Jak pomalować pokój

malowanie

fot. malowanie

Malowanie ścian w pokoju nie jest trudnym zajęciem, jeśli się do niego odpowiednio przygotuje. Aby malowanie przyniosło oczekiwany efekt, farba nie odchodziła od ścian i idealnie pokryła powierzchnię, warto zastosować się do kilku wskazówek. Podpowiadamy, jak pomalować pokój, by efekt był niepowtarzalny i długotrwały.

Malowanie pokoju powinno być poprzedzone odpowiednim zabezpieczeniem podłogi, najbardziej narażonej na zabrudzenia i uszkodzenia podczas remontu. Można w tym celu użyć zarówno tektury, jak i grubej folii ochronnej. Warto także wynieść wszystkie elementy ruchome z pomieszczenia. Jeśli jednak ich demontaż jest niemożliwy, dobrze jest zabezpieczyć je folią, która ochroni przed zabrudzeniem. Taśmą malarską można zabezpieczyć listwy podłogowe, kontakty czy włączniki światła. Ściany przygotowane do malowania powinny być suche, równe i oczyszczone z zabrudzeń. Przed malowaniem warto też odpowiednio zagruntować podłoże.

Odpowiednia farba do rodzaju pomieszczenia

malowanie

fot. malowanie

Po przygotowaniu podłoża do malowania przychodzi czas na wybór odpowiedniej farby. Inna sprawdzi się w kuchni, inna w łazience, a jeszcze inna w salonie. Najważniejsze, aby farba była trwała, odporna na ścieranie oraz bezpieczna dla ludzi i środowiska.

Szczególnie narażone na zabrudzenia są ściany w kuchni i przedpokoju. Wybierając produkt do tych wnętrz, najlepiej wybrać farbę odporną na wodę i ścieranie oraz nadającą się do zmywania. Takie cechy posiada akrylowa farba emulsyjna.

Z kolei pokój dzienny, sypialnia czy pokój gościnny są suchymi miejscami, w których doskonale spiszą się farby emulsyjne, dobrze kryjące i wydajne. W pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, czyli kuchni i łazience, najlepiej swoją rolę spełnią farby wodoodporne – akrylowe lub lateksowe.

Jak pomalować pokój dziecka

farby

fot. farby

Pokój dla niemowlaka czy nieco starszego dziecka jest pomieszczeniem szczególnym. Najlepiej, by farby stosowane w tym miejscu były wodorozcieńczalne, nie zawierające rozpuszczalnika ani amoniaku. Dzieci bardzo często wykorzystują ściany jako powierzchnię artystyczną, dlatego warto wybrać taki produkt, z którego brud czy malunki można łatwo zmyć. Warto wiedzieć, że im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym łatwiej usunąć zabrudzenia. Niestety minusem farb błyszczących jest to, że odsłaniają wszystkie nierówności.

To, na jaki kolor pomalować pokój pociechy, zależy nie tylko od tego, czy pomieszczenie przeznaczone będzie dla chłopca czy dziewczynki, ale także od upodobań rodziców. Warto jednak prócz różu i błękitu, rozważyć inne barwy, zarówno te w odcieniu intensywniejszym, jak i pastelowym. Dużą popularnością cieszą się takie kolory jak pomarańczowy, czerwony, żółty czy zielony.

Należy jednak zachować ostrożność ponieważ zbyt intensywne barwy mogą niepotrzebnie pobudzać dziecko i sprawią, że nie będzie ono mogło skupić się na nauce czy zabawie.

Jak pomalować pokój na dwa kolory

malowanie

fot. malowanie

Wszystkie ściany w pokoju można pomalować na jeden kolor lub zestawić ze sobą dwie różne barwy. Zestawienie dwóch kolorów jest sprawdzonym sposobem na nadanie wnętrzu nowoczesności.

Łącząc ze sobą biel i czerń można sprawić, że wnętrze pokoju nabierze elegancji. Takie zestawienie kolorystyczne ścian daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. Czarno-białe wnętrze warto wyposażyć w mele o zdecydowanych, ciepłych kolorach.

Z kolei zestawienie przy użyciu dwóch nasyconych kolorów, zaczerpniętych z natury, pozwoli stworzyć przytulne domowe wnętrze. Pozytywne kolory pobudzają zmysły i poprawiają humor. Uzupełnieniem takiej aranżacji będą dodatki wykonane z naturalnego drewna. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)