Darmowy program do projektowania kuchni? Jak zaprojektować kuchnię estetyczną i funkcjonalną?

Jak zaprojektować kuchnię idealną?

Samodzielna aranżacja kuchni wymaga przede wszystkim znajomości zasad ergonomii. Ważne jest choćby odpowiednie usytuowanie schowków i sprzętu AGD, aby korzystało się z nich wygodnie i bez zbędnego marnowania energii. Znaczenie ma także określenie stylu całego pomieszczenia, kolorystyki i elementów wykończenia, byśmy nie tylko dobrze się w nim czuli, ale także z łatwością mogli utrzymać je w czystości. Czy pomogą nam w tym bezpłatne lub profesjonalne programy do projektowania kuchni? A może lepiej, aby nasza nowa kuchnia została rozplanowana przez fachowca?

Jak zaprojektować kuchnię krok po kroku?

Lokalizacja kuchni, występowanie oświetlenia naturalnego i stopień otwarcia to czynniki determinujące kolorystykę wnętrza oraz mebli i ścian, a także natężenie oświetlenia sztucznego. Architekci radzą, aby zaaranżować kuchnię od strony północnej. To ciepłe pomieszczenie, które dodatkowo ogrzewa się podczas gotowania i pieczenia. Z tego względu lepiej, żeby nie znajdowało się od strony południowej czy południowo-zachodniej.

Kiedy ekipa budowlana zakończy wyrównywanie ścian i podłóg, można wykonać pomiar powykonawczy, według którego wykonuje się projekt realizacyjny pomieszczenia. Na tym etapie decydujemy też, w jakim stylu utrzymana ma być nasza nowa kuchnia, a więc wybieramy kolory ścian, lampy, okładziny, bądź posadzki.

Nowa kuchnia w starym domu – rozpoczynamy remont generalny

Remont generalny kuchni to duży koszt. Na etapie projektowania warto zastanowić się, czy chcemy na przykład przesunąć przyłącza instalacyjne lub zmienić dotychczasowy układ ciągu funkcjonalnego. Po wykonaniu zmian przez instalatorów dokonuje się ponownego pomiaru pomieszczenia i rozpocząć pracę nad projektem realizacyjnym.

Jak zaprojektować kuchnię samodzielnie?

Podstawowe wskazówki, jak zaprojektować kuchnię,  znaleźć można chociażby w internecie albo poradnikach wnętrzarskich. Przydatne będą również programy do projektowania kuchni, na przykład Pro100, Kitchen Draw, Power Net+, ALNO Kitchen Planner, Sweet Home 3D lub IKEA Kitchen Planner.  Pozwalają one operować obiektami o standardowych, rynkowych wymiarach w trójwymiarowej przestrzeni, określonej indywidualnie przez użytkownika. Niektóre z nich dostępne są choćby na stronach internetowych producentów mebli kuchennych oraz sprzętu AGD. Wykreowane za ich pomocą aranżacje mają zachęcić  klienta do skorzystania z konkretnej oferty.

Kitchen Draw - projektowanie kuchni

fot. Kitchen Draw – projektowanie kuchni

Należy jednak pamiętać, że rozwiązania proponowane przez bezpłatne programy do projektowania mebli kuchennych są zwykle dość schematyczne i niepozbawione błędów. Jeśli decydujemy się na ich wykorzystanie podczas projektowania wnętrz, warto poradzić się specjalisty, ponieważ każde wnętrze zawiera delikatne błędy budowlane, a darmowy program do projektowania kuchni w 3D nie uwzględnia zwykle takich usterek technicznych. Tymczasem architekt wnętrz podczas projektowania wykonuje dokładne pomiary i dostosowuje elementy wyposażenia do rzeczywistych warunków.

IKEA Home Planner

fot. IKEA Home Planner

Nowa kuchnia – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Projektowanie pomieszczenia kuchennego na wymiar wymaga precyzji i wiedzy. W idealnej kuchni nie ma szczelin pomiędzy meblami, blat jest precyzyjnie przycięty i wykończony, a urządzenia AGD zachowują od siebie bezpieczną odległość oraz mają funkcjonalny układ. To wszystko przerasta czasem niestety możliwości amatora.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)