PRL odczarowany – fototapety wracają na ściany

biuro

fot. biuro

Największą popularnością cieszyły się w latach 80 i 90. ubiegłego wieku. Chociaż ich walory artystyczne były co najmniej dyskusyjne, zdobiły ściany prawie w każdym domu. Dziś, dzięki modzie na oryginalne wnętrza, przeżywają drugą młodość. Poznajmy zalety fototapety, dowiedzmy się, jak wykorzystać jej potencjał i podkreślić indywidualny charakter naszego mieszkania.

Wielki come-back
Trend zdobienia ścian za pomocą fototapet zrodził się w Polsce w czasach transformacji ustrojowej i wynikał z chęci ucieczki od szarej rzeczywistości. Zdjęcia krajobrazów – lasów i łąk zdobiły ściany mieszkań, co w połączeniu z niską jakością materiałów stanowiło synonim kiczu, braku gustu, niskiej wartości estetycznej. Złą sławę materiałów odczarowali właściciele loftów, a trend znów wrócił do łask. Powrót do stylu sprzed lat podyktowała między innymi moda „na to, co było”. Ale jest to nie jedyny powód do tryumfu, jaki obecnie święcą fototapety. Powszechne jest dążenie Polaków do wyróżnienia się, podkreślenia oryginalności i indywidualności.

łazienka

fot. łazienka

Zalety fototapety
Fototapety to szybki sposób na nadanie wnętrzu wyjątkowego, indywidualnego charakteru oraz ożywienie i odświeżenie pomieszczenia. Tematyka ściennych dekoracji może być różna – począwszy od architektury aglomeracji, poprzez naturę, a na zdjęciach własnego autorstwa skończywszy. „Motywami, które najczęściej wybierają klienci są krajobrazy, zarówno te z widokiem na morze, czyli bardzo klasyczne, jak również krajobrazy miejskie. Widoki miast, np. Paryża, Nowego Jorku, czy Londynu, z ich charakterystycznymi miejscami, takimi jak mosty, budowle, popularne widoki – to najpopularniejsze motywy związane z aglomeracją. Popularnym ostatnio kierunkiem są też fototapety 3D, w których motyw tworzy niesamowite wrażenie przestrzenności, zbliżone do efektu trójwymiarowości” – mówi Grzegorz Czech z DCN Gallery – Foto & Design, firmy zajmującej się produkcją fototapet.

Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze motywu kierować się także przeznaczeniem pomieszczenia. Inny bowiem motyw wybierzemy do pokoju dziecka, a jeszcze inny do salonu, sypialni czy biura. W związku z pojawieniem się nowych materiałów do wykonania fototapet, rozszerzyły się możliwości ich zastosowania. Stąd też można je coraz częściej zobaczyć w kuchni i łazience.

łazienka

Przeczytaj również: Bambus – historia nieznana

fot. łazienka

Niepodważalną zaletą fototapety jest możliwość optycznej zmiany i kształtowania przestrzeni. W jakich pomieszczeniach sprawdza się ścienne dekoracje? „Fototapeta to idealny sposób na ożywienie, ale także powiększenie wnętrza. Dlatego też rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń, co więcej urządzonych w duchu minimalistycznym. Jeżeli decydujemy się na fototapetę, powinniśmy pamiętać, że to właśnie ona powinna stanowić główny akcent dekoracyjny wnętrza” – mówi Aleksandra Felska – Drożdż, architekt wnętrz.

Fototapety można nakleić na ścianę, podłogę, sufit, meble czy drzwi – wszystko jest kwestią naszej fantazji i pomysłu. Doskonale tuszują wady ściany, wszelkie nierówności, zadrapania i pęknięcia.

Wybrać właściwą
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcji, laminowane fototapety są trwałym elementem dekoracji. W przeciwieństwie do tych sprzed lat, wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Są odporne na tłuszcz, uszkodzenia mechaniczne, a także promieniowanie UV, a to gwarantuje stałe nasycenie barw oraz ich trwałość. Ewentualne zabrudzenia w prosty sposób można usunąć przy pomocy suchej lub wilgotnej szmatki. Dzięki odporności na wilgoć, możemy zamontować je także w łazience i kuchni. Fototapety to szybki sposób na ożywienie domowego wnętrza. Szukajmy ich w wyspecjalizowanych sklepach internetowych, dzięki temu mamy gwarancję, że wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Znajdziemy tu szeroki wybór motywów, profesjonalne doradztwo i obsługę klienta na wysokim poziomie.

Ponadto każda fototapeta dostępna jest w różnych rozmiarach, może być także przygotowywana na indywidualne, niestandardowe zlecenie. Obecnie istnieje możliwość wydrukowania zdjęcia w najwyższej możliwej rozdzielczości i jakości kolorów.

„Wybierając producenta najlepiej kierować się opiniami osób, które już skorzystały z jego oferty. To najbardziej wiarygodne źródło informacji „z pierwszej ręki”. Warto także zwrócić uwagę na to, czy producent dostarcza instrukcję przyklejania fototapety, jednym słowem, czy interesuje się tym, jak klient poradzi sobie z jej montażem. O wiarygodności producenta może również świadczyć także tak prozaiczna rzecz, jak jakość kontaktu, tj. możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania lub uzyskania wsparcia przy wyborze materiału do wykonania fototapety” – radzi Grzegorz Czech z DCN GALLERY – Foto & Design.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)