X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Choroby i szkodniki pelargonii

kwiaty
Pelargonia to przepiękne rośliny zdobiące nasz balkony i okna już od ponad 200 lat. Jest to jedna z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Wciąż żadne inne kwiaty nie dorównują im pełną staroświeckiego wdzięku urodą oraz specyficznym zapachem. W dzisiejszych czasach spotkać możemy odmiany czerwone, różowe, o kwiatach zarówno wielkich i drobnych. Wszystkie jednak wymagają troskliwej opieki przez cały rok. Przepięknie kwitnące na balkonach i tarasach od maja aż do jesieni, mają równocześnie niewielkie wymagania uprawowe. To czyni z nich kwiaty warte uwagi. Rośliny te najlepiej rosną w słonecznych miejscach. Zdarza się jednak, że chorują lub też padają ofiarą szkodników, a często i naszych własnych błędów. Poznajmy ich naturalnych wrogów.


Choroby pelargonii
Korkowatość liści - wywoływana jest podlewaniem rośliny zimną wodą przy wysokiej temperaturze powietrza, zbyt dużą ilością wody wykorzystanej do polewania rośliny przy gorącym powietrzu i suchej ziemi w doniczce lub przy zbyt niskiej temperaturze powietrza. Warto pamiętać, że sposób podania wody, np. moczenie liści przy zbyt silnym słońcu i błędy w podlewaniu mają wpływ na strukturę i wygląd liści. Brązowanie i usychanie liści to skutek naszych błędów. Aby uniknąć korkowatości liści należy używać ciepłej, odstanej wody, oraz odpowiednio ją dawkować. Pelargonie najlepiej podlewać koło 8.00 rano lub wieczorem. Warto pamiętać, że brak wody jest przyczyną wzrostu stężenia soli mineralnych, powodującego uszkodzenia korzeni. Długotrwałe z kolei deszcze wypłukują nawozy, wyjaławiając ziemię. Zadbajmy, więc o właściwą pielęgnację.Zgnilizna podstawy pędu - jest to choroba wywoływana przez grzyby bytujące w podłożu, powstające na skutek przelania roślin i długo utrzymującej się wilgoci w glebie. Podstawa łodygi staje się mokra i wodnista, a wokół tkanek pojawia się nalot brązowawej lub białej grzybni. W momencie zauważenia pierwszych objawów rośliny można roślinę podlać preparatem Previcur 607SL.
Alternarioza - jest to inna choroba atakująca pelargonię, wywoływana niewłaściwym, nadmiernym podlewaniem i zbyt chłodnym podłożem. Charakteryzuje się owalnymi lub okrągłymi, ciemnobrązowymi plamami o średnicy 1 centymetra otoczonymi obwódką.
Werticilioza - choroba ta jest przyczyną zahamowania wzrostu pelargonii, żółknięcia a z czasem brązowienia liści, i ich obumierania. Należy usuwać chore liście, podlewać rośliny wodą o odpowiedniej temperaturze i spryskiwaniu roślin preparatami Sarfun 500 S.C. lub Topsin M 500 S.C.
Zaraza bakteryjna - jest to choroba pelargonii o podłożu bakteryjnym. Porażone nią rośliny powoli gniją i zamierają. Cechą charakterystyczną, która towarzyszy tej chorobie, są widoczne na liściach okrągłe, brązowe plamy z jasnymi obwódkami. Zakażenie przenosi się na całą roślinę powodując więdnięcie i opadanie liści. Rozwojowi choroby sprzyjają wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza. Niestety wyleczenie rośliny z tej choroby jest prawie niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie chorych roślin, ziemi, odkażenie pojemnika i ochrona pozostałych. Inne, nieporażone chorobą pelargonie potraktujmy fungicydem, np. Miedzianem 50.
pelargonieSzara pleśń - jest to choroba grzybowa. Na porażonych liściach tworzą się wodniste plamy, którym towarzyszyć może szarawy, mączysty nalot grzybni z zarodnikami. Prewencyjnie pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej rozsady, unikaniu zwilżania nadziemnych części roślin, ograniczeniu dawki nawozów azotowych oraz zapewnieniu roślinom przewiewnego miejsca. Choroba ta bardzo dobrze rozwija się podczas ciepłej i wilgotnej pogodzie, a zarodniki szarej pleśni bardzo szybko rozprzestrzeniają się przenoszone z wiatrem. Receptą dla porażonych szarą pleśnią okazów może okazać się oprysk biopreparatem Biosept 33SL bądź Euparen Multi 50 WG i Teldor 500 SC. Porażone części roślin usuńmy.
Rdza pelargonii - charakteryzuje się jasnożółtymi okrągłymi plamami pokrywającymi liście, oraz brązowymi brodawkami na ich spodzie. Zżółkłe liście brązowieją z czasem, skręcają się i opadają. Na porażone rośliny, w momencie zauważenia pierwszych objawów zastosujmy preparaty Saprol, Bayleton, czy też Baycor.
Plamistość liści - choroba ta wywoływana jest kilkoma gatunkami grzybów. Na liściach i łodygach tworzą się okrągłe lub owalne, szare lub brązowe plamy, które z czasem zasychają, a liście zamierają. Cechą charakterystyczna tej choroby jest kierunek jej rozwoju. Objawy dotyczą na początku dolnych liści, stopniowo obejmując górne partie rośliny. Po zauważeniu pierwszych objawów spryskajmy rośliny preparatami Miedzian, Dithane, Topsin, czy Bravo.

