Łazienka dla osób niepełnosprawnych

łazienka

fot. łazienka

Komfort to z pewnością najważniejsza rzecz, jaką powinno zapewnić nam współczesne wnętrze domu lub mieszkania. Dotyczy to w szczególności łazienki, która powinna być funkcjonalna. Mając na uwadze fakt, że nasze społeczeństwo jest coraz starsze, na znaczeniu zyskują elementy organizacji przestrzeni i wyposażenia, zapewniające łatwość i wygodę użytkowania osobom z różnego rodzaju ograniczeniami ruchowymi.

Łazienka jest istotnym miejscem każdego domu ze względu na wielkość funkcji jakie pełni. Służy nie tylko codziennym czynnościom higienicznym, ale daje także szansę na odrobinę intymności czy chwilę relaksu i wytchnienia od natłoku codziennych obowiązków.

Różnorodność propozycji jakie oferują producenci sprawia, że łazienka może być zarówno wygodna, jak też niezwykle nowoczesna i piękna. Jej urządzenie bywa dużą przyjemnością, ale także źródłem problemów podczas wyboru tego, co będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb zawiązanych z wiekiem lub stanem zdrowia. Jak więc urządzać łazienkę aby była nie tylko estetyczna, funkcjonalna, a także dopasowana do oczekiwać i potrzeb starszych użytkowników i osób niepełnosprawnych?

Zobacz również: Ceramika na podłodze

Jaki prysznic?
Na początku warto przeanalizować to co pomaga lub przeszkadza nam w łazience, z której dotychczas korzystaliśmy. Musimy wziąć także pod uwagę także charakter możliwości przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania. W tej kwestii pomocna może być wiedza projektanta wnętrz. Istnieje kilka podstawowych reguł, które powinniśmy wziąć pod uwagę urządzając łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi.

osoba niepełnosprawna

fot. osoba niepełnosprawna

Przede wszystkim prysznic. Kiedy wielkość łazienki nie pozwala na zamontowanie zarówno wanny, jak i natrysku, wybór z pewnością powinien paść na drugą opcję. Każdy kto cierpiał, choćby częściowo z powodu ruchowych ograniczeń, zdaje sobie sprawę z tego, jakim wyczynem jest samodzielne i bezpieczne wejście do wanny. Kwestia samodzielności w kwestiach czynności higienicznych jest niezwykle ważna. Dla zdrowego człowieka naturalne jest, że wykonuje je sam. Jeśli jednak dotyka nas jakaś niesprawność, szybko okazuje się kłopotliwe i krępujące jest wtedy korzystanie z pomocy innych. Aby tego uniknąć warto zdecydować się na taki rodzaj prysznica, który umożliwia swobodny wjazd lub wejście osobie niepełnosprawnej. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku może być zamontowanie prysznica bezbrodzikowego. Dzięki temu, że nie posiada on progów, wejście do kabiny jest łatwe. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wyposażeniem łazienki w kabinę z brodzikiem, pamiętajmy aby wyposażyć go w łagodny podjazd. Warto pamiętać także o antypoślizgowych kaflach, którymi będzie on wyłożony, a także rozkładanym, mocowanym do ściany krzesełku, na którym można usiąść podczas mycia i uchwytach służących podparciu lub podciągnięciu się na siedzisko. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej baterii natryskowej. Znaczenie ma zarówno wysokość, na jakiej zostanie zamontowana, jak też jej rodzaj. Dla każdego człowieka, nie tylko obciążonego ograniczeniami ruchowymi uciążliwe bywa regulowanie temperatury wody i natężenia strumienia w trakcie mycia. Niejednokrotnie wymaga to użycia obu rąk, co w przypadku osób niepełnosprawnych może mieć spore znaczenie.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są baterie termostatyczne, umożliwiające ustawienie temperatury i strumienia wody przy użyciu jednej ręki. Nie wymagają one regulacji w trakcie kąpieli. Są wygodne i szybkie w użyciu, a co za tym idzie, także oszczędne – doradza Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Jaka umywalka?
Kolejnym ważnym elementem łazienki jest umywalka – jej rozmiar oraz wysokość na jakiej jest zamontowana. Jeżeli pozwala nam na to metraż, warto zadbać o to aby była duża i głęboka. Przeważnie umywalki montuje się na wysokości ok. 85 cm od podłogi. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych warto jednak rozważyć tą kwestię indywidualnie.
Nieodłącznym elementem wyposażenia łazienki jest bateria umywalkowa. Jej wybór uzależniony jest od kilku czynników. Interesujących propozycją stanowią baterie bezdotykowe tzw. sensorowe. Posiadają kilka zalet, które mają szczególne znaczenie dla osób z ograniczeniami ruchowymi. – Po pierwsze nie wymagają użycia siły koniecznej np. do odkręcenia kurków. W trakcie mycia nie trzeba też za każdym razem ustawiać temperatury i natężenia strumienia wody – mówi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura – Co ważne, baterie bezdotykowe ułatwiają też utrzymanie czystości i są ekologiczne – po oddaleniu rąk spod wylewki woda przestaje z niej wypływać – dodaje Dziedzina.
Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do baterii bezdotykowych, można także zainstalować innego rodzaju sprzęt – armaturę specjalną. Ona także nie wymaga używania siły do regulacji wody – uruchamiana jest jednym ruchem ręki. – Cechą charakterystyczną baterii specjalnych jest to, że mają dłuższe uchwyty, które są pomocne dla osób o mniejszym zasięgu ruchu. Pozwalają one na łatwiejsze otwieranie dopływu wody – mówi Aneta Dziedzina.
Jeżeli w łazience znajduje się WC, jego rodzaj także powinien zostać dobrany do wymagań użytkowników. Toalety odpowiednie dla osób niepełnosprawnych mają nie tylko odpowiedni profil deski, ale także optymalną wysokość i inne znaczące parametry.

Rozwiązania i możliwości jakie oferują nam producenci sprzętów i akcesoriów łazienkowych pozwalają urządzić łazienkę w taki sposób by służyła nie tylko osobom z ograniczeniami ruchowymi, ale także innym domownikom. Wbrew pozorom, nawet dla ludzi całkowicie sprawnych przydane mogą być wyżej opisane rozwiązania. Co więcej, w większości przypadków są one bardzo estetyczne i dopasowane do indywidualnych gustów. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)