Jak wieszać obrazy?

obrazy

fot. obrazy

Obraz czy plakat jest ozdobą wnętrza. Taki przynajmniej efekt chcemy uzyskać wyposażając nasze pokoje, biura i inne pomieszczenia w dekoracje ścienne. Aby tak było, trzymajmy się paru podstawowych zasad, o jakich przypominają eksperci www.e-oprawa.pl.

Przeczytaj również: Garderoba we włoskim stylu

Seria obrazów w poziomej orientacji nad miejscem do wypoczynku | źródło: www.e-oprawa, meble: inniliving.pl

Wieszajmy obrazy na wysokości, z której mają być oglądane. Ta wysokość to wysokość naszego wzroku – około 1,5-1,6 m nad podłogą. Tam jednak, gdzie siedzimy, wieszajmy obrazy niżej – tak, by można było podziwiać je z pozycji mebla, na którym odpoczywamy.

obrazy

fot. obrazy

Obrazy zawieszone nad meblami nie tylko ozdabiają, ale i porządkują przestrzeń. Taki efekt osiągamy jednak dopiero wówczas, gdy wieszamy obrazy proporcjonalne wielkością do ozdabianej przestrzeni. Dysponując dużą ilością miejsca na ścianie, nie wieszajmy jednej małej reprodukcji, gdyż zginie ona i stanie się niezauważalna. Powieśmy duży plakat lub dwa obok siebie – podobnie zróbmy, wieszając obrazy lub plakaty nad meblami – miejscem do wypoczynku, pracy czy jedzenia.

Dobrze obok siebie wyglądają prace z tej samej serii lub dopasowane kolorystycznie czy tematycznie. Oprawione w te same ramy i passe-partout, zawieszone na tej samej wysokości, wprowadzają do przestrzeni ład i symetrię. Jeśli nie dysponujemy obrazami i tej samej wysokości, możemy wyrównać ich wielkość za pomocą pass-partout.

Obrazy o podobnej tematyce i wielkości w odmiennych ramach | źródło: www.e-oprawa, meble: inniliving.pl

Ważne, aby prace wieszać według wybranej linii bazowej – jeśli wieszamy je nad sofą czy stołem w poziomie, niech będzie to linia wyznaczająca dolną krawędź obrazów. Gdy dysponujemy wąskim fragmentem ściany, możemy umieścić na niej obrazy w układzie pionowym – pamiętając, by wyznaczyć linię bazową. Jeśli obrazy są tej samej szerokości, powinny być zawieszone dokładnie jeden nad drugim. Jeśli mają różną szerokość, linia bazowa powinna przebiegać przez środek obrazu. Niezależnie od tego, czy obrazy są tej samej, czy różnej szerokości, powinny być zawieszone w równych od siebie odstępach.
Prace o różnej tematyce i kolorystyce oprawiajmy w odmienne ramy. Dopasujmy je przede wszystkim do samej pracy oraz do wnętrza. Stylem listwy, kolorystyką, szerokością passe-partout. Galeria tak oprawionych prac ładnie będzie wyglądać w układzie asymetrycznym, szczególnie, jeśli jest ich dużo i są różnej wielkości.

Znając reguły, możemy eksperymentować. W czystym, jasnym wnętrzu, do którego wprowadzamy akcenty kolorystyczne, umieszczać możemy obrazy w odważnych zestawieniach, oprawiając je w odmienne ramy. Pamiętajmy jednak przy tym, by były one dopasowane do pozostałych elementów wystroju – wówczas uzyskamy spójne, nie przeładowane wnętrze.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)