Sadzenie cebulek kwiatowych

Krokusy

fot. Krokusy

Aby wiosną nasze ogrodowe rabaty i pojemniki na tarasie zapełniły się kolorowymi kwiatami, należy posadzić rośliny cebulowe. Uprawa takich roślin nie przysparza problemów, nawet początkującym ogrodnikom. To właśnie rośliny cebulowe wczesną wiosną przynoszą nam wiele radości.

Przeczytaj: Domki narzędziowe

Pierwsze ranniki, przebiśniegi i krokusy potrafią zakwitnąć, gdy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Następnie przychodzi czas na tulipany i narcyzy, które pięknie ożywią ogrodowe rabaty, a w lecie będzie można podziwiać lilie lub czosnki.

Rośliny kwitnące wczesną wiosną należy posadzić już na przełomie września i października. Wybierając odpowiednie cebulki, należy zwrócić uwagę czy nie widać pierwszych objawów chorób, gnijących plam czy nalotów pleśni. Przed wysadzeniem do gruntu można je zanurzyć na pół godziny w roztworze z środka grzybobójczego.

Przeczytaj również: Ognisko w ogrodzie
kwiaty

fot. kwiaty

Cebulki kwiatowe będą najlepiej czuć się w zacisznym miejscu, w glebie próchnicznej i przepuszczalnej. Jeżeli jednak ziemia jest ciężka, należy na dnie dołka wysypać gruboziarnisty piasek. Natomiast, jeśli chcemy aby wiosną nasz trawnik pokrył się pięknymi kwiatami, należy delikatnie zdjąć kawałek darni, a dołek użyźnić ziemią kompostową. Po posadzeniu cebulek, darń delikatnie kładziemy na dawne miejsce.

Cebulki roślin powinny znaleźć się na głębokości trzykrotnie przekraczającej ich wysokość. Drobne cebulki krokusów, szafirków i cebulic powinny być posadzone na głębokości 5 cm. Cebulki tulipanów i narcyzów powinny znajdować się na głębokości 15 cm, a cebule lilii i szachownicy cesarskiej na około 20-25 cm.

Zobacz również: Orzech włoski
kwiaty

fot. kwiaty

Podczas sadzenia przydatne mogą okazać się specjalne koszyczki wypełnione ziemią kompostową, które wraz z cebulami umieszcza się w gruncie. Miejsce, w którym posadziliśmy cebule kwiatowe warto oznaczyć patyczkiem lub etykietką. Rabaty podlewamy, a przed pierwszymi przymrozkami okrywamy gałązkami iglaków lub korą.

Dobrym pomysłem jest sadzenie cebulek kwiatowych na rabatach bylinowych. Wiosną, gdy gatunki cebulowe przekwitną, ozdobą będą rozrastające się, kolorowe byliny.

kwiaty

fot. kwiaty

Na okazałe rabaty doskonale nadadzą się gatunki i odmiany o dużych kwiatach takie jak tulipany, wielkokwiatowe narcyzy, hiacynty, szachownice cesarskie i czosnki. Dobrym uzupełnieniem będą gatunki dwuletnie – bratki, niezapominajki lub stokrotki. W ogródku skalnym bardzo dobrze spiszą się niskie odmiany narcyzów, krokusów czy szafirków. Ciekawie może wyglądać także śnieżyczka przebiśnieg oraz karłowy czosnek. Natomiast pod koronami drzew liściastych dobrze będą czuły się duże grupy przebiśniegów, śnieżyc czy cebulic.

Kwitnące rośliny cebulowe to jeden z piękniejszych wczesnowiosennych widoków. Dlatego warto jesienią pamiętać o tych wspaniałych kwiatach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)