Pelargonie bardzo często są atakowane także przez szkodniki: mszyce, przędziorki i mączliki. Jednak nie stanowią one w przypadku pelargonii poważnego zagrożenia i problemu.
Mszyce - żerujące na tych roślinach powodują zahamowanie wzrostu oraz zaburzenia kwitnienia oblepionych spadzią liści i kwiatów. W momencie zaobserwowania pierwszych mszyc opryskujmy rośliny preparatami Provado Plus czy też Confidor.
Mączlik - żeruje na spodniej stronie liści, a najbardziej żarłoczny bywa w stadium larwy. Właśnie wtedy jest najtrudniej dostępny dla jakichkolwiek środków stosowanych przeciwko niemu. Larwy tej tzw. białej muszki, wydalają obficie rosę miodową – zagęszczony cukier, pokrywający liście lepką warstwą. Ta lepka pożywka jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów sadzaków, utrudniających asymilację i szpecących rośliny. Ten niezwykle płodny przeciwnik jest dość trudnym do zwalczenia wrogiem. Zabić skutecznie może go głównie mróz. A wszelkie stosowane w ogrodnictwie preparaty nie działają zupełnie na postacie dorosłe. Rozwiązaniem mogą być żółte tablice lepowe, bądź biologiczne preparaty zawierające naturalnego wroga - obrotnicę szklarniową.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Choroby roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-07 14:32:04
Tagi do artykułu: Pelargonia | taras | mszyce | przędziorki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
brzoskwinia

Brunatna zgnilizna drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew owocowych, zwana również moniliozą, to choroba objawiająca się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów oraz krótkopędów. Owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami oraz skupieniami zarodników. Przyczyną tej choroby są zimujące na pędach i na zmumifikowanych, pozostających na drzewie owocach, zarodniki, które wiosną stają się źródłem zakażenia.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Balkonowy ogród

balkon
Mieszkańcy dużych miast zwykle nie mogą pochwalić się pięknie zaprojektowanym ogrodem. Balkon, taras czy loggia jest często jedynym miejscem, gdzie mogą uprawiać rośliny i stworzyć namiastkę własnego, niewielkiego ogródka. Taki ciekawie urządzony „ogródek” będzie zapraszać mieszkańców blokowisk do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Rudbekie

kwiaty
Rudbekie to jedne z najpiękniejszych roślin zarówno jednorocznych jak i wieloletnich. Stanowią kwintesencję lata, a ich złociste kwiaty z pewnością rozjaśnią każdy ogródek. Rudbekie są idealnymi roślinami dla ludzi zapracowanych, spragnionych bujnych, długo kwitnących i trwałych kwiatów. Są mało wymagające i łatwe w uprawie, a ich rozmnażanie jest bardzo proste.