Praktyczna i funkcjonalna kuchnia

meble kuchenne

fot. meble kuchenne

Kuchnia to dzisiaj centrum rodzinnej strefy. W kuchni nie tylko przygotowuje się posiłki, ale także spędza czas z domownikami czy przyjaciółmi. Urządzenie tego pomieszczenia jest inwestycją na lata, dlatego już na etapie projektowania wystroju warto zadbać, aby była ona nie tylko elegancka ale także funkcjonalna i praktyczna.

Dzięki odpowiedniej aranżacji i przemyślanemu wykorzystaniu kuchennej przestrzeni, można w niej pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria, a także w łatwy sposób utrzymać porządek. Chyba każdy domownik zgodzi się z faktem, że przechowywanie wszystkich przyborów w zasięgu ręki to podstawa. Różnego rodzaju nowoczesne udogodnienia proponowane przez producentów mebli i akcesoriów kuchennych sprawiają, że nawet niewielka kuchnia może stać się wygodnym i pojemnym miejscem.

meble kuchenne

Przeczytaj również: Nieszablonowe kształty schodów

fot. meble kuchenne

akcesoria kuchenne

fot. akcesoria kuchenne

Mimo że koszty związane z wyposażeniem kuchennych szafek są niemałe, warto z nich skorzystać. Jednym z najpopularniejszych są kosze cargo. Jest to zamontowany na stelażach we wnętrzu szafki system koszy, które wysuwają się po jej otwarciu. Takie cargo doskonale porządkuje wnętrze szafki, ponieważ wszystkie rzeczy są posortowane, a dostęp do nich łatwy. Innym rozwiązaniem są kosze do szafek narożnych, które są obrotowe i przymocowane do stabilnej osi. W zależności od powierzchni szafki, półki mogą przybrać formę półokręgu lub okręgu. Dodatkowo takie systemy można wyposażyć w wyższe krawędzie i maty antypoślizgowe, dzięki którym naczynia lub garnki nie będą się przesuwać.

meble kuchenne

fot. meble kuchenne

Pomocnym udogodnieniem w kuchni są także szuflady do szafek kuchennych, które pomagają utrzymać czystość i ład. Odpowiednie wyposażenie szuflad pozwoli wygodnie przechowywać sztućce, ale także przyprawy, naczynia, deski do krojenia, żywność czy drobny sprzęt przydatny podczas kuchennych prac.

pojemniki

fot. pojemniki

W każdej kuchni musi znaleźć się miejsce na kosz na śmieci. Coraz większą popularnością cieszą się kosze na śmieci montowane na wewnętrznych drzwiczkach szafki pod zlewozmywakiem. Wtedy kosz wysuwa się automatycznie wraz z otwarciem drzwi. Można także zamontować zestaw pojemników, przeznaczonych do segregowania śmieci. Liczbę pojemników dobiera się do potrzeb domowników. Dodatkowo kosze mogą mieć pokrywy z wyprofilowanymi przegrodami na drobne przedmioty lub stelaże i przegródki do przechowywania środków czystości.

meble kuchenne

fot. meble kuchenne

Ciekawym rozwiązaniem jest przymocowanie relingów lub profilów nad blatem roboczym. Są one mocowane do ściany, a cały system haczyków, koszyczków i pojemników pozwoli przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy w zasięgu wzroku. Niektóre systemy posiadają specjalne koszyki przystosowane do zawieszania kieliszków lub wina.

meble kuchenne

fot. meble kuchenne

meble kuchenne

fot. meble kuchenne

W aranżacji takiego pomieszczenia bardzo istotne jest także oświetlenie kuchenne. Warto uwzględnić kilka źródeł światła, które ułatwią korzystanie z kuchni. Odpowiednie rozplanowanie lamp nie tylko ułatwi korzystanie z kuchni, ale także sprawi, że w tym pomieszczeniu zapanuje wyjątkowa atmosfera.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)