Ściany w modnym kolorze – jak malować?

malowanie

fot. malowanie

Już niedługo świat obudzi się ze snu, a zimową szarość zastąpią intensywne barwy odrodzonej natury. Wiosna to doskonały okres na odświeżenie mieszkania lub remont. Inspiracją do tworzenia ożywczych i energetyzujących wnętrz może być trend „Fluid Fantasy”.

WIOSENNE PORZĄDKI (Radzi: Dorota Kuć, architekt wnętrz)
Wszyscy jesteśmy zmęczeni szarością oraz pluchą tej zimy. Oczekujemy z utęsknieniem nadchodzącej wiosny i towarzyszących jej zapachów oraz kolorów – soczystej zieleni rozwijających się pęków drzew, intensywnej żółci kwitnących forsycji i fioletów przebiśniegów. Uśpione zmysły budzą się w poszukiwaniu odnowy. W tym czasie warto przeprowadzić wiosenne porządki oraz odświeżyć nasze domy. Odrobinę letnich barw można wprowadzić do wnętrza korzystając z palety soczystych i pastelowych kolorów „Fluid Fantasy”.

Dla osób, które aktywnie podchodzą do zmian w swoim otoczeniu, proponuję przemalowanie ścian lub jednej ściany w salonie, kuchni albo sypialni. Piękny, żywy kolor lub pasy pastelowego różu i delikatnego błękitu dodadzą lekkości oraz odmłodzą wygląd naszego wnętrza. Zabawa barwami palety „Fluid Fantasy” jest bezpieczna, ponieważ zostały stworzone tak, aby do siebie pasowały – niezależnie od zastosowanych odcieni. Wystarczy tylko trochę odwagi.
Osoby lubiące prace ręczne mogą same wykonać wiosenną lampę, wykorzystując ogólnodostępne papierowe kule. Można pomalować je w barwne wzory lub okleić wyciętymi z papieru, kolorowymi kwiatami oraz liśćmi. Poduszki możemy uszyć sami. W tym celu wystarczy wykorzystać wzorzyste materiały w kolorach z palety „Fluid Fantasy” i luźno ułożyć je na łóżku w sypialni lub na sofie w salonie. Pozwólmy wejść wiośnie do naszych wnętrz. Tak bardzo za nią tęskniliśmy!

Nowoczesność i świeżość

Trend „Fluid Fantasy” to barwy intensywne, dynamiczne i futurystyczne – nasycone czerwienie oraz fiolety kontrastują ze świetlistymi odcieniami różu, żółci, turkusu. Paletę uzupełniają także żywe, pastelowe zielenie i błękity (w tym Kolor Roku 2010 – Blękit Przestrzeni). Te fosforyzujące kolory powodują złudzenia optyczne wybuchając, promieniejąc oraz błyszcząc.
Styl idealnie nadaje się do podkreślenia dynamizmu młodych, aktywnych ludzi. Paleta jest intensywna i kontrastowa, dlatego kolorystyka wszelkich mebli oraz dodatków powinna być stonowana. Idealnie do wnętrza w tonacji „Fluid Fantasy” pasuje biel. Bawić możemy się za to jej fakturami, zestawiając powierzchnie matowe i błyszczące, gładkie lub marszczone.

Autorem trendu jest grupa międzynarodowych ekspertów do spraw kolorystyki. W skład zespołu wchodzą również specjaliści z firmy AkzoNobel – producenta farb marki Dulux®.

Zespół ColourFutures™ każdego roku, na podstawie obserwacji globalnych zmian w stylach życia, kulturze, sztuce, architekturze, wzornictwie i modzie, określa pięć głównych Trendów Kolorystycznych oraz Kolor Roku – barwę wiodącą w nadchodzącym roku.

Malowanie łatwe i przyjemne
Zmiana wyglądu wnętrz wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami ekipy malarskiej. Odświeżyć ściany można samemu, należy tylko pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, które nie tylko ułatwią malowanie, ale sprawią, że efekt będzie znacznie trwalszy. Porady Marka Krzyśpiaka – eksperta marki Dulux®.

Przystępując do malowania lub odmalowywania ścian bardzo ważne jest ich wcześniejsze przygotowanie.
– Malowane podłoże musi zostać oczyszczone z plam, kurzu, pyłów itp. W tym celu wystarczy zmyć ściany letnią wodą z detergentem lub je odkurzyć.
– W przypadku uszkodzeń i wad technicznych powierzchnie należy naprawić szpachlując ubytki i spękania.
– Malowana powłoka musi być całkowicie sucha.
– Bardzo ważnym elementem jest zabezpieczenie podłóg, włączników światła, gniazdek, listw itp. przed ewentualnym zabrudzeniem. W tym celu na podłodze rozkładamy przezroczystą folię lub gazety, a pozostałe elementy osłaniamy taśmą papierową.
– Wysokiej jakości efekt malowania uzyskamy dobierając stosowne narzędzia malarskie. Do malowania ścian najbardziej odpowiedni jest szeroki wałek i kuweta malarska. Do farb dekoracyjnych najlepiej użyć wałka z runa naturalnego lub syntetycznego o długości włosia między 10 a 18 mm (max do 24 mm).
– Najbardziej efektywne jest tzw. „malowanie w literę V”. Na malowanej powierzchni malarskiej wałkiem tworzymy literę V, po czym kilkoma szybkimi ruchami rozprowadzamy farbę w lewą i prawą stronę. Taka technika malowania oszczędza czas, nie ogranicza ruchów, a przede wszystkim pozwala na jednokrotne malowanie dużych powierzchni.
– Malować należy szybko, pokrywając farbą jak największe partie powierzchni.
– Idealna powierzchnia pomalowanej ściany ma fakturę delikatnej skórki pomarańczy.
– Doskonałym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc przyjaciół, wtedy malowanie będzie stanowić doskonałą zabawę.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)