X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Czyszczenie komina

Komin
Okresowy przegląd i czyszczenie przewodów kominowych to obowiązek każdego właściciela i zarządcy budynku. Zaniedbanie tej czynności może spowodować groźne konsekwencje dla zdrowia i życia jego mieszkańców.

Czyszczenie komina wykonuje się zarówno w obiektach ogrzewanych paliwem stałym jak i gazowym. Należy to robić niezależnie od kontroli stanu technicznego przewodów, która powinna odbyć się co najmniej raz w roku.


Czyszczenie komina przepisy
Podstawą prawną odnośnie wymogu kontroli i czyszczenia kominów jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U z 2006 nr 80 poz. 563) oraz Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 Nr 156 poz. 1118).

Zgodnie z treścią art. 62 prawa budowlanego właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek co najmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych – spalinowych, dymowych i wentylacyjnych, a także zapewnić ich regularne czyszczenie. Czynności tych nie wykonuje jednak osobiście. Wszystkie zadania powierza się fachowcom, w szczególności mistrzowi kominiarskiemu. Mistrz kominiarski należy do Korporacji Kominiarzy Polskich, co potwierdza odpowiednia legitymacja.Jak często należy czyścić przewody kominowe?
Wizyty kominiarza warto zaplanować z góry na cały rok. Ilość wezwań zależy od rodzaju przewodu. Przewody wentylacyjne czyści się raz w roku, przewody spalinowe - dwa razy do roku, a przewody dymowe - cztery razy.

Czyszczenie komina narzędzia i metody
Metoda czyszczenia zależy od rodzaju ogrzewania i komina. Wiedza na ten temat pozwoli sprawdzić fachowość usług wykonywanych przez wykwalifikowanych kominiarzy. Dla przykładu przewody kominowe wykonane ze stali kwasoodpornej czyści się plastikową szczotką lub kwasoodporną i gumową kulą kominiarską. Druciane szczotki, których używa się do czyszczenia kominów murowanych, mogłyby uszkodzić stalowy przewód.

Inną metodą jest czyszczenie komina od dołu. Wykonuje się je wtedy, gdy dojście do przewodu od góry jest utrudnione lub niebezpieczne. Do tego celu kominiarz powinien posiadać fachowy sprzęt. Niestety proces ten jest bardzo brudny. W związku z tym zaleca się okrycie elementów wyposażenia we wnętrzu folią ochronną, a także długie wietrzenie pomieszczenia po zakończonym zadaniu.

O czystość komina pomiędzy wizytami kominiarza można zadbać także samodzielnie. Chemiczne czyszczenie komina pozwala usunąć resztki sadzy i osadów, które pozostały w przewodach po czyszczeniu mechanicznym. Zabieg ten należy jednak stosować jako uzupełnienie działań konserwujących, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem nie może on zastąpić czyszczenia mechanicznego.

Specjalistyczne proszki zmiękczające i usuwające smołę są dostępne w powszechnej sprzedaży. Działanie środka trwa blisko 15 dni. W tym czasie odkłada się on w postaci białej warstwy w przewodzie kominowym. Część smoły spada do paleniska, bądź zostaje usunięta do ciągu kominowego. Wykonanie czyszczenia chemicznego zaleca się także na kilka dni przed czyszczeniem mechanicznym, co zwiększa jego skuteczność.

Co zrobić, gdy komin jest nieszczelny?
Bywa, że pomimo profesjonalnego, regularnego czyszczenia i przeglądów, komin wymaga uszczelnienia. Jedną z metod jest szlamowanie komina, czyli uszczelnienie jego przewodów specjalistyczną masą. Przed tym jednak niezbędne jest wykonanie dokładnego czyszczenia przewodów i sprawdzenie ich stanu technicznego. Do lokalizacji ubytków kominiarze używają specjalistycznej kolorowej kamery inspekcyjnej TV. Przewody kominowe można też uszczelniać przy pomocy specjalnych wkładek typu ALUFOL.

Ile kosztuje czyszczenie komina?
Sprawdzenie szczelności, stanu technicznego i czyszczenie przewodów kominowych kosztuje ok. 300,00 zł. Natomiast uszczelnienie, czyli szlamowanie komina, to kosztowna usługa – ceny zaczynają się od 180,00 zł za każdy metr bieżący.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Nadzór i odbiory
2012-10-18 09:03:36
Tagi do artykułu: kominy | ochrona przeciwpożarowa | prawo budowlane | Przewody kominowe
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.