X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Przechowywanie drewna na opał

kominek
W chłodne, jesienne wieczory przyjemnie jest ogrzać się przy kominku. Aby móc cieszyć się tym ciepłem, warto wydobyć z drewna opałowego jak najwięcej możliwości. Istotne jest jego odpowiednie sezonowanie oraz przechowywanie, tak by nie mieć późniejszych problemów z rozpalaniem ognia w kominku.


Świeżo ścięte drewno jest bardzo wilgotne i zawiera w sobie co najmniej 60% wody. Ponadto ciężko się rozpala, dymi, słabo się pali a przede wszystkim daje mało ciepła. Nieodpowiednio przygotowane i niesezonowane drewno powoduje odkładanie się sadzy w przewodach kominowych, co może doprowadzić do szybkiej wymiany wkładu kominowego. Co więc należy zrobić, aby drewno do kominka było dobrze przygotowane?

Jeżeli kupujemy drewno świeże, pochodzące bezpośrednio ze ścinki, musimy liczyć się z tym, że trzeba je będzie poddać sezonowaniu. Jest to nic innego jak składowanie drewna w odpowiednich warunkach, aby zapewnić mu odpowiedni dostęp powietrza, i w miejscu, które będzie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

wiaty
Drewno do kominka lub pieca powinno być tak przechowywane przez co najmniej 1-2 lata, aż do osiągnięcia wilgotności nie większej niż 15-20%. Właściwie przygotowane drewno kominkowe może dostarczyć nawet 20-30% więcej ciepła niż to przechowywane przez parę miesięcy.

Jak przechowywać drewno na opał?
Pierwszą czynnością powinno być rozszczepienie drewna, by jego wewnętrzne powierzchnie mogły bez problemu wyschnąć. Drewno można porąbać na równe części o wielkości swobodnie mieszczącej się w domowym kominku lub piecu.
Sezonowanie drewna na wolnym powietrzu jest bardzo skuteczną metodą osuszania wilgotnego materiału opałowego. Dzięki temu możemy zachować najcenniejsze właściwości drewna wraz z jego wyjątkowym aromatem.

drewno
Przechowując drewno na zewnątrz, warto zastanowić się nad budową niewielkiej drewutni, która może pomieścić nawet 10m3 drewna. Taka ilość bez problemu pozwoli cieszyć się ciepłem z kominka przez całą zimę. Konstrukcja drewutni jest bardzo prosta – przeważnie składa się z połączonych ze sobą dwóch ram zwieńczonych są dachem. Taka konstrukcja może być wolnostojąca lub umieszczona przy ścianie budynku. W drugim przypadku należy pamiętać o zachowaniu przynajmniej kilkunastu centymetrów przestrzeni, dzięki czemu ściana nie ulegnie pobrudzeniu i możliwy będzie także swobodny przepływ powietrza.
Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie konstrukcji domu do przechowywania drewna. Jest to idealne rozwiązanie, szczególnie, gdy dach budynku ma duże okapy.

Gdzie składować drewno do kominka?
Paląc drewno w kominku, warto także pamiętać o tym, by mieć odpowiednią jego ilość pod ręką. Aby za każdym razem nie wychodzić na zewnątrz, można stworzyć odpowiednie miejsce w pobliżu paleniska, by w każdej chwili sięgnąć po opał. Taki schowek powinien komponować się z wystrojem pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. W tym celu warto już na etapie budowy kominka, zaplanować eleganckie schowki. Jeżeli jednak nie ma na to zbyt wiele miejsca, szeroka oferta na rynku pozwoli dobrać gustowne pojemniki, skrzynie lub kosze, w których bez problemu będzie można przechować niewielką ilość drewna. kominek
kosze
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2016-03-27 20:56:58
Tagi do artykułu: drewno | kominki | drewno kominkowe | paleniska
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Kominki Kominki Galeria Wnętrza Wnętrza  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
biokominki

Biokominki

Strzelający ogień w kominku, rozchodzące się ciepło i rodzina zebrana wokół. Takie marzenie z dzieciństwa wyniósł prawie każdy z nas. Jeszcze do niedawna spełnienie go, było zarezerwowane tylko dla właścicieli domków jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków musieli obejść się smakiem, gdyż metraż i istniejąca instalacja skutecznie uniemożliwiała im posiadanie kominka. Istnieją wprawdzie kominki gazowe czy elektryczne, jednak ich cena i efekt pozostawiały wiele do życzenia. Na szczęście nadeszła era biokominków.
Kominek wolnostojący

Kominki wolnostojące

Piece wolnostojące tzw. kozy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich walory w niczym nie ustępują tradycyjnym kominkom z wkładem. Na rynku dostępne są zarówno piece o klasycznym wyglądzie lub bardzie nowoczesnym designie, duże lub małe. Wybór jest ogromny. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że można je montować tam, gdzie na tradycyjny kominek jest za mało miejsca.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czym palić w kominku?

drewno
Trzaskające drewno, tańczące płomienie, zapach palonego drewna i ciepło bijące zza szybki... Ogrzewanie kominkowe oprócz funkcji praktycznych, jest kreatorem wyjątkowego nastroju, szczególnie w długie, jesienno-zimowe wieczory.

Drewutnia

wiaty
Drewutnia to przewiewna budowla z zadaszeniem, w której przechowuje się drewno na opał. Dzięki temu drewno opałowe jest osłonięte od deszczu i śniegu, a dobra wentylacja sprzyja szybkiemu wysychaniu.

Kominek w ogrodzie

ogród
Wiosna zbliża się dużymi krokami. Kiedy dookoła zaczyna się zielenić wszystko sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Mimo,że nie czas jeszcze na relaks poza domem, warto już teraz zacząć planować gdzie i jak będziemy spędzać letnie popołudnia. Spotkania w gronie znajomych nie obejdą się bez wspólnego biesiadowania, a nic tak od wieków nie zbliża ludzi jak ciepło domowego ogniska. Idealnie do tego celu nadaje się taras wyposażony w przydomowy kominek.

Kominki elektryczne

kominek elektryczny
Blask i ciepło bijące z płonącego kominka potrafią wyczarować we wnętrzu przytulną atmosferę, a także skłaniają do refleksji, marzeń i relaksu. Warto zatem zadbać, by tańczące w palenisku języki ognia były jak najbardziej realistyczne...