Wybieramy świąteczną choinkę

choinka

fot. choinka

Pięknie przystrojona, różnokolorowa, sztuczna lub pachnąca żywicą. Wybór choinki to nie lada wyzwanie, co roku w wielu polskich domach trwają debaty na temat rodzaju drzewka, które najlepiej sprawdzi się w roli świątecznej ozdoby. W marketach OBI znaleźć można największy wybór choinek w Polsce – ponad 60 rodzajów żywych choinek, ponad 50 rodzajów sztucznych drzewek oraz szeroką ofertę stojaków. Specjaliści OBI radzą w jaki sposób wybrać dla siebie i swojej rodziny najlepsze drzewko.

Przeczytaj: Ścienne rewolucje

Żywa czy sztuczna?
Spór o to, czy lepsza jest choinka sztuczna czy żywa trwa od kiedy w sklepach pojawiła się alternatywa dla żywego drzewka. Zwolennicy choinek sztucznych podkreślają, że drzewka nie wymagają pielęgnacji, służą nawet przez kilka lat i co roku prezentują się tak samo dobrze. Ponadto, stworzone z tworzywa choinki nie gubią igieł, przez co są praktyczniejsze w utrzymaniu. Miłośnicy żywych drzewek przypominają natomiast, że sztuczna choinka nie roztoczy w domu pięknego zapachu świeżych igieł i podkreślają, że jedynie żywe drzewka nadają świętom szczególną atmosferę. Nawet codzienna pielęgnacja naturalnego drzewka nie są w stanie przekonać miłośników natury, że sztuczne, ale bardziej praktyczne drzewko może stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnych choinek.

drzewka świąteczne

fot. drzewka świąteczne

Duża czy mała?
Wybór drzewka zależy także od powierzchni, jaką dysponujemy. Chociaż wszyscy marzymy o pięknym drzewku jak z bajki, warto pamiętać, że wysokie i rozłożyste choinki znakomicie prezentują się w przestronnych wnętrzach. W niższych pokojach dobrze sprawdzą się natomiast drzewka w donicach. Jeśli zależy nam, by drzewko nie było zbyt obszerne, warto zdecydować się na węższy świerk serbski lub niską jodłę koreańską. Najmniej miejsca zajmą natomiast odmiany iglaków – cyprysiki i jałowce, które pięknie ozdobią pokój dziecięcy i sypialnię. Warto także zmierzyć wysokość pomieszczenia, w którym chcemy postawić choinkę.

Choinki żywe
Jeżeli zdecydujemy się na żywą choinkę, możemy wybierać wśród trzech głównych rodzajów – świerku tradycyjnego, świerku srebrzystego i jodły kaukaskiej. Świerk tradycyjny ma najbardziej intensywny zapach, ale jest najmniej wytrzymały. Trwalszy jest klasyczny świerk srebrzysty, a najtrwalsza jest jodła. Po wyborze gatunku drzewka, warto zastanowić się czy bardziej odpowiada nam choinka w stojaku czy drzewko osadzone w doniczce.
Choć większość z nas ma swój ulubiony rodzaj drzewka świątecznego, warto wypróbować także nowości oraz pokusić się o małą odmianę.

choinki

fot. choinki

Choinki sztuczne
Obecnie sztuczne drzewka z dużym realizmem odzwierciedlają naturę – charakteryzują się pięknymi, naturalnymi kolorami i oryginalną stylistyką. Produkty cechuje także wysoka jakość wykonana, którą zapewnia zautomatyzowanie linii produkcyjnej, nowoczesne wzornictwo oraz doskonała jakość używanych materiałów. Wśród choinek sztucznych znajdziemy te imitujące sosnę włoską, sosnę syberyjską, jodłę górską czy sosnę Colorado.

Stojak
Gdy wybierzemy już wymarzone drzewko świąteczne warto zadbać o solidny stojak. Jeżeli drzewko jest małe i ma cienki pień, wtedy warto wybrać ozdobny stojak metalowy. Można także zdecydować się na stojak plastikowy z mocowaniem pnia za pomocą śrub lub linek, do którego mamy możliwość wlać wodę. Takie rozwiązanie sprawi, że drzewko będzie dłużej utrzymywać igły. Wybór stojaka choinkowego zależy od wysokości i wagi drzewka – w marketach OBI produkty są dokładnie opisane. Ponadto kupując choinkę w markecie możemy skorzystać z możliwości nieodpłatnego przycięcia drzewka do stojaka.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)