Nieestetyczna pleśń lub grzyb w łazience – czy wiesz, jak usunąć pleśń z silikonu?

Czym wyczyścić fugi z pleśni

Pleśń oraz grzyb w łazience, na fugach i silikonie nie tylko źle wyglądają, ale także są niebezpieczne dla zdrowia. Wdychanie zarodników pleśni może przyczynić się do występowania u domowników groźnych chorób dróg oddechowych oraz płuc.

 Niebezpieczna pleśń w łazience

fot. Niebezpieczna pleśń w łazience

Zanim jednak zaczniemy poszukiwać odpowiedzi na pytania, jak pozbyć się grzyba ze ściany oraz czym wyczyścić fugi z pleśni, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle taki problem wystąpił, a następnie spróbować usunąć jego przyczynę. W przeciwnym wypadku pleśń i grzyb w łazience najprawdopodobniej ponownie pojawią się na nowych materiałach wykończeniowych już w ciągu kilku miesięcy.

Pleśń lub grzyb w łazience – przyczyny

Przyczyną powstawania czarnego lub zielonego nalotu na fugach, w narożnikach ścian czy sufitów bądź na silikonie może być niewłaściwy mikroklimat w pomieszczeniu występujący choćby na skutek nieprawidłowego działania wentylacji, błędów wykonawczych powstałych podczas urządzania łazienki czy też jej nadmiernego wychłodzenia. Musimy pamiętać, że woda skrapla się i szczególnie łatwo wnika w mury, gdy są one zimne.

Przeczytaj również: Najmodniejsze dekoracje ścienne

Jak usunąć pleśń i grzyba z fugi w łazience?

Na pytanie, czym wyczyścić fugi z pleśni, nie mamy niestety zbyt dobrej odpowiedzi. Te, które zostały już zaatakowane, trzeba przeważnie usunąć i zastąpić nowym wypełnieniem, ponieważ zainfekowana spoina może mieć w swojej strukturze zarodniki, które szybko zakwitną na świeżej warstwie fugi.

Oczyszczone, na przykład za pomocą odkurzacza, przestrzenie między płytkami przynajmniej dwukrotnie pokrywamy środkiem grzybobójczym. Gdy preparat wyschnie, można zastosować dodatkowo substancję, która zmniejszy nasiąkliwość podłoża. Dzięki niej nowa fuga lepiej się z nim zwiąże. Warto wiedzieć, że producenci materiałów wykończeniowych oferują produkty dedykowane do łazienek i kuchni, szczególnie odporne na grzyby oraz pleśń.

Jak usunąć pleśń z silikonu?

Chcąc pozbyć się niechcianego nalotu z powierzchni sylikonu, postępujemy analogicznie jak w przypadku zanieczyszczonej fugi. Stary materiał trzeba usunąć przeznaczonym do tego specjalnym preparatem, ostrym nożem albo odpowiednim narzędziem. Powstała w ten sposób szczelina po starym silikonie musi dokładnie wyschnąć, ponieważ nawet odrobina wilgoci może spowodować nawrót problemu. Nowy silikon wstrzykuje się przy pomocy pistoletu. Wierzchnią warstwę wychodzącą ze szczeliny formuje się przy pomocy szpachelki z końcówką formującą lub okrągłym, wąskim czubkiem noża. Kształt wypełnienia powinien ułatwiać kroplom wody spływanie po kafelkach na przykład do wanny.

fot. Jak usunąć pleśń z sylikonu

Przeczytaj również: Drzwi przesuwne w domu

Jak pozbyć się grzyba z fugi na dobre?

Ważne jest nie tylko to, by wiedzieć, jak usunąć grzyba z łazienki, ale też jak zapobiec jego powstawaniu w przyszłości. Aby nieestetyczny nalot nie pojawił się znowu, należy przede wszystkim sprawdzić poziom wilgotności powietrza w łazience. Warto też, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, zainstalować kratkę wentylacyjną w drzwiach oraz zweryfikować jakość pracy wykonanej przez glazurnika. Zbędne szczeliny, głęboko osadzone fugi, a także źle dobrane kleje czy masy wypełniające mogą powodować gromadzenie wody, a w konsekwencji słabe odparowywanie powierzchni. Zapobiegliwym radzimy dodatkowo zakup profesjonalnych środków do regularnego spryskiwania elementów łazienkowych.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)