Patchwork

kanapa

fot. kanapa

Patchwork najbardziej znany jest z kultury amerykańskiej i hipisowskiej. To bardzo stara technika wykonywania ubrań, dekoracyjnych tkanin i obić przedmiotów użytkowych ze skrawków tkanin. Kawałki materiałów o różnych wzorach i podobnych kształtach, np. trójkątów lub kwadratów zszywa się ze sobą w jedną powierzchnię, z której wykonuje się dekorację.

Patchwork do dziś jest natchnieniem wielkich projektantów i designerów, w tym: Dolce Gabbana, Emanuel Ungaro, Patricia Urqiola oraz studio Doshi Leviena.

pufa

fot. pufa

Minimalistyczne wnętrza, surowe w całokształcie, można ocieplić przy użyciu odpowiednich materiałów wykończeniowych i dekoracji. Wzorzyste, miękkie poduszki obszyte gustownym patchworkiem z pewnością uprzyjemnią pobyt w oszczędnie zaplanowanym pomieszczeniu.

Odważne połączenia kolorów i gatunków tkanin w kontrastową mozaikę służą nie tylko do wykonywania zasłon i narzut na łóżka. Znakomita, holenderska projektantka Helli Jongerius tapicerowała patchworkiem meble. Jej pomysł został szybko podchwycony i na dobre zadomowił się jako nowy trend we wzornictwie.

Polscy producenci mebli, m.in.: HM Design i Bluckberry posiadają w swojej ofercie meble obszyte patchworkiem. Najbardziej znane z nich to siedziska Aquila i Cetus – HM Design i klasyczna kanapa Brown Sugar obszyta techniką patchwork autorstwa Agnieszki Borowskiej – Bluckberry.

Przeczytaj również: Jesień-Zima 2012 we wnętrzach

Patchwork – jak zrobić samemu?

pufy

fot. pufy

Aby wykonać Patchworkowe dekoracje wnętrz wcale nie trzeba być wielkim artystą. Wystarczy kupić kilka wybranych tkanin na metry, sporządzić wykroje i zszyć. Mnóstwo kolorowych materiałów, oraz poduszek o różnorodnych kształtach i wielkości można kupić za niewielkie pieniądze. Wykroje do poszewek należy wykonać pod konkretną wielkość poduszki. Niemal niewidoczne zapięcie wykonane z plastikowego zamka błyskawicznego pozwoli na regularne pranie, a tym samym utrzymanie poszewek w nienagannej czystości. Dotyczy to przede wszystkim poduszek do siedzenia na podłodze, które bardzo szybko się brudzą.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)