Zaciągamy kredyty na okres krótszy niż 25 lat

Według nowego raportu AMRON-SARFiN dotyczącego rynku nieruchomości w II kw. br. sytuacja powoli ulega poprawie. Tendencja spadkowa akcji kredytowych trwała niemal pięć kwartałów. Jak poprawiły się badane wskaźniki?

Poza danymi na temat liczby i wartości nowo udzielanych kredytów, w opracowaniu znajdują się informacje o kształcie rynku kredytów mieszkaniowych. Warto zwrócić uwagę na strukturę nowo udzielonych kredytów ze względu na okres kredytowania. Wyraźnie wzrasta odsetek pożyczek branych na okres nie dłuższy niż 25 lat. W II kw. 2013 r. stanowiły one już niemal 40% wszystkich udzielonych kredytów. Wciąż dominują kredyty zaciągane na 25-35 lat, ale w badanym okresie ich udział spadł już poniżej 60%.

kredyty hipoteczne

fot. kredyty hipoteczne

Powodów takiej sytuacji jest wiele. Restrykcyjna polityka kredytowa banków jest tym najważniejszym. Pozostałe, to między innymi niższe ceny nieruchomości, niższe stopy procentowe i w konsekwencji tańsze kredyty, wzrost odsetka klientów gotówkowych aktywnych na rynku, niepewna sytuacja na rynku pracy, itd.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)