Programy do projektowania wnętrz online i nie tylko – 14 aplikacji wartych wypróbowania

Projektowanie wnętrz

Samodzielna aranżacja domu lub mieszkania nie jest najłatwiejszym zadaniem. Mimo to nie każdy ma możliwość lub chęć, by skorzystać z usług profesjonalisty. Na szczęście z pomocą przychodzą nam łatwe w obsłudze, często darmowe, programy do projektowania wnętrz, często uwzględniające rzeczywiste produkty (meble, akcesoria dekoracyjne). Dzięki nim urządzanie przestrzeni może nawet stać się świetną zabawą dla całej rodziny.

Program do projektowania wnętrz za darmo – narzędzie dobre dla każdego?

Poszukując dekoratorskich inspiracji, można oczywiście wesprzeć się grafikami i poradnikami  dostępnymi w internecie czy programami wnętrzarskimi oglądami w telewizji. Zawodowcy, udzielając instrukcji krok po kroku, radzą w nich, jak samodzielnie wyremontować pomieszczenia, wyposażyć je i urządzić. Nie każdy potrafi sobie jednak wyobrazić efekt zestawienia wybranych mebli i sprzętów z kolorystyką ścian, oświetleniem lub dekoracjami.

Fachowcy z branży architektonicznej i dekoratorskiej korzystają zwykle z narzędzi komercyjnych, takich jak choćby  ++CAD, Blender, 3D Studio Max i 3Ds Max. Profesjonalny program do projektowania wnętrz wymaga jednak często dużej wiedzy i biegłej znajomości interfejsu, a poza tym w pełnej wersji jest zwyczajnie drogi. Na szczęście specjalnie z myślą o amatorach, dla których urządzanie domu to raczej jednorazowa przygoda, powstały intuicyjne łatwe w obsłudze programy do projektowania wnętrz online lub przeznaczone do pobrania na dysk twardy komputera. Opracowano je w taki sposób, by użytkownik mógł kreować przestrzeń w technologii 3D, korzystając z gotowych obiektów. Modele konkretnych elementów wyposażania są zwykle udostępniane przez samych producentów – to dla nich doskonały sposób na promowanie własnej oferty.

Jaki  program do projektowania wnętrz warto wykorzystać?

Przedstawiamy kilka propozycji programów darmowych i płatnych. W naszym zestawieniu każdy powinien odnaleźć coś dla siebie.

Zobacz również: Kolorowy smak wnętrza

Programy do projektowania wnętrz za darmo

Ashampoo Home Designer 1.0.0

Darmowy  program do projektowania wnętrz dedykowany użytkownikom vortalu www.dobreprogramy.pl pozwalający na wykorzystanie zdjęć w elementach tła aranżacji. Poza wykonaniem wizualizacji i 3D, którą oglądać można pod najróżniejszymi kątami, narzędzie umożliwia eksport listy wykorzystanych materiałów i produktów w formacie PDF, RTF bądź XML. Największą zaletą  tego narzędzia jest łatwość obsługi. Kreowanie polega przede wszystkim na przeciąganiu myszką elementów z biblioteki i ustawieniu ich w wybranym miejscu, tuż po równie prostym ustaleniu wymiarów pomieszczenia.

Power Net +

To także darmowy program do aranżacji wnętrz, stworzony przez znaną polską firmę CAD Projekt K&A. W odróżnieniu od innych aplikacji jest bardzo uniwersalny. Pozwala na wykonanie projektów kuchni, sypialni i łazienki w wyjątkowo krótkim czasie. Co więcej, daje możliwość tworzenia pomieszczeń o różnych kształtach oraz dobierania faktur zarówno ścian, jak i mebli. Bogata biblioteka czerpie z asortymentu znanych producentów, a użyte w projekcie elementy zostają automatycznie zestawione i wycenione. Gdy zakończymy już cały proces, projekt możemy zapisać na dysku lub wydrukować. Co ważne, przyjazny interfejs nie powinien przysporzyć trudności nawet początkującym użytkownikom, sprawiając, że projektowanie stanie się zabawą.

