X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Czyszczenie komina

Komin
Okresowy przegląd i czyszczenie przewodów kominowych to obowiązek każdego właściciela i zarządcy budynku. Zaniedbanie tej czynności może spowodować groźne konsekwencje dla zdrowia i życia jego mieszkańców.

Czyszczenie komina wykonuje się zarówno w obiektach ogrzewanych paliwem stałym jak i gazowym. Należy to robić niezależnie od kontroli stanu technicznego przewodów, która powinna odbyć się co najmniej raz w roku.


Czyszczenie komina przepisy
Podstawą prawną odnośnie wymogu kontroli i czyszczenia kominów jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U z 2006 nr 80 poz. 563) oraz Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 Nr 156 poz. 1118).

Zgodnie z treścią art. 62 prawa budowlanego właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek co najmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych – spalinowych, dymowych i wentylacyjnych, a także zapewnić ich regularne czyszczenie. Czynności tych nie wykonuje jednak osobiście. Wszystkie zadania powierza się fachowcom, w szczególności mistrzowi kominiarskiemu. Mistrz kominiarski należy do Korporacji Kominiarzy Polskich, co potwierdza odpowiednia legitymacja.Jak często należy czyścić przewody kominowe?
Wizyty kominiarza warto zaplanować z góry na cały rok. Ilość wezwań zależy od rodzaju przewodu. Przewody wentylacyjne czyści się raz w roku, przewody spalinowe - dwa razy do roku, a przewody dymowe - cztery razy.

Czyszczenie komina narzędzia i metody
Metoda czyszczenia zależy od rodzaju ogrzewania i komina. Wiedza na ten temat pozwoli sprawdzić fachowość usług wykonywanych przez wykwalifikowanych kominiarzy. Dla przykładu przewody kominowe wykonane ze stali kwasoodpornej czyści się plastikową szczotką lub kwasoodporną i gumową kulą kominiarską. Druciane szczotki, których używa się do czyszczenia kominów murowanych, mogłyby uszkodzić stalowy przewód.

Inną metodą jest czyszczenie komina od dołu. Wykonuje się je wtedy, gdy dojście do przewodu od góry jest utrudnione lub niebezpieczne. Do tego celu kominiarz powinien posiadać fachowy sprzęt. Niestety proces ten jest bardzo brudny. W związku z tym zaleca się okrycie elementów wyposażenia we wnętrzu folią ochronną, a także długie wietrzenie pomieszczenia po zakończonym zadaniu.

O czystość komina pomiędzy wizytami kominiarza można zadbać także samodzielnie. Chemiczne czyszczenie komina pozwala usunąć resztki sadzy i osadów, które pozostały w przewodach po czyszczeniu mechanicznym. Zabieg ten należy jednak stosować jako uzupełnienie działań konserwujących, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem nie może on zastąpić czyszczenia mechanicznego.

Specjalistyczne proszki zmiękczające i usuwające smołę są dostępne w powszechnej sprzedaży. Działanie środka trwa blisko 15 dni. W tym czasie odkłada się on w postaci białej warstwy w przewodzie kominowym. Część smoły spada do paleniska, bądź zostaje usunięta do ciągu kominowego. Wykonanie czyszczenia chemicznego zaleca się także na kilka dni przed czyszczeniem mechanicznym, co zwiększa jego skuteczność.

Co zrobić, gdy komin jest nieszczelny?
Bywa, że pomimo profesjonalnego, regularnego czyszczenia i przeglądów, komin wymaga uszczelnienia. Jedną z metod jest szlamowanie komina, czyli uszczelnienie jego przewodów specjalistyczną masą. Przed tym jednak niezbędne jest wykonanie dokładnego czyszczenia przewodów i sprawdzenie ich stanu technicznego. Do lokalizacji ubytków kominiarze używają specjalistycznej kolorowej kamery inspekcyjnej TV. Przewody kominowe można też uszczelniać przy pomocy specjalnych wkładek typu ALUFOL.

Ile kosztuje czyszczenie komina?
Sprawdzenie szczelności, stanu technicznego i czyszczenie przewodów kominowych kosztuje ok. 300,00 zł. Natomiast uszczelnienie, czyli szlamowanie komina, to kosztowna usługa – ceny zaczynają się od 180,00 zł za każdy metr bieżący.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Nadzór i odbiory
2016-03-11 21:56:45
Tagi do artykułu: kominy | ochrona przeciwpożarowa | prawo budowlane | Przewody kominowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Dachy w łuskę

pokrycia dachu
Łuski kwadratowe i rombowe RHEINZINK® w przeciwieństwie do płyt lub gontów o podobnym wyglądzie, posiadają na stronie górnej, przedniej i dolnej wygięcia w formie płaskich rąbków. Nawet przy geometrycznie skomplikowanych powierzchniach pozwalają na pewne pod względem wodo- i wiatroszczelności rozwiązania.

Komin na poziomie

dach
Właściwie wykonany komin zapewnia mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort. Powinien zatem być stabilny, odporny na wysoką temperaturę, kwasy i pożar, a nade wszystko musi mieć dobry ciąg.

Ogrzewanie kominkowe – oszczędność i niepowtarzalny wystrój

Kominek
Coraz częściej goszczą w polskich domach, są ekologiczne, a ich eksploatacja jest dużo tańsza niż koszty konwencjonalnego ogrzewania. Kominki stwarzają niepowtarzalny klimat, a przy ich pomocy można ogrzać nawet cały budynek.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komina zewnętrznego?

dom wielorodzinny
Brak wolnego szachtu kominowego w budynku lub jego niekorzystne rozmieszczenie jest problemem, który łatwo można rozwiązać przez postawienie komina zewnętrznego. Wybór odpowiedniego systemu zaprocentuje spokojnym użytkowaniem przez wiele lat.