Jesienne dekorowanie stołu

dekoracje stołu

fot. dekoracje stołu

Nie trzeba mieć zdolności kulinarnych na miarę Bree Van de Kamp, aby wprawić gości w zachwyt. Dopełnieniem uczty – mniejszej lub większej – lub towarzyskiego spotkania przy kawie i ciastku jest dekoracja stołu.

Niezmiernie istotny jest dobór i połączenie między sobą elementów dekoracyjnych takich jak: Obrus, nakrycie, serwety, ozdoby i ceraty (niezbędne gdy przy stole siedzą dzieci).
Oto kilka wskazówek, na przygotowanie idealnego nakrycia stołu.

Obrus
Powinien pasować do okoliczności wystawnego posiłku. Kolorystyka zestawu domowych obrusów powinna nawiązywać do wnętrza. Kompozycje z dwóch lub trzech obrusów zdają się być bardziej interesujące ale należy je dobierać bardzo umiejętnie.
Obrus podkład powinien być jednolitego koloru. Gładki obrus może zastąpić prześcieradło. Jeśli jest długi, a stół nie będzie obsadzony z każdej strony, możemy pokusić się o ciekawe upięcie jego części, od strony reprezentacyjnej.
Na podkład można nakładamy mniejszy obrus lub serwety w sposób symetryczny bądź asymetryczny. To zależy również od tego, czy dekoracje mają stać centralnie czy tylko z jednej strony stołu.
Nakładką na podkład mogą to być: obrusy haftowane, obrusy lniane, obrusy szydełkowe (i serwety szydełkowe do kompletu). Kształt obrusu nakładki nie musi być zdeterminowany kształtem stołu. Dużo mniejszy haftowany obrus owalny lub okrągły też może stanowić żądane dopełnienie tła dla stołu kwadratowego lub prostokątnego.

Ceraty i obrusy plamoodporne
Już od dawna nie przypominają ikon ze stołówek PRL-u. Niektóre obrusy plamoodporne są wystawne i nie do odróżnienia od materiałowych. Ich atutem jest trwałość i odporność na wszelkie plamy. Jest to bardzo ważne kiedy do obiadu czy kolacji podajemy czerwone wino, sos do mięsa, buraczki albo świąteczny barszcz. Nie trzeba być rodzicem gromadki pociech, żeby wiedzieć o skłonnościach buraczków do spadania z widelca i wywrotności lampek z winem. Obrus wystarczy przetrzeć ręcznikiem papierowym i gąbką z płynem, nie przerywając miłej atmosfery wspólnego posiłku.

Jesienne dekorowanie stołu
Jesień to piękna i kolorowa pora roku. Dlaczego nie wykorzystać jej uroku do dekoracji stołu?
Wśród domowych obrusów na pewno znajdzie się kolor nawiązujący do barw jesiennych. Ze względu na szeroki dostęp do naturalnych elementów dekoracyjnych można poprzestać na podkładzie.
Jeśli planujesz bardzo wystawny posiłek, potrzebujesz świeczników. Zwykłe szklane świeczniki na podgrzewacze obłóż wokół niewielkimi kolorowymi listkami. Do wazonu włóż kolorowe gałązki jarzębiny z listowiem. Jeśli nie lubisz jarzębiny, możesz ją zastąpić bukietem z gałązek kasztanowca z popękanymi kasztanami lub inne delikatne gałązki z kolorowymi liśćmi. Popękane kasztany i liście to bardzo uroczy element dekoracyjny, który może samodzielnie leżeć na stole. Dodatkowy akcent mogą stanowić źdźbła zbóż i suszki ogrodowe.
Na koniec, na każdym talerzu lub obok, należy położyć serwetkę. Serwetka powinna koronować całość kompozycji.

Składanie serwetek
Sztuka składania serwetek to nic skomplikowanego. Dobierz wzór i rozmiar serwetek tak, aby nie zdominowały reszty kompozycji. Oto kilka prostych kroków, które pomogą uzyskać oszałamiający efekt:

składanie serwetek

fot. składanie serwetek

1. Rozłóż całą serwetkę wzorem do dołu, a następnie zagnij jej prawą połowę w lewo dokładnie w połowie.
2. Lewy i prawy górny róg złóż symetrycznie wzdłuż środkowej, pionowej osi.
3. Powstały trójkąt w kroku nr 2 złóż do dołu.
4. Teraz odwróć serwetkę na drugą stronę, następnie oba górne rogi złóż jak w kroku nr 2 wzdłuż pionowej, środkowej osi.
5. Po raz kolejny odwróć serwetkę. Całą część kwadratową złóż w harmonijkę jak na obrazku.
6. Część harmonijkową złóż w pół jak na obrazku, a boki rozłóż jak w wachlarzu.

Serwetka jest już gotowa do ekspozycji na stole. Można ją położyć na talerzu lub obok zastawy. Teraz kompozycja jest gotowa na przyjęcie gości.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)