Szczypta melancholii, kropla uroku, drobina Skandynawii

solniczki i pieprzniczki

fot. solniczki i pieprzniczki

Przyprawianie potraw można podzielić na dwie grupy – przyprawianie dla samego przyprawiania, nie niosące ze sobą specjalnych estetycznych emocji i przyprawianie z gustem, smakiem i pomysłem. Gust, smak i pomysł przejawią się w tym przypadku w chwytającym za serce designie skandynawskich solniczek, pieprzniczek, karafek na płynne przyprawy i młynków do soli i pieprzu.

Szczypta przyprawowej melancholii to duński pomysł nagradzanej za niezwykłą oryginalność form marki MENU proponującej zestaw dwu porcelanowo-stalowych mini-latarni morskich, które pełnią rolę solniczki i pieprzniczki (link). Obie powstały jako kontynuacja linii „Latarnia morska”, dzieła Christiana Bjørna, na którą składają się lampy oliwne, zegar słoneczny i pochodnie. Wszystkie inspirowane formą skandynawskich, przepełnionych pełną morskiej zadumy samotnych latarni morskich.

Luksusowa stal pokrywek białej i czarnej podstawy z zachowującej smak przypraw masywnej porcelany wieńczy stalowy kołnierz z otworkami, który naśladuję laternę – komorę świetlną latarni morskiej.
Wiedzione przyprawowym aromatem zestawu Latarnia morska w kierunku portu pod nazwą „przyprawianie” płyną na stalowej łódeczce swojej podstawki dwie szklane karafki w kształcie klepsydr. Karafki na płynne przyprawy (link), również marki MENU, wyposażone w silikonową gruszkę połączoną ze szklanym kroplomierzem, pozwalają z niemal aptekarską precyzją dozować ocet, oliwę, wino, sok z cytryny, czy syrop klonowy. Pojemne karafki na przyprawy pomieszczą 150 ml ulubionych płynnych smaków.

karafki

fot. karafki

By przenieść z kolei przyprawienie na wyżyny sztuki kulinarnej i degustatorskiej, a przy okazji móc przyprawiać i w kuchni i w jadalni, inna skandynawska marka – Stelton – proponuje zestaw dwóch bardzo estetycznych i niezwykle trwałych, również biało-czarnych młynków do soli i pieprzu.
Najważniejszą cechą dobrych młynków jest ceramiczny mechanizm mielący, który pozwala przez wiele lat korzystać z usług tych designerskich kuchenno-jadalnianych kreatorów smaku. Cieszy fakt, iż w Polsce coraz popularniejsze staje się przyprawienia potraw świeżo zmielonymi solą i pieprzem, które nadają potrawom podstawowego, aczkolwiek „rasowego” smaku.

młynki do soli i pieprzu

fot. młynki do soli i pieprzu

Kształt obu młynków Steltona inspirowany był podwójną, rozciągniętą spiralą, która buduje konstrukcję i elastyczną i wygodną w użyciu. Młynki do soli i pieprzu (link) zaprojektował współpracujący również z marką MENU Jakob Wagner, którego projekty można oglądać w muzeach sztuki współczesnej.
Dzięki kreatywnym designerom można posmakować w domu nutki duńskiej melancholii, kropli uroku i poczuć aromat szczypty Skandynawii.

Wynoszący przyprawienie potraw na wyżyny sztuki sklep www.smakprostoty.pl proponuje aromatyczną wyprawę w skandynawski świat pieprzniczek, solniczek, młynków i karafek do przypraw.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)