DECOUPAGE – sztuka aranżacji i dekoracji dla każdego

découpage

fot. découpage

Techniki découpage to doskonała forma aranżacji i dekoracji do wnętrz tradycyjnych lub pokoju dziecięcego. Wielkim artystą może stać się każdy, kto potrafi posłużyć się … zwykłym pędzlem.

Metoda découpage doskonale nadaje się do dekoracji na każdej powierzchni. Samodzielne zdobienie mebli to dobra metoda na oszczędność i odświeżenie wnętrza. Sztuka decoupage w aranżacji domu to pomysł na to jak ozdobić ściany, meble, a nawet ceramikę, tworząc stylizowane malowidła. Jeśli mieszkasz w starym domu i lubisz jego tradycyjny styl, pomyśl jak pięknie możesz ozdobić konstrukcyjne wnęki, łuki, kolumny, czy sklepiony sufit.

Malowidła na ścianach to tylko jeden z wielu pomysłów na dekorację mieszkania, lub domu. Decoupage na szkle jest tak samo banalny do wykonania jak na drewnie lub na meblach. Drobne dekoracje kuchni jak ozdobne tace czy patery dodają niesamowitego uroku.

découpage

fot. découpage

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ozdobić …cokolwiek zechcesz, od filiżanki po sufit.

Lista potrzebnych rzeczy:
– obiekt do zdobienia (załóżmy że to coś z drewna),
– papier do découpage’u lub serwetki z wybranymi motywami,
Papier do découpage’u to specjalny papier ryżowy, który po nałożeniu ok. 15 warstw lakieru wtapia się w fakturę podkładu i jest kompletnie niewyczuwalny pod palcami. Wygląda jak ręcznie wykonane malowidło.
– akrylowa farba do drewna i bezbarwny lakier,
Farba nie jest konieczna, jeśli nie chcesz zmieniać koloru podkładu pod motywem.
– nożyczki,
– pędzel z miękkim włosiem,
– papier ścierny o drobnej ziarnistości.

Jeśli masz już wszystko, zacznij od przygotowania powierzchni pod motyw. Na gotowy podkład nałóż cienka warstwę kleju do découpage’u ułóż kompozycję i pomaluj ją z wierzchu tym samym klejem (bardzo delikatnie, aby motyw się nie rozpadł).
Na wyschnięty wzór z klejem i resztę zdobionej powierzchni nałóż pierwszą warstwę lakieru. Powtarzaj nakładanie lakieru co drugi dzień. Co trzecią lub co czwartą warstwę przeszlifuj delikatnie papierem ściernym. Dzięki zastosowaniu do tych wskazówek uzyskasz idealnie gładką powierzchnię.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)