Intarsjowany parkiet taflowy

Wykorzystanie ręcznych metod do produkcji intarsjowanego parkietu taflowego

fot. Wykorzystanie ręcznych metod do produkcji intarsjowanego parkietu taflowego

Już od dłuższego czasu na naszym rynku dostępne są parkiety w formie tafli, z różnych gatunków drewna i w wielu rozmiarach. Popularne w XVII i XVIII – wiecznych pałacach i dworach, dziś na nowo zyskują na znaczeniu, a możliwość zestawienia ze sobą coraz większej liczby dostępnych rodzajów drewna, stwarza ogromne szanse dla projektantów i firm na kreowanie nowych wzorów parkietu.

Do produkcji tego rodzaju podłóg używa się wciąż bardzo popularnego, rodzimego dębu, lecz coraz częściej stosuje się także gatunki egzotyczne, takie jak: merbau, jatoba , iroko, doussie oraz wiele innych. Wykorzystanie w produkcji parkietu gatunków drewna, które charakteryzują się dużą stabilnością i wytrzymałością, przy zastosowaniu właściwej technologii i wiedzy producenta, zapewnia klientom produkt wysokiej jakości, który służyć im będzie przez długie lata.

Intarsja na tafli parkietowej 60x60cm z drewna jatoba tło, wenge, iroko i jesion jasny

Przeczytaj również: Ramki cyfrowe

fot. Intarsja na tafli parkietowej 60x60cm z drewna jatoba tło, wenge, iroko i jesion jasny

Ponadto, coraz więcej mówi się o wykorzystywaniu „intarsji” przy produkcji parkietu taflowego. Intarsja polega na odpowiednim zestawieniu ze sobą różnokolorowych gatunków drewna, następnie wycięciu z nich zaprojektowanego wcześniej wzoru i złożeniu razem, co tworzy wyjątkową i bardzo ciekawą kompozycję. Parkiety takie mają 7-9 milimetrową warstwę użytkową drewna, która najczęściej naklejana jest na podkład z płyty drewnopochodnej tj. płyty OSB lub sklejki o pożądanej grubości. Taka warstwa drewna pozwala na kilkukrotne odnawianie powierzchni parkietu, dzięki czemu odpowiednio pielęgnowana posadzka, służyć nam będzie bardzo długo.

Do wycinania wzorów intarsji wykorzystuje się technikę laserową lub metody ręczne, przy zastosowaniu których wykwalifikowany pracownik wycina wzór na piłach włosowych. Praca taka wymaga długiej praktyki i dużych zdolności manualnych, daje jednak zaskakujący i olśniewający efekt. Niektóre firmy, metody te wykorzystują do realizacji nietypowych zleceń klienta – unikalnych pomysłów, herbów, znaków firmowych itp.

Jeśli zatem marzy nam się niesamowity wzór na naszej wyjątkowej podłodze, warto rozważyć parkiet intarsjowany – podłogę „w drewnie” malowaną niczym z Pałacu w Łańcucie.

Przeczytaj również: Soczysta zieleń w mieszkaniu
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)