Geometria w aranżacji wnętrz

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Rola geometrii w aranżacji przestrzeni ma charakter fundamentalny. Jednak nie każdy potrafi sobie wyobrazić, jak jego mieszkanie będzie wyglądało w kwadratach, a jak w trójkątach.

Przeczytaj również: Fototapety – Pejzaże

W swojej definicji geometria od zawsze była rozumiana jako dział matematyki zajmujący się badaniem przestrzeni i rozmaitych jej modyfikacji. Rzeczywistość pełna jest różnego rodzaju kształtów, form i konstrukcji. Jedne są naturalne, inne z mniejszym lub większym powodzeniem próbujemy tworzyć sami. Zawsze jednak w jakimś stopniu inspirując się naturą. Czy geometrię da się ujarzmić i zamknąć we wnętrzu zgodnie z własnymi marzeniami i oczekiwaniami?

Tak, ale…

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

…wymaga to nie tylko odpowiedniej wiedzy na temat zasad aranżacji wnętrz, ale również odpowiedniej wrażliwości i poczucia estetyki. Czasem jednak wystarczy sama umiejętność przełożenia swoich pomysłów na rzeczywiste wykonanie. – W „zabawach” z geometrią liczy się każdy szczegół – twierdzi Marek Kapica odpowiedzialny za markę drzwi wewnętrznych INVADO. – Czasem wystarczy, że np. prostokąt w przeszkleniu ułożymy inaczej i efekt aranżacyjny się zmienia, choć korekta była niewielka – dodaje. Dlatego ważne jest dokładne określenie efektów, które planuje się uzyskać. Osoby które lubią wnętrza ciepłe, przytulne, powinny raczej rezygnować z kanciastych kształtów na rzecz wszelkiego rodzaju krągłości. Mnogość prostokątów i kwadratów jest raczej zarezerwowana dla miłośników prostoty połączonej z nowoczesnym designem. Trójkąty natomiast nadają wnętrzom dużo urozmaicenia, wprowadzając nutę aranżacyjnej fantazji. Poszczególne kształty można ze sobą łączyć, trzeba jednak robić to ze sporym wyczuciem. – Zbyt dużo zróżnicowanych elementów wprowadza chaos i bałagan. Zamiast harmonii, możemy uzyskać wrażenie, że nie panujemy nad własnym mieszkaniem – podkreśla M. Kapica.

Geometria drzwi
Drzwi wewnętrzne to element, który rzadko występuje w postaci innej niż prostokąt. Jak więc można je dopasować do geometrycznego klimatu przestrzeni? Choć drzwi jako bryła są prostokątne, to można eksperymentować z kształtami i rodzajami przeszkleń, różnego rodzaju wcięciami czy wzorami oklein i fornirów. Projektanci Invado ulegli twórczej mocy geometrii, dzięki czemu w ofercie pojawiły się skrzydła z urozmaiconą formą przeszkleń. I tak skrzydło drzwiowe Napoli ozdabiają romby przeszklone przydymionym szkłem satinato. Model Verona wyróżniają prostokąty rozciągnięte na całą niemal powierzchnię drzwi. Aquarius kusi finezyjnymi kwadratami. Na targach budowlanych Budma 2009 swoją premierę miały z kolei modele Aries, Leo, Sagittarius i Perugia. Zwłaszcza ten ostatni zaskakuje charakterystycznymi, trójkątnymi przeszkleniami. – Geometria kształtuje naszą rzeczywistość. Decyduje o tym, czy w danym miejscu czujemy się dobrze, czy źle. Zarówno w naturze, jak i w domu poszukuje się naturalnej harmonii, dlatego odpowiednio zaplanowana aranżacja wnętrza może być gwarantem jeszcze lepszego samopoczucia.

Zobacz również: Łazienka idealna
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)