Sweet Home 3D

Inny warty uwagi wielozadaniowy program do aranżacji wnętrz to dostępny w polskiej wersji językowej Sweet Home 3D. Różni się od pozostałych przede wszystkim dostępnością opcji uwzględnienia kilku pomieszczeń jednocześnie, a także możliwością bardzo precyzyjnego  umiejscowienia poszczególnych elementów. Pozwala przy tym na dowolne nanoszenie drzwi, schodów czy okien.

Projektuj i kupuj 3D 2.0.1.24

Przyjazne narzędzie do szczegółowego kosztorysowania i projektowania wnętrz za darmo. Proces aranżacji obejmuje kilka etapów. Pierwszy z nich to zdefiniowanie kształtu pomieszczenia oraz wybór materiału i kolorystyki ścian oraz podłóg. Kolejny polega natomiast na dodawaniu poszczególnych  elementów wyposażenia i wystroju. Uzyskiwane efekty można na bieżąco zapisywać na dysku komputera. Materiały wykończeniowe oraz obiekty zostały uporządkowane w kategorie, które uaktualniane są z bazy internetowej. Produktami końcowymi aranżacji przy pomocy Projektuj i kupuj 3D 2.0.1.24 są rysunki 2D i 3D, a także orientacyjny kosztorys realizacji pomysłu.

Zobacz również: Szary kolor w pokoju dziecka

Prosto od producenta – VoxBox  3.0 Design ABRA Edition 1.0.0.20 i Light Decor Paradyż 2.0.8.4

Oprócz uniwersalnych programów do aranżacji wnętrz możemy odnaleźć w sieci także te dedykowane klientom konkretnych firm wnętrzarskich. Dostępne w nich modele poszczególnych elementów pochodzą jednak zwykle wyłącznie z asortymentu danego producenta, co    może być dla użytkownika dość ograniczające.

Programy do aranżacji konkretnych pomieszczeń

Jest wiele narzędzi stworzonych w celu projektowania tylko jednego rodzaju pomieszczenia,  na przykład kuchni, łazienki lub pokoju dziecięcego.

ALNO Kitchen Planner

ALNO Kitchen Planner umożliwia zaprojektowanie kuchni, bazując na katalogu producenta mebli. Oprócz umeblowania możemy dobrać lampy, dodatki czy ozdoby. Dzięki symulacji oświetlenia i dobrej wizualizacji 3D projekt staje się bardzo realistyczny. Rzut 2D możemy natomiast wydrukować wraz z kompletną listą użytych produktów. Narzędzie niestety nie występuje w polskiej wersji językowej, mimo to warto się nim zainteresować.

IKEA Home Planner

Także producent cieszących się ogromną popularnością mebli ze Szwecji wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów. IKEA Home Planner to program do projektowania wnętrz darmowy, a przy tym bardzo prosty, przyjazne w obsłudze. Przejrzysty katalog podzielony tematycznie ułatwi nam znalezienie dokładnie takiego produktu, jakiego szukamy. Dużą zaletą jest fakt, że meble proponowane przez sieć IKEA mają dość standardowe wymiary. Nie będziemy więc mieć problemu, gdy postanowimy zakupić je w innym sklepie meblarskim. Dużym ułatwieniem jest także kosztorys zawierający nie tylko wycenę, ale także dokładne wymiary zawartych w projekcie mebli.

KitchenDraw

Jednen z popularniejszych programów do projektowania kuchni i łazienkito KitchenDraw. Narzędzie wykorzystują nawet firmy zajmujące się produkcją mebli pod zabudowę. Interfejs jest może nieco mniej intuicyjny, ale oferuje zdecydowanie więcej możliwości od przeciętnych darmowych programów. Ale uwaga – KitchenDraw można niestety użytkować bezpłatnie w pełnej wersji tylko przez 20 godzin.

