Umywalka do Twojej łazienki – wybieramy najlepszą

umywalka

fot. umywalka

W łazience albo w toalecie, mała lub duża. Wisząca lub ustawiona na szafce. Rozwiązań jest bardzo dużo. Najważniejsze jednak, by wybierając umywalkę dla siebie, określić jej główne przeznaczenie oraz potrzeby użytkowników, jednocześnie dbając o jej dopasowanie do wnętrza, w którym się znajdzie.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model umywalki, warto zastanowić się nad kilkoma zagadnieniami związanymi z późniejszym użytkowaniem, a także wkomponowaniem jej w określoną przestrzeń. Znaczące będą więc nie tylko rozmiary i kształt, ale także dopasowanie do całości i metrażu pomieszczenia.

Mała toaleta
Jeżeli umywalka docelowo znajdzie się w toalecie i będzie służyć jedynie do mycia rąk, warto zdecydować się na niewielkie lub średnie modele. Przeważnie najmniejsze z nich mają 40-45 cm szerokości. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku, gdy pomieszczenie jest skromnych rozmiarów i każdy metr kwadratowy jest cenny. Jeżeli toaleta jest wąska, warto dodatkowo sprawdzić głębokość umywalki i jej kształt. Kolejną kwestią jest miejsce, w którym zamontowana zostanie bateria. Determinuje ona także wybór umywalki, ponieważ nie każdy model posiada odpowiedni otwór do jej umieszczenia. Baterie umywalkowe stojące można instalować zarówno centralnie, jak i w jednym z rogów – trzeba to jednak przewidzieć, zanim kupimy umywalkę. Jeżeli bateria zostanie przymocowana do ściany, wtedy z powodzeniem można wybierać spośród modeli, nieposiadających otworów.

umywalka

fot. umywalka

Równie ważną kwestią jest sposób mocowania. Opcji jest kilka – możemy zdecydować się na typ wiszący, zamontowany jedynie do ściany lub podparty postumentem lub półpostumentem. Praktyczne są warianty meblowe, które mocuje się do specjalnie wyprofilowanych szafek. – Jest to funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ pod umywalką zyskujemy miejsce na środki czystości czy np. ręczniki do rąk – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. – Należy jednak pamiętać, że najczęściej model umywalki dostosowany jest już do konkretnego typu szafki, która przeważnie stanowi jeden z elementów kompletu lub serii.

W przestronnej łazience
Jeżeli jednak do urządzenia mamy większą przestrzeń, a umywalka ma spełniać kilka funkcji, nasza uwagę powinniśmy kierować raczej na modele o większych rozmiarach. W takich przypadkach przeważnie będą to warianty meblowe, nablatowe lub wpuszczane – takie, które wymagają dodatkowego podparcia. Asortyment na rynku jest szeroki, zatem dobranie umywalki, która będzie harmonijnie komponować się zarówno z nowoczesnymi, jaki bardziej tradycyjnymi wnętrzami, nie powinna być problemem. – Ważne jednak, by dobierać poszczególne elementy wnętrza tak, żeby wzajemnie do siebie pasowały. W tym celu producenci wprowadzają na rynek całe serie wyposażenia łazienkowego. Te zaś pomagają klientom stworzyć spójne estetycznie aranżacje – mówi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Jeżeli budżet i metraż łazienki na to pozwala, warto zastanowić się nad zamontowaniem dwóch umywalek obok siebie. Ma to uzasadnienie, szczególnie gdy korzysta z nich kilkoro domowników. Wyjątkowo elegancko prezentują się modele mocowane na blacie. Mogą one przybierać różne, oryginalne kształty, także modnej ostatnio misy.

Choć wydawać by się mogło, że to drobiazg, powinniśmy także przemyśleć kwestię późniejszego ustawienia wszelkiego rodzaju kosmetyków i przyborów higienicznych. Sporo miejsca możemy zyskać właśnie dzięki zamontowaniu blatów lub takich modeli umywalek, które posiadają szeroką krawędź przyścienną. Oczywiście alternatywą są także wszelkiego rodzaju półeczki lub mocowane do ściany kubki, mydelniczki lub dozowniki.

Jeżeli użytkownikami naszej łazienki będą także osoby starsze lub niepełnosprawne, koniecznie musimy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Wbrew pozorom nie tylko WC i kabina prysznicowa, ale też umywalka może być dostosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. – Ważna w tym przypadku będzie nie tylko wysokość, na której zostanie ona zamontowana, ale też jej specyficzny kształt. Umywalki takie charakteryzują się specjalnie zaprojektowaną linią przedniego rantu, która umożliwia wygodny dojazd osobom poruszającym się na wózku lub myjącym się w pozycji siedzącej – tłumaczy Aneta Dziedzina.

Z jakiego materiału
Nie bez przypadku największa popularność cieszą się wciąż umywalki ceramiczne. Nie tylko dlatego, że jest to materiał uniwersalny, trwały i wygodny w utrzymaniu. Jego dodatkową zaletą jest korzystny stosunek jakości do ceny. Na rynku dostępne są jednak również umywalki wykonane na przykład ze szkła, stali, granitu a nawet tworzyw sztucznych. Jeżeli więc budżet nie stanowi problemu, fantazja inwestora jest niemal nieograniczona.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)