Dom parterowy czy z poddaszem?

Planujesz budowę wymarzonego miejsca dla swojej rodziny, ale nie wiesz, na jaki projekt się zdecydować? Parterowy domek lub budynek z poddaszem to dwa popularne modele. Warto rozważyć swój wybór pod kątem własnych potrzeb i dostępnych środków.

Wiele zależy od działki budowlanej. W niektórych przypadkach to wielkość gruntu determinuje podjęcie decyzji. Jeśli powierzchnia jest zbyt mała, w grę będzie wchodził dom z poddaszem albo piętrowy. Wyższe budynki wymagają zdecydowanie mniej miejsca pod zabudowę, dlatego dobrze sprawdzą się na wąskiej działce budowlanej.

Domy z poddaszem dla wymagających

Koszty budowy wiążą się z zastosowanymi technologiami i materiałami. Domy z poddaszem pochłaniają dodatkowe pieniądze na montaż schodów, wstawienie okien dachowych i przygotowanie stropów. W parterówkach też trzeba zadbać o ten ostatni element, ale można wybrać korzystne i bardziej oszczędne rozwiązanie w postaci więźby prefabrykowanej. Wyższe budynki wyróżniają się natomiast niskimi kosztami utrzymania i ogrzewania.

Zobacz również: Zimą zadbaj o ciepły dom
projekty domów1

fot. projekty domów1

Rozważając różne projekty domów, warto zwrócić uwagę na konstrukcję bryły. Dobrym przykładem nowoczesnej i zwartej formy jest model Riko G1 z oferty Pracowni Projektowej Archipelag. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny projekt, rozważ wszystkie za i przeciw, sprawdź układ pomieszczeń oraz przemyśl, czy w perspektywie kilku lat budynek nadal będzie odpowiadał wszystkim potrzebom domowników.

Komfortowy i funkcjonalny parter

Parterówki wbrew pozorom nie muszą być wcale tańsze, ponieważ późniejsza eksploatacja może generować dodatkowe koszty, np. opłaty za ogrzewanie. Dlaczego? Większe powierzchnie ścian słabiej utrzymują ciepło wewnątrz budynku. Nie trzeba się jednak zniechęcać. Projektanci coraz częściej uwzględniają w projekcie nowoczesne rozwiązania, które czynią dom parterowy ciepłym, a przy tym w pełni energooszczędnym. Wystarczy spojrzeć na koncepcję Ralf II G1 realizowaną przez Pracownię Projektową Archipelag.

projekty domów2

fot. projekty domów2

Dom parterowy to idealna propozycja dla domowników, którzy cenią sobie komfort i łatwo dostępną przestrzeń. Pomieszczenia na jednym poziomie sprawdzą się w szczególności w przypadku rodzin z dziećmi czy osób starszych. Mieszkańcy nie muszą przemieszczać się z piętra na piętro, a wszystko znajduje się niemal pod ręką. Projekty domu parterowego są więc niezwykle funkcjonalne.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)