Kitchen Draw - projektowanie kuchni

fot. Kitchen Draw – projektowanie kuchni

Programy do projektowania wnętrz to nie wszystko – Sam zaprojektuj Dom, Wnętrze i Ogród 2.0

Pogram do projektowania nie tylko domu, ale i ogrodu. Pozwala zwizualizować bryłę budynku od zewnątrz wraz z detalami i sztukaterią, jak również  zaplanować układ poszczególnych pomieszczeń wewnątrz. Oczywiście należy to narzędzie traktować jedynie jako wskazówkę podczas kreowania wnętrza marzeń. Jeśli natomiast chodzi o aranżację ogrodu, użytkownik ma do dyspozycji ponad 2800 elementów takich jak na przykład rośliny, gotowe modele  małej architektury czy ogrodzenia.

Bardziej ambitne plany? Profesjonalny program do aranżacji wnętrz to coś dla ciebie

CAD Kucnie - projektowanie

fot. CAD Kucnie – projektowanie wnętrz

CAD Kuchnie i CAD Wnętrza

Co ciekawe, producent wspomnianego wcześniej Power Net+, CAD Projekt K&A oferuje nam także bardziej profesjonalny program do projektowania wnętrz w wersji płatnej. Umożliwia on modyfikację najdrobniejszych szczegółów, wycenę i wizualizacje kuchni lub pokoju, dając przy tym użytkownikowi naprawdę dużą swobodę. Sami dobieramy kształt, kolor i wymiary szafek kuchennych czy blatów. Mamy możliwość rysowania pomieszczeń o dowolnym kształcie, wybierania okien czy drzwi, wstawiania ścianek działowych lub  słupów, a nawet podjęcia decyzji na temat lokalizacji poszczególnych modeli płytek. Tu także otrzymamy oczywiście dokładną wycenę projektu.

CAD Wnętrza - projektownanie

fot. CAD Wnętrza – projektowanie wnętrz

PRO100

Jeden z najbardziej popularnych, uniwersalnych programów do aranżacji wnętrz to PRO100. Jest on szeroko wykorzystywany w branży wnętrzarskiej, profesjonalny, a przy tym przyjazny i intuicyjny w obsłudze.

Mamy bardzo dużą dowolność projektową. Możemy korzystać z gotowych produktów, ale także tworzyć własne i na bieżąco oglądać swoje prace w wysokiej jakości wizualizacjach, w siedmiu różnych trybach widoku i różnorodnych rodzajach wyświetlania.

Kilka sekund zajmie nam zmiana koloru ścian i mebli, usunięcie  niepasujących uchwytów czy półek, lub dodanie nowej szafy. Producent oferuje możliwość przetestowania tego użytecznego programu do projektowania za darmo – na jego stronie dostępna jest wersja demo.

Czy program do aranżacji wnętrz online w rękach amatora może się sprawdzić?

Używając bezpłatnych aplikacji, trzeba wziąć pod uwagę, że takie programy do projektowania wnętrz mogą mieć pewne ograniczenia. Często nie uwzględniają na przykład  niedoskonałości przegród, nierówności, ścian i kątów. To, co idealnie pasuje do siebie na wizualizacji, nie zawsze sprawdzi się w rzeczywistości. Wykorzystując podstawowe narzędzia, nie uzyskamy prawdopodobnie fotograficznie realistycznego efektu, który można osiągnąć, jedynie mając dostęp do bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Dedykowane laikom programy do projektowania wnętrz mają jednak także wiele zalet. Ich obsługa jest łatwa i szybka, więc jeśli poświęcimy chwilę na oswojenie się ze sposobem obsługi interfejsu, z pewnością nie przysporzy nam ona większych problemów. Osiągnięty efekt zależy tak naprawdę tylko od naszej wyobraźni. A jednego możemy być pewni – satysfakcji z mieszkania w dokładnie takim domu, o jakim zawsze marzyliśmy i który sami zaaranżowaliśmy, nie da się porównać z niczym innym.

Kuchnia idealna

fot. Kuchnia idealna

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)