X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Odwrócona hipoteka czyli renta hipoteczna dla seniorów

kobiety
Sytuacja osób przechodzących na renty i emerytury z roku na rok nie ulega poprawie. Niewielkie kwoty wypłacane przez ZUS, niejednokrotnie nie pozwalają na pokrycie: comiesięcznych opłat, wydatków na lekarstwa i codziennych potrzeb. Wielu seniorów korzysta z możliwości dorobku.


Niestety w najbliższym czasie w tej kwestii szykują się kolejne zmiany. Osoby w wieku emerytalnym będą zmuszone zdecydować pomiędzy dalszą pracą, a poborem emerytury. Seniorzy, którzy wybiorą przejście na emeryturę nie będą mogli już dorabiać.
Rząd liczy, że wiele osób zdecyduje się na przedłużenie czasu pracy. W ten sposób ZUS oszczędzi na wypłatach emerytur. Z drugiej strony zmiana przepisów umożliwi zwiększenie stawki emerytur czasowo niewypłacanych i napędzi „czarny rynek” pracy. Pewien odsetek seniorów będzie pobierał emeryturę dorabiając „na boku”.

domLegalną opcją dorobku do emerytury może być tzw. renta hipoteczna (odwrócona hipoteka). Hipoteka odwrócona (odwrócony kredyt hipoteczny) polega na przeniesieniu własności nieruchomości na specjalny fundusz hipoteczny. Renta hipoteczna w wysokości 30-40% wartości nieruchomości, wypłacana w comiesięcznych ratach, przysługuje do końca życia. Wbrew pozorom fundusz hipoteczny dom skierowany jest do wszystkich seniorów po 65 roku życia, nie tylko do osób samotnych, które nie mają komu przekazać majątku.Dotychczas usługę świadczą wyspecjalizowane instytucje finansowe. Wysokość wypłat miesięcznych ustalana jest przy pomocy modelu statystycznego, który opiera się na aktualnych danych z GUS-u.
Wszystkie formalności związane z umową pokrywa fundusz hipoteczny. Sama umowa powstała w oparciu o Kodeks Cywilny, przez co chroni interesy seniora.
Dotąd Fundusz Hipoteczny DOM oferował usługi jedynie w Warszawie. Dzięki nowej umowie z inwestorem TOTAL FIZ oferta ukaże się w kolejnych 10 miastach w Polsce. Fundusz Hipoteczny Dom rozpoczął kampanię reklamową 5 stycznia 2011 roku.

Sytuacja na rynku przyczynia się do śmierci tradycji, w której dziadkowie przekazują oszczędności życia potomnym. W zamian za przeżycie w godności „jesieni życia” emeryci coraz częściej decydują się oddać wszystko co mają.
Rząd nie gwarantuje niczego także przyszłym pokoleniom. Składki przekazywane do OFE zostały zmniejszone o 1/3. Wciąż trwają dyskusje o całkowitym ich przesunięci na rzecz ZUS-u. Jednym z podstawowych czynników stanowi problem demograficzny. Wielu młodych małżeństw zwyczajnie „nie stać” na dzieci. Wysokie koszty życia w Polsce, trudności na rynku pracy, niskie pensje i wysokie podatki pozwalają przeciętnym parom pokryć wydatki wyłącznie na bieżące potrzeby.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-05 13:44:07
Tagi do artykułu: hipoteka odwrócona | kredyty hipoteczne | nieruchomości | kredyty
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
rodzina

Limity cenowe Rodzina na Swoim – III kwartał 2012 r.

Niespełna pół roku pozostało do zakończenia programu rządowego „Rodzina na swoim”. Dopłaty realizowane są na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego przyjmowane będą do końca 2012 roku. Jakie limity cenowe obowiązują w III kwartale 2012 r.?
rodzina

Koniec Rodziny na swoim?

Zgodnie z zapowiedziami Rząd przygotowuje zmiany w programie Rodzina na swoim. Nowe warunki nie do końca pokrywają się z zapowiedziami z końca 2010 roku. Single i młode małżeństwa nie otrzymają pomocy od państwa.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Renta dożywotnia – uwarunkowania prawne

seniorzy
Zamieszanie wokół hipoteki - umowy o dożywocie i renty dożywotniej - wyjawiło nieporozumienia i wątpliwości związane z usługą, która nie jest wcale nowa na rynku polskim. Czy produkt przeżywający obecnie swój renesans, jest korzystny i bezpieczny dla emerytów i rencistów, którzy poszukują dodatkowych pieniędzy, by godnie przeżyć starość?

Kredyt hipoteczny "Rodzina na swoim"

dom jednorodzinny
Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych.
W myśl ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, Rodzina na Swoim rozumiana jest jako małżeństwo lub samotny rodzic...

Ranking najbezpieczniejszych deweloperów

budowa
Kupno mieszkania od dewelopera jest łatwiejsze i tańsze, jeśli firma budująca nasze M jest pozytywnie postrzegana przez bank. Rzadko osoby noszące się z zamiarem zakupu mieszkania zdają sobie z tego sprawę. Home Broker opublikował listę deweloperów najchętniej obsługiwanych przez banki...

Wszystko o budowie domu

budowa domu
Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, wybudować dom i zasadzić drzewo. Jeśli to piękne stwierdzenie rozumieć dosłownie, to pierwsze i ostatnie zadanie nie wymaga dłuższego komentarza. Z budowaniem domu może jednak być większy problem. Wielu mężczyzn, ale też kobiet nie wie jak się zabrać do tego przedsięwzięcia. Jest to sprawa aktualna i poważna, gdyż wiąże się z dużym nakładem finansów oraz czasu i sił.