X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
reklama:
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Wędzarnia przydomowa

Zimowa aura nie sprzyja grillowaniu, natomiast odpowiednio skonstruowana wędzarnia w ogrodzie może funkcjonować w każdym sezonie.
projekty wędzarni


Wędzarnia przydomowa to wspaniały pomysł dla miłośników doskonałych, domowych wędlin lub ryb. O zaletach samodzielnie uwędzonego mięsa nie trzeba wspominać. Wędzarnia nie musi być osobnym obiektem. Może być zintegrowana z murowanym grillem.

Dobrze zaprojektowana wędzarnia służy wytworzeniu dymu i regulacji temperatury wewnątrz. Regulacja temperatury jest bardzo ważna. Aby mięso wędziło się prawidłowo wymaga ok. 66 do 72 stopni C. Do wędzenia bez względu na porę roku doskonale nadaje się wędzarnia murowana. Pozwala osiągnąć wymaganą temperaturę do uwędzenia i dopieczenia mięsa nawet zimą.


Domowa wędzarnia jest dużo trudniejsza w obsłudze niż grill. Wymaga wiedzy i cierpliwości. Aby wybudować wędzarnię trzeba poznać kilka ważnych zasad.Na wędzarnię składa się kilka niezbędnych części:
palenisko - służące do wytwarzania dymu.
komora wędzarnicza - w komorze znajdują się pręty, na których wiesza się mięso do uwędzenia
haki, kije i siatki, na których kładzie się delikatne mięso lub ryby
szyber – regulacja stopnia otwarcia szybra pozwala na kontrolę temperatury i dymu wewnątrz komór wędzarniczych.

W zależności od typu wędzarni, palenisko może się znajdować poniżej komory wędzarniczej lub zupełnie osobo. Oddzielnie usytuowane palenisko jest połączone z komorą przewodem rurowym pod odpowiednim kątem (5 do 10 stopni), który umożliwia prawidłowy ciąg do komina.

Najwięcej pozytywnych opinii przypada wędzarniom z osobnym paleniskiem. Okazuje się, że największym problemem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Zaleca się, w miarę możliwości, wstawienie do dolnej części konstrukcji elektrycznego elementu grzejnego, który pomoże utrzymać stałą temperaturę. Elektryczna grzałka pozwoli osiągnąć profesjonalne, niemal przemysłowe, warunki do wędzenia.

Jakim drewnem wędzić?
Najlepsze do wędzenia są grube trociny zestrugane z drzew liściastych. Najczęściej stosowane są wióry dębiny i olchy.

Schemat wędzarni
Najprostszymi do skonstruowania są wędzarnie z metalowej beczki. Jak już wspomniano wcześniej nadają się do użytku sezonowego. Utrzymanie wymaganej temperatury zimą jest niemal nieosiągalne. Posiadaczom ogródków i działek poleca się wędzarnię zintegrowaną z murowanym grillem.

wędzarnia

Zamieszczone w treści schematy amatorskich wędzarni nie zostały sporządzone w skali. Stanowią informację ogólną i nie nadają się do bezpośredniego odwzorowania.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2009-11-06 11:00:55
Tagi do artykułu: grill | paleniska | wędzarnia
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
klimatyzator przenośny

Jeden klimatyzator – wiele zalet - Blaupunkt MOBY BLUE 1312

Od klimatyzatora coraz więcej się wymaga. Już nie tylko ma chłodzić, ale również dobrze wyglądać, niewiele kosztować i najlepiej, gdy jednocześnie może być również urządzeniem grzewczym.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
nawierzchnia

Jak wykorzystać naturalne nierówności terenu w ogrodzie?

Liczne wzniesienia, skarpy i pagórki na terenie posesji spędzają sen z powiek wielu właścicielom działek. Okazuje się jednak, że wszelkie nierówności terenu mogą okazać się prawdziwym atutem ogrodu.
Rośliny w ozdobnych donicach

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.
oczko wodne

Jak zbudować oczko wodne?

Oczka wodne to ciekawy i popularny element aranżacji ogrodu. Ponadto doskonale wpływa na samopoczucie, szczególnie w cieplejsze dni. Jego budowa nie jest trudna. O czym należy wiedzieć planując założenie oczka wodnego?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kominek w ogrodzie

ogród
Wiosna zbliża się dużymi krokami. Kiedy dookoła zaczyna się zielenić wszystko sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Mimo,że nie czas jeszcze na relaks poza domem, warto już teraz zacząć planować gdzie i jak będziemy spędzać letnie popołudnia. Spotkania w gronie znajomych nie obejdą się bez wspólnego biesiadowania, a nic tak od wieków nie zbliża ludzi jak ciepło domowego ogniska. Idealnie do tego celu nadaje się taras wyposażony w przydomowy kominek.

Piec chlebowy

piec
Propaganda świadomego odżywiania sprawiła, że coraz więcej osób czyta etykiety znajdujące się na produktach spożywczych i wybiera te, które zostały wytworzone z naturalnych składników. Hodowanie warzyw w ogródku lub na działce, pieczenie chleba w glinianym piecu i wędzenie wędlin w ogrodowej wędzarni stało się stylem życia.

Grill w ogrodzie

grille
Ciepłe letnie wieczory sprzyjają ogrodowym spotkaniom przy ogniu. Posiłek nigdy przecież nie smakuje tak dobrze, jak wtedy, gdy przyrządzamy go na świeżym powietrzu.
Wyznaczenie dobrego miejsca pod budowę grilla nie jest tak łatwe, jak może nam się wydawać. Miejsce pod budowę grilla powinno być podobnie jak miejsce pod ognisko, na tyle blisko domu, by przyniesienie czegokolwiek nie stało się wyprawą, ale jednak i na tyle daleko, by dym nie dostał się do domu. Nigdy nie powinniśmy lokalizować grilla blisko drzew, krzewów lub jakichkolwiek materiałów łatwopalnych.

Ognisko w ogrodzie

Ognisko
Niejeden z nas z pewnością pamięta z dzieciństwa wieczory spędzone przy ognisku, w kręgu z rodziną lub znajomymi. Godziny spędzone przy śpiewie, gitarze i rozgwieżdżonym niebie. Niewątpliwie magia ogniska ma w sobie dużo więcej uroku niż najpiękniejszy nawet grill.