Ipomea

pnącze

fot. pnącze

Wilec (Ipomea) jest jednym z najpopularniejszych pnączy jednorocznych, uprawianych w ogrodach, na balkonach czy tarasach. Atrakcyjnie wygląda w skrzynkach balkonowych i wysokich pojemnikach, w kompozycji z innymi roślinami, w podwieszonej donicy, a także na rabacie. Szybki wzrost tej rośliny, niewielkie wymagania oraz dekoracyjne, kielichowate kwiaty sprawiają, że grono miłośników tego pnącza stale się powiększa.

Przeczytaj również: Butea

Wilec, w zależności od gatunku, charakteryzuje się zróżnicowanym pokrojem i zabarwieniem kwiatów. W naturalnym środowisku występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, a także na terytorium Indii Wschodnich. W Polsce uprawiane są tylko trzy gatunki – wilec purpurowy, wilec pierzasty oraz wilec trójbarwny.

Charakterystyka
W zależności od gatunku, wilec może osiągnąć wysokość od 3 do 5 metrów. Łodygę ma silnie rozgałęzioną i cienką, ale mocno pnącą się do góry po podporach. Owijając się wokół podpór tworzy zwarte zielone ściany.
Liście wilca są duże i sercowate. Kwiaty wyrastają z kątów liści. W zależności od gatunku mogą mieć barwę białą, purpurową, różową, niebieską lub też w paski. Roślina kwitnie od lipca do września. Charakterystyczne jest to, że kwiaty wilca otwarte są od godzin wieczornych aż do rana, a także w dni pochmurne. Natomiast zamykają się w dni upalne i słoneczne.

Zobacz również: Nowa odsłona kompozytu
pnącze

fot. pnącze

Stanowisko i pielęgnacja
Wilec wymaga żyznej gleby i słonecznego stanowiska. Warto go wysiewać w jednym rzędzie przy ogrodzeniach lub podporach. By wilec zakwitł wcześniej, nasiona najlepiej wysiać do doniczek, a w maju małe sadzonki wysadzić do gruntu. Warto wiedzieć, że w czasie suchego lata rośliny trzeba dodatkowo nawadniać.

Podłoże pod uprawę tego pnącza powinno być odchwaszczone, spulchnione i uzupełnione kompostem. Wilec wymaga wilgotności, a próchniczne i wapienne podłoże lepiej magazynuje zarówno wodę, jak i składniki odżywcze.

Przeczytaj: Salon pod chmurką

Najpopularniejsze gatunki, uprawiane w Polsce to:
Wilec purpurowy – osiąga około 3 metrów wysokości. Dzięki sercowatym liściom i jedno- lub wielobarwnym, lejkowatym kwiatom jest to dekoracyjny gatunek. Charakterystyczne jest to, że kwiaty wilca purpurowego rozwijają się rano. Jeśli pogoda jest słoneczna, kielichy zamkną się przed południem. Jeśli jednak jest pochmurnie, rozłożyste kwiaty mogą utrzymać się w rozkwicie o kilka godzin dłużej. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do sierpnia, a nawet września,
Wilec trójbarwny – charakteryzuje się barwą niebieską, białą, purpurową, a także dwubarwną. Liście rośliny mają kształt sercowaty . Pnącze osiąga do 3 metrów wysokości i kwitnie od lipca do września,
Wilec pierzasty – zwany inaczej pospolitym, charakteryzuje się dekoracyjnymi, pierzastymi liśćmi. Kwiaty tej odmiany są mniej dekoracyjne niż u pozostałych gatunków. Ich barwa jest przeważnie szkarłatna. Pnącze osiąga kilka metrów i kwitnie od lipca do września.

Wilce są znakomitymi roślinami do uprawy na balkonie i tarasie. Może być uprawiany zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Doskonale sprawuje się jako roślina porastająca kraty, altany, słupy czy innego rodzaju podpory.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)