X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wysoki poziom wód gruntowych

działka budowlana
Informację o stanie wód gruntowych na działce budowlanej, warto zdobyć jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o jej kupnie. Jeśli ich poziom jest zbyt wysoki, mogą utrudnić budowę domu, a także przyczynić się do zwiększenia kosztu realizacji inwestycji.


Czym są wody gruntowe?
Wody gruntowe to wody podziemne, które zalegają głębiej niż wody zaskórne. Dzięki temu, że są przefiltrowane i nie ulegają bezpośredniemu wpływowi czynników atmosferycznych, nadają się do użytkowania w gospodarstwie domowym, a niekiedy nawet do celów spożywczych.

Opady atmosferyczne przenikają przez warstwy przepuszczalne i zatrzymują się nad warstwą nieprzepuszczalną. Ich ilość zależy od ilości opadów atmosferycznych, ciśnienia atmosferycznego i intensywności zużycia przez człowieka. Bywa, że zasoby wody w gruncie gromadzą się przez setki lat. Ich czystość zależy od czystości gleby. Zagrożeniem mogą być środki chemiczne stosowane w rolnictwie, ścieki i odpady przemysłowe. Z tego powodu przed zakwalifikowaniem wód gruntowych do użytku w gospodarstwie domowym, trzeba sprawdzić ich zasób, dostępność i czystość, zlecając wykonanie badań gruntowych i odpowiednich analiz.

Wysoka woda gruntowa a fundamenty
budowa domuObecność wód gruntowych na działce nie jest czymś złym. Można je bowiem wykorzystywać w gospodarstwie domowym, jako źródło wody użytkowej lub do celów gospodarczych, np. do podlewania roślin ogrodowych.

Jeśli jednak na działce jest zbyt wysoki poziom wód gruntowych możne to utrudnić budowę domu. Sposób wykonania fundamentów dobiera się wówczas do indywidualnych stosunków wodnych na działce. Adaptacja projektu obejmuje między innymi wybór odpowiedniej izolacji podziemnej części budynku, która będzie narażona na działanie wód podziemnych.

Fundamentowanie przy wysokiej wodzie gruntowej
Wykonanie fundamentów i izolacji zależy od rodzaju podłoża i wysokości poziomu wód gruntowych.

Posadowienie fundamentów poniżej poziomu wód podziemnych, na podłożu piaszczystym i ze swobodnym zwierciadłem wody gruntowej, wymaga obniżenia poziomu wód podziemnych. Bardzo ważne jest wcześniejsze określenie ich maksymalnego poziomu oraz jego wahań. Sama konstrukcja podziemnej części budynku musi być wykonana w technologii szczelnej wanny. Jeżeli budynek ma być posadowiony na płycie fundamentowej, należy wiedzieć jakie są wahania poziomu wody. Gdy istnieje szansa na to, że płyta najdzie się poniżej lustra wód gruntowych, trzeba odwodnić teren lub wprowadzić zmiany do projektu dotyczące doboru odpowiedniej izolacji.
Wykop pod fundament zasypuje się gruntem o dobrej przepuszczalności, który zapewnia swobodne odprowadzanie wody.

Gdy pod warstwą gruntów piaszczystych znajdują się iły, gliny lub pyły a w piaskach występuje woda gruntowa, wówczas wykop pod fundamenty posadowione poniżej ich poziomu trzeba otoczyć szczelną ścianką w gruncie nieprzepuszczalnym. Zaleca się zastosowanie ścianki typu Larsena lub ścianki szczelinowej. Obie technologie zapewnią szczelność obwodu wykopu.
Ściany szczelinowe wykonuje się ze szczelnego betonu. Podczas prac w wykopie nie może znajdować się woda. Należy ją odpompować.

Badania gruntowe mogą wykazać, że działka ma podłoże piaszczyste na gruncie nieprzepuszczalnym gdzie nie występują wody podziemne. Nie oznacza to jednak, że fundamentów nie trzeba zabezpieczyć. Zalegająca woda może pojawiać się okresowo, podczas intensywnych deszczów jesienią lub po wiosennych roztopach. Na podłożu nieprzepuszczalnym z pewnością pozostanie na dłużej, dlatego warto zabezpieczyć podziemne części budynku drenażem opaskowym. Wykonuje się go mniej więcej w połowie wysokości ławy fundamentowej. Jeśli powstanie zbyt wysoko, spowoduje gromadzenie się części wody przy izolacji ściany zewnętrznej. Uszkodzenie drenażu opasowego spowoduje zawilgocenie murów i piwnicy, a w skrajnych przypadkach nawet zalanie podziemnej kondygnacji.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-04-08 08:36:23
Tagi do artykułu: działki budowlane | wody gruntowe | fundamenty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wysoki poziom wód gruntowych a budowa domu

budowanie domu
Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych 4 ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?

Nietypowe możliwości wykorzystania piwnicy

piwnica
Wysokie ceny gruntów pod zabudowę przyczyniły się do zmniejszenia średniej powierzchni działek budowlanych oferowanych na sprzedaż. Mniejszy teren to budowa mniejszego domu. Jak wygospodarować dodatkowy metraż? Warto rozważyć budowę domu z piwnicą.

Działka budowlana na terenie zagrożonym powodzią

łąka
Aby nie martwic się o utratę majątku i dachu nad głową, przed podjęciem decyzji o zakupie działki budowlanej należy sprawdzić, czy nie leży ona na terenie zagrożonym powodzią. Gdzie szukać takich informacji?

Izolacja przeciwwodna fundamentów

fundamenty
Fundamenty wymagają zabezpieczenia przed niszczącym działaniem wody. Gdy są one posadowione na gruntach nieprzepuszczalnych, gdzie zalegające wody gruntowe wywierają destrukcyjne w skutkach parcie hydrostatyczne, potrzebują najsolidniejszego zabezpieczenia – izolacji przeciwwodnej typu ciężkiego...