Wykończenie wnętrz i elewacji klinkierem

Elewacja klinkierowa

fot. Elewacja klinkierowa

Cegła klinkierowa kojarzona jest przede wszystkim z elewacją lub małą architekturą w ogrodzie. Bogata gama struktur i barw pozwala przy jej pomocy stworzyć nie tylko wyjątkowe wykończenie budynku, ale także wnętrza.

Cegła klinkierowa jest chętnie stosowana jako wykończenie elewacji czy dekoracja domowego wnętrza ze względu na liczne zalety techniczne. Materiał ten jest odporny nie tylko na brud, ale także na zarysowania. To, jaki efekt można osiągnąć przy pomocy cegły klinkierowej, w dużym stopniu zależy od formatu, koloru czy faktury materiału.

pokój młodzieżowy

fot. pokój młodzieżowy

Klinkier we wnętrzu
Cegła klinkierowa jest jednym z materiałów, które bez obaw można zastosować we wnętrzach zarówno o tradycyjnym charakterze, jak i nowoczesnym. Klinkier w salonie w połączeniu z odsłoniętymi instalacjami i surowymi w formie meblami nada wnętrzu klimat loftu. Materiał ten doskonale nadaje się także jako wykończenie fragmentu ściany, kominka czy wnęki z półkami. Dodatkowo zestawiony z jasnymi barwami i drewnianymi meblami sprawi, że domowe wnętrze nabierze szlachetnego i wyjątkowego charakteru.

Ze względu na swoją ognioodporność, klinkier może być bez problemu wykorzystany w dekoracji kuchni. Interesująco może prezentować się wyspa kuchenna, która w połączeniu chromowanymi dodatkami i nowoczesnym sprzętem będzie doskonałym dopełnieniem nowoczesnego wystroju wnętrza. W takim zestawieniu zdecydowanie spisze się cegła w odcieniach chłodnych i stonowanych, jak np. klinkier czarny.

Murowanie ścian z cegieł klinkierowych

fot. Murowanie ścian z cegieł klinkierowych

Warto spróbować także zestawień bardziej odważnych i kontrastowych. Dzięki nim wnętrze nabierze oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju charakteru.

Klinkier na domu
Elewacja z cegły klinkierowej sprawia, że budynek nabiera eleganckiego i wytwornego charakteru. Takie fasady sprawiają, że dom wyróżnia się pośród innych budynków. Elewacja klinkierowa pozwoli podkreślić ciekawe elementy budynku, może stanowić dla nich tło, a może także stanowić ozdobę samą w sobie.

salon

fot. salon

Klinkier daje możliwości stworzenia niebanalnych i oryginalnych projektów, które ożywią budynek oraz jego otoczenie. Gładki klinkier doskonale sprawdzi się w przypadku nowoczesnych elewacji, szczególnie jeśli cegły będą miały chłodne i ciemne barwy. Cegły piaskowane oraz ręcznie formowane pozwolą osiągnąć efekt starego muru. Niezwykle dekoracyjną elewację można osiągnąć przy pomocy cegieł łupanych. Załamujące się światło na takiej elewacji będzie przyciągać wzrok przechodniów.

Równie istotny jest kolor cegły klinkierowej. Właściwie dobrana barwa sprawi, że budynek będzie wydawał się duży i masywny lub wręcz przeciwnie – lekki i niewielki. Na charakter budynku wpływa także format cegły – większe podkreślą rozmiar obiektu a mniejsze przyciągną wzrok.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)