X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

„Mieszkanie dla młodych”: realna pomoc czy okazja dla wybranych?

młoda para
Od stycznia 2014 r. rusza rządowy program „Mieszkanie dla młodych”. Ma on oferować młodym ludziom dofinansowanie na zakup własnego lokum.

Jeden z najbardziej palących problemów polskiej rzeczywistości – brak szans ogromnej liczby osób po 25 roku życia na zdobycie mieszkania – od dawna domaga się uwagi władz. MdM to nie pierwsza tego typu inicjatywa Państwa. Zastępuje ona „Rodzinę na swoim”, czyli obowiązujący jeszcze w zeszłym roku program, dzięki któremu można było zdobyć tańszy kredyt mieszkaniowy.


Dopłata w ramach „Mieszkania dla młodych” również wymaga zaciągnięcia kredytu – to warunek podstawowy. Dodatkowo:
- kredyt powinien być wzięty w złotówkach,
- wyłącznie na zakup mieszkania lub domu,
- na co najmniej 50% jego ceny,
- na okres minimum 15 lat.

Ograniczenia
domStarający się o dopłatę nie może być właścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego. - Nie może też posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. W przypadku małżeństw ten warunek muszą spełniać obie osoby – uzupełnia Monika Kozak-Tobolewska z firmy Tobolewscy – Doradcy Inwestycyjni.

MdM zakłada dofinansowanie w wysokości 10% ceny mieszkania dla bezdzietnej rodziny lub singla. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dopłata wyniesie 15%. Dodatkowe 5% otrzyma rodzina, w której w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania za kredyt urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko.

Dopłata będzie oczywiście limitowana. Mieszkanie musi mieć określoną powierzchnię (75 m kw. dla lokali mieszkalnych, 100 m kw. dla domów jednorodzinnych; 10 m kw. więcej dla osób wychowujących przynajmniej troje dzieci). Cena metra kwadratowego nie będzie mogła przekroczyć określonego przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy w danym rejonie. – Dla przykładu, w Krakowie będzie on w I kw. przyszłego roku wynosił szacunkowo ok. 4,9 tys. zł za m kw., a w Warszawie – poniżej 6 tys. zł za m kw. – wyjaśnia Monika Kozak-Tobolewska. Wynikałoby z tego, że w największych aglomeracjach można by zatem liczyć nawet na 30-40 tys. zł. Jednak czy tak właśnie będzie?

Tylko rynek pierwotny
Być może najistotniejszym ograniczeniem jest wykluczenie z programu mieszkań z rynku wtórnego – w grę wchodzą tylko te kupione od dewelopera. I ten właśnie zapis budzi największe kontrowersje. Już teraz wiadomo, że w jednych miastach będzie łatwiej o zakup mieszkania z wykorzystaniem dofinansowania, a w innych trudniej. Limity zaproponowane w programie są w wielu regionach nieprzystające do cen nieruchomości. Takie miasta to Warszawa i Kraków, ale duże rozbieżności dotyczą także Wrocławia czy Lublina. Z kolei w mniejszych miastach, gdzie ceny mieszkań są niższe, często nie powstają nowe nieruchomości tego typu. - Dane GUS pokazują, że w ponad połowie polskich powiatów nie rozpoczęto w minionym roku żadnej nowej budowy – zwraca uwagę Kozak-Tobolewska. Zwolennicy programu uważają, iż podniesie on mobilność społeczeństwa. Przeciwnicy – że w największej mierze pomoże on nie młodym ludziom, a bankom i deweloperom, którzy sztucznie wywindują swoje marże.

Nie koniec kontrowersji
Wątpliwości może również budzić fakt, że na dofinansowanie mogą liczyć tylko osoby, które nie ukończyły 35 roku życia (w przypadku małżeństw dotyczy to młodszej osoby). Tymczasem to właśnie wiek 35-40 lat bywa okresem pierwszych tak poważnych życiowych inwestycji.

Pojawił się także inny zarzut – że MdM bardziej opłaca się ludziom żyjących w niesformalizowanych związkach. Czy tak jest faktycznie? Monika Kozak-Tobolewska przyznaje, że jeśli taka para ma dziecko, to w świetle zapisów zarówno ojciec, jak i matka są „osobami samotnie wychowującymi dziecko”. Teoretycznie zatem oboje mogą kupić po mieszkaniu z bonusem od państwa.
Czy MdM realnie poprawi sytuację młodych ludzi? Na efekty trzeba będzie poczekać. Program potrwa do 2018 roku; w pierwszym roku funkcjonowania zostanie na niego przeznaczone 600 mln złotych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
2013-11-26 13:12:54
Tagi do artykułu: Mieszkanie dla Młodych | kredyty | dopłaty | Ceny mieszkań | nieruchomości
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czy Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim?

rodzina
Mieszkanie dla Młodych (MDM) to projekt kolejnego programu po Rodzinie na Swoim, który ma za zadanie wspomóc zakup mieszkań przez młode małżeństwa oraz singli. Wsparcie polegałoby na dofinansowaniu przez rząd 10-15% kosztu zakupu lokalu mieszkalnego o powierzchni nie przekraczającej 75 m kw.

Czy warto teraz kupić mieszkanie?

osiedle
Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest bardzo korzystna dla kupujących. Ofert jest dużo, kredyty są łatwo dostępne, a ich raty niższe w porównaniu do ubiegłego roku o ponad 20 procent. Oznacza to także, że za takie same pieniądze możemy kupić większe mieszkanie. Jak długo tak dobre warunki mogą się utrzymać?

Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Wkrótce zakończy się program Rodzina na Swoim, dzięki któremu mnóstwo młodych małżeństw mogło pozwolić sobie na kupno pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny nieruchomości i wycofanie programu kredytów preferencyjnych znacznie spowolnią rynek nieruchomości.

Porównanie programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Program Rodzina na Swoim zakończył się z dniem 31 grudnia 2012 roku. Podczas jego trwania ukazało się wiele publikacji, które wyjaśniały i aktualizowały warunki, jakie należało spełnić, by móc z niego skorzystać. Obecnie rząd przygotowuje kolejny program oferujący dofinansowanie do mieszkań dla młodych małżeństw.