90 cm można zaplanować miejsce do przeglądania książek kucharskich, a barek kuchenny powinien znajdować się na wysokości 100-110 cm.
Zamkniętą kuchnię łatwiej jest zabezpieczyć przed najmłodszymi domownikami, instalując specjalną ażurową furtkę w drzwiach lub po prostu zamykając drzwi.
Decydując się na kuchnię zamknięta warto pamiętać, że powinna mieć ona powierzchnię nie mniejszą niż 8-10 m2. Cześć miejsca zajmie blat lub stolik kuchenny, który z pewnością będzie przydatny podczas np. śniadań. Warto także zwrócić uwagę na szerokość drzwi – przenoszenie przez nie posiłków do jadalni powinno być łatwe i wygodne.

Kuchnia otwarta

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

fot. Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

Aneks kuchenny jest coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniu. Otwarcie kuchni na inne pomieszczenia powinno być przemyślane. Aneks powinien być przede wszystkim dobrze rozplanowane i dopasowane do stylu życia domowników.
Nawet niewielka kuchnia połączona z salonem będzie wydawać się przestronna. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwia dostęp do jadalni jej użytkownikom. Nie trzeba także organizować dodatkowego miejsca w kuchni na posiłki. Klimat tego miejsca można podkreślić odpowiednio dobranym oświetleniem, które będzie działać niezależnie od tego usytuowanego w strefie wypoczynkowej.
Dzięki odpowiedniemu urządzeniu otwartej kuchni, możemy ją wykorzystać nie tylko jako miejsce spożywania posiłków, ale także do pracy, odpoczynku i zabawy.
Jednak decydując się na aneks kuchenny musimy liczyć się z tym, że trudno będzie nam uniknąć rozprzestrzeniania się kuchennych aromatów. Ciężkie opary bardzo łatwo wnikają np w tapicerkę.
Otwarta kuchnia wyglądem powinna nawiązywać do charakteru panującego w salonie. Meble i sprzęt kuchenny powinny wyglądać atrakcyjnie. Niestety za modele przeznaczone do zabudowy musimy zapłacić więcej niż za wolnostojące.
Aneks kuchenny narzuca domownikom dyscyplinę – warto sprzątać od razu po posiłkach, ponieważ pozostawione talerze w zlewie wyglądają bardzo nieatrakcyjnie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)