Domy energooszczędne z silikatów

bloczki

fot. bloczki

Domy niskoenergetyczne i pasywne są tańsze w eksploatacji. Ponadto można liczyć na dopłaty w wysokości nawet 50 tys. zł na ich budowę.

O tym jak budować ściany, które zatrzymają ciepło w domu mówi Tomasz Połubiński, ekspert Grupy Silikaty.

W maju 2014 roku zostanie uruchomiony program dopłat do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. O dofinansowanie będą mogły ubiega się wszystkie osoby planujące budowę budującym domu lub kupujące mieszkania od dewelopera. Warunkiem jest jednak niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub chłodzenia nieruchomości.

Przeczytaj: Kominek w ogrodzie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podzielił kwalifikujące się budynki na dwie kategorie – pasywne i energooszczędne. Budynki pasywne to te, których zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi mniej niż 15 kWh/(m2*rok), natomiast dla energooszczędnych wartość ta wynosi poniżej 40 kWh/(m2*rok). W pierwszym przypadku ubiegać możemy się o dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł, a w drugim do 30 tys. zł. Warto wspomnieć, że dom jednorodzinny wznoszony w tradycyjnej technologii zużywać może nawet 100-120 kWh/(m2*rok), co pokazuje jak wiele zaoszczędzić można na ogrzewaniu i klimatyzacji.

Aby możliwe było tak znaczne obniżenie zużycia energii, konieczne jest zastosowanie różnych rozwiązań. Jednym z nich jest zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła w przypadku przegród zewnętrznych domu. Innymi słowy, ściany budynku muszą zatrzymywać ciepło w pomieszczeniach, uniemożliwiając jego ucieczkę do otoczenia. „Wzniesienie ściany na tyle ciepłej, aby mogła stać się elementem domu energooszczędnego wymaga użycia odpowiednich materiałów budowlanych” – mówi Tomasz Połubiński. „Co więcej, wytyczne do programu NFOŚiGW określają maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła przegród. I tak na przykład dla ścian zewnętrznych w domu energooszczędnym w I, II i III strefie klimatycznej wynosi on U≤0,15 W/m2K”, w przypadku domu pasywnego U≤0,1W/m²K” dodaje Tomasz Połubiński.

Ciepło z silikatów
Według obiegowej opinii „ciepłe” budowanie z silikatów nie jest łatwe, jednak to nieprawda. „Osiągnięcie wspomnianego współczynnika U dla ścian zewnętrznych zbudowanych z silikatów jest jak najbardziej realne. Zastosowanie bloczków silikatowych o grubości 18 cm wraz z odpowiednią izolacją, warstwą elewacyjną i tynkiem pozwoli na osiągnięcie współczynnika U≤0,15 W/m2K i tym samym ubieganie się o dotację.” – wyjaśnia Tomasz Połubiński z Grupy Silikaty. „To jednak nie wszystko. Należy również pamiętać, że ściany z silikatów świetnie akumulują ciepło. Umożliwia to zniwelowanie szybkich zmian temperatury, które są w naszej strefie geograficznej zjawiskiem popularnym. Dzięki dużej gęstości od 1400 do 2000 kg/m3 bloczki silikatowe trzymają energię cieplną, co umożliwia nam czasowe wyłączenie ogrzewania, bez narażania domu na szybkie wychłodzenie w zimie. W lecie natomiast wyłączyć możemy klimatyzację, a ściany jeszcze przez długi czas oddawać będą przyjemny chłód. To zapewnia dodatkowe oszczędności energii” – dodaje ekspert z Grupy Silikaty.

Ściany wznoszone z bloczków silikatowych mają też inne zalety, o których warto pamiętać przy wyborze elementów murowych. Silikaty wytwarzane są z całkowicie naturalnych surowców, z których 90% stanowi piasek, 7% wapno i 3% woda – podczas procesu produkcji piasek i wapno zostają nasycone parą wodną, a następnie twardnieją, dzięki czemu bloczki są bardzo wytrzymałe i całkowicie przyjazne ludziom i zwierzętom. Co istotne, dzięki wytrzymałości na ściskanie sięgającej 25MPa (a nawet 35MPa na specjalne zamówienie) z silikatów można wznosić ściany nośne nawet na wysokość kilkunastu pięter bez konieczności stosowania elementów żelbetowych. W budownictwie jednorodzinnym cecha pozwala na tworzenie przestronnych wnętrz bez pogrubiania ścian. Ważną zaletą silikatów jest też doskonała izolacyjność akustyczna, dzięki czemu wnętrza domu są znaczne cichsze niż w przypadku wykorzystania innych materiałów budowlanych. „Liczne zalety silikatów powodują, że wznoszone z nich domy są ciepłe, ciche i przyjazne. Jeśli dodamy, że materiał ten jest również nisko nasiąkliwy, mrozoodporny, niepalny i odporny na rozwój mikroorganizmów, to budując dom energooszczędny mamy pewność, że będzie on nie tylko tani w eksploatacji, ale również komfortowy i łatwy w utrzymaniu” – podsumowuje ekspert z Grupy Silikaty.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)