Pomysł na salon – jak stosować ścienny kamień dekoracyjny

Kamienie dekoracyjne stanowią ciekawa alternatywę dla farb i tapet. Na rynku dostępne jest wiele wzorów – od skalnych stosów, luźno ułożonych murków po przypominające wyglądem szczapy drewna. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy określić wiodącą stylistykę salonu. Wskazówek dotyczących aranżacji wnętrz z wykorzystaniem kamieni dekoracyjnych udzieli Tomasza Ługowskiego, Głównego Projektanta firmy Bruk-Bet.

salon

fot. salon

Zobacz również: Szklane drzwi wewnętrzne

MIEJ NA UWADZE ROZMIAR POMIESZCZENIA
W dużych i przestronnych salonach możemy pozwolić sobie na wykonanie dekoracji z kamienia na całej połaci jednej ze ścian. W małych pomieszczeniach taka jego ilość może być przytłaczająca. Zaleca się wówczas stosowanie kamienia na wybranych fragmentach ścian w formie poziomych lub pionowych pasów. Okładziny świetnie sprawdzą się także na niskich przepierzeniach czy wąskich ściankach działowych.

NADAJ PRZESTRZENI CHARAKTERU
Zastosowanie ściennego kamienia dekoracyjnego można wyznaczyć poszczególne strefy funkcjonalne w mieszkaniu. Jeżeli salon łączy się z jadalnią, okładzina kamienna podkreśli granice części, w której jemy. Podobny trick można zastosować w dużych pokojach dziennych, gdy potrzebujemy oddzielić strefę pracy od miejsca wypoczynku. Warto także wiedzieć, że kamienie wyglądające jak skalne odłamki sprawdza się w minimalistycznych pomieszczeniach, w otoczeniu mebli wykończonych aplikacjami ze stali. Z kolei kremowe i beżowe murki lub polana drewna będą współgrać z cieplejszymi aranżacjami w kolorach ziemi.

MONTUJ JAK SPECJALISTA
Ważne, aby prawidłowo przygotować podłoże poprzez oczyszczenie go z resztek różnych materiałów czy pyłu. Ścianę dobrze jest zagruntować i dopiero wtedy przystąpić do przyklejania płytek. Mocujemy je do ściany zaprawą klejową elastyczną, a następnie fugujemy w zależności od rodzaju okładziny. W celu uniknięcia zabrudzeń, fugowanie należy wykonywać przy użyciu zaprawy o konsystencji tzw. „mokrej ziemi”, używając do tego tacki i specjalnej kielni fugówki.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)