Schowki i szafy wnękowe w domu

sypialnia

fot. sypialnia

Planując aranżację domowego wnętrza, nie zapominajmy o miejscach do przechowywania rzeczy. Szafa wnękowa, schowek na sprzęty domowe, garderoba to miejsca, które spełnią swoją rolę w każdym domu.

Dobrze zaplanowane mieszkanie to takie, w którym znajdzie się miejsce nie tylko na ubrania i buty, ale także mało eleganckie – a przydatne – sprzęty domowe. O ile w domach o dużym metrażu możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia, tak na mniejszych powierzchniach warto pomyśleć o zabudowie wnęk czy przestrzeni pod schodami.

szafa wnękowa

Przeczytaj również: Pokój dziecka w stylu vintage

fot. szafa wnękowa

Do przechowywania różnego rodzaju rzeczy warto wykorzystać każdą wnękę wynikającą z konstrukcji budynku. Różnego rodzaju schowki wbudowane w ścianę są obecnie elementem niemal każdego mieszkania. Taka zabudowa z drzwiami przesuwnymi nie tylko pozwala odciążyć domową przestrzeń z nadmiaru rzeczy pozostawionych na widoku, ale także jest znacznie tańszym i mniej kłopotliwym rozwiązaniem niż zakup eleganckiej szafy wolnostojącej.

Idealnym miejscem dla szafy z drzwiami przesuwnymi jest przestrzeń pod schodami. W ten sposób możemy uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania ubrań sezonowych, butów czy drobnych sprzętów przydatnych w domu. Taka zabudowa przedłuży linię schodów jednolitą płaszczyzną szafy i w ten sposób wprowadzi wizualny ład i harmonię do pomieszczenia. Dzięki temu przestrzeń, która często wydaje się być kłopotliwa, może stać się kluczowym miejscem przechowywania niezbędnych rzeczy.

Planując domowe schowki, warto postarać się, aby były one uniwersalne. Planując ich wyposażenie, lepiej brać pod uwagę systemy półek, które w łatwy sposób będzie można przebudować. Oczywiście oprócz funkcjonalności takiej zabudowy, istotny jest również wygląd. Decydując się na zabudowę wnęki lub ściany, warto postarać się, aby dobrze komponowała się w wystrój wnętrza i nie rzucała się w oczy. Dobrze, by drzwi harmonizowały z przyległą ścianą – były w podobnym kolorze. Wygląd szafy w dużym stopniu zależy od rodzaju frontów. Fronty mogą być wykonane z różnych materiałów – płyt laminowanych, wiórowych, drewnopodobnych pokrytych fornirem, mat rattanowych lub bambusowych, szkła czy lustra. Istnieje także możliwość łączenia dwóch lub więcej materiałów w jednym skrzydle. Warto także wiedzieć, że szafy przesuwne z lustrami optycznie powiększają pomieszczenie.

W utrzymaniu porządku w domu z pewnością pomogą także różnego rodzaju ozdobne pudełka i koszyki. Kolorowe, gładkie i we wzory mogą nie tylko pomieścić różne drobiazgi, ale także podkreślić wystrój wnętrza i dodać mu charakteru